Menu

Technika

Hyundai ix35 – wymiana sprzęgła

Popularny model Hyundaia został wprowadzony na rynek w roku 2004 i dzięki modzie na SUVy jest sprzedawany na całym świecie w dużych ilościach. Model opisywany w artykule to druga generacja ix35, oferowana na niektórych rynkach pod nazwą “Tucson” w latach 2009 – 2015. Ten egzemplarz wyposażony jest w przedni napęd i silnik wysokoprężny o pojemności […]

Jakie alternatory i rozruszniki stosuje się w hybrydach?

Samochody z hybrydowymi układami napędowymi po raz pierwszy pojawiły się jako eksperymentalne egzemplarze już na początku XX wieku. Obecnie oferta pojazdów hybrydowych z różnymi jednostkami napędowymi jest bardzo duża. Ich silniki różnią się w aspekcie posiadania i roli alternatorów i rozruszników.

Jak działa zawieszenie magnetyczne?

Magnetyczne systemy zawieszenia pojazdów różnią się znacznie od swoich odpowiedników sterowanych elektronicznie. W tych drugich zwykle stosuje się amortyzatory z bezstopniową regulacją twardości, sterownik (ECU) oraz szereg czujników. Mimo iż obydwa systemy pracują podobnie, zasada ich działania jest zgoła inna.

Znaczenie przekładni planetarnych w motoryzacji

Do XX wieku przemysł motoryzacyjny opracował rozmaite rozwiązania w zakresie przenoszenia napędu na bazie przekładni mechanicznych, hydraulicznych, elektrycznych i pneumatycznych, jak również sposoby ich łączenia. Tematem tego artykułu jest układ mechaniczny, o którym pisze się stosunkowo rzadko, choć jest on integralną częścią układu napędowego wielu współczesnych pojazdów.

Jak naprawić tłok i gumowe części zacisków elektrycznych hamulców postojowych? [FILM]

Elektryczne zaciski hamulców postojowych są elementami naprawialnymi. Poniższy film, przygotowany przez firmę Budweg, specjalizującą się w dziedzinie regeneracji zacisków hamulcowych, pokazuje w jaki sposób można naprawić poszczególne części zacisku.

Nieprawidłowe wskazanie poziomu paliwa – jak to naprawić? [FILM]

Nieprawidłowe funkcjonowanie pokładowego wskaźnika paliwa to częsta przypadłość wielu modeli aut. Powodem problemu może być oderwany kabel przy module doprowadzania paliwa. Jak usunąć tę usterkę? Film na ten temat przygotowali specjaliści firmy Motorservice.

Nieszczelna chłodnica spalin – co robić?

Eksperci MAHLE doradzają jak uniknąć nieszczelności i uszkodzeń, podczas montażu chłodnic spalin. Należy przestrzegać kilku punktów.

Demontaż silnika 1.6 DCi i sprawdzenie głowicy cylindrów [FILM]

W kolejnym filmie instruktażowym, przygotowanym przez firmę Elring zaprezentowano demontaż elementów silnika diesla 1.6 DCi produkcji Renault, montowanego także w samochodach marki Mercedes-Benz.

Regeneracja wtryskiwaczy wojskowych – jak przebiega proces?

Zanieczyszczenia, osady, nieprawidłowa instalacja – różne są przyczyny zużywania się wtryskiwaczy. Jednak zakup nowych części nie jest konieczny. Można je poddać regeneracji. To bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej sprawności i najwyższej jakości produktu. WUZETEM daje wtryskiwaczom drugie życie.

Wskazówki montażu amortyzatorów – instruktaż KYB

KYB Europe przedstawia ważne informacje dotyczące zasad postępowania podczas montażu amortyzatorów, sprężyn zawieszenia oraz górnych zestawów montażowych.

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.