Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
13:34 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 13:13 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych 21.11 Profesjonalna ochrona dłoni: pasta do mycia rak i niewidzialna rękawiczka od Liqui Moly 21.11 XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego – transmisja online

Technika

Zatkany filtr wstępny elektrycznej pompy paliwa

Zatkane przewody po ssącej stronie elektrycznej pompy paliwa grożą pracą tego podzespołu „na sucho”, co prowadzi do awarii zespołu tłoczenia. Punktem, w którym może dochodzić do utraty drożności, jest wkładka sitowa filtrująca paliwo trafiające do pompy. Film instruktażowy przygotowany przez Motorservice Group przedstawia opisaną sytuację i prezentuje możliwość oczyszczenia wkładki filtrującej.

Większy wymiar tylnej części wysprzęglika [FILM]

Podczas wymiany elementów sprzęgieł konieczne jest zwrócenie uwagi na szczególne procedury montażu. Przykładem jest wysprzęglik o numerze 510017710, stosowany w pojazdach grupy Volkswagen i marki Ford. Tego elementu dotyczy film, przygotowany przez specjalistów z firmy Schaeffler.

Łatwe i szybkie badanie zaworu powietrza wtórnego [FILM]

Nadmierny hałas podczas pracy pompy powietrza wtórnego lub całkowity brak działania tego podzespołu może być efektem problemów z zaworem powietrza wtórnego. Film instruktażowy przygotowany przez Motorservice Group wyjaśnia, dlaczego pompa może w takiej sytuacji ulec awarii oraz pokazuje, jak można łatwo i szybko sprawdzić stan zaworu.

Skrzynia biegów PowerShift

Skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem może wydawać się niepotrzebna w samochodzie osobowym. W wielu obszarach przemysłu motoryzacyjnego występują jednak sytuacje, w których pojedyncze suche sprzęgło nie wystarcza do skutecznego przenoszenia napędu. Istnieje wiele rodzajów automatycznej skrzyni biegów i jedną z nich jest właśnie Powershift. Dzisiejszy artykuł dotyczy tego urządzenia i zasady jego działania.

Zmiana pierścienia czujnika wału, sprzęgło przeciążeniowe ITL [FILM]

W kole dwumasowym stosowanym w silnikach do Forda Transita 2.4 litra zastosowano nowy wieniec czujnika położenia wału oraz sprzęgło przeciążeniowe. Film przygotowany przez firmę Schaeffler prezentuje szczegóły nowych rozwiązań.

Hamulec pneumatyczny

W miarę, jak samochody przybierały na rozmiarach, stało się konieczne wprowadzenie ulepszeń do układu hamulcowego. Z pomocą przyszedł wynalazek z 1869 r., który pierwotnie miał służyć jako hamulec wagonów kolejowych. Ostatecznie okazał się on tak skuteczny na drodze, że od tamtej pory jest powszechnie stosowany w samochodach ciężarowych.

Nowoczesny samochód nie istnieje bez czujnika Halla

To malutkie pudełeczko w komorze silnika, o którego istnieniu większość kierowców nie ma pojęcia, choć bez niego samochód nawet nie ruszy. Mowa tu o czujniku Halla, który uprościł i ułatwił wiele rzeczy w dziedzinie technologii, a którego obecność zauważamy dopiero wtedy, gdy przestanie działać.

Coś lepszego niż silnik Otta

Możliwości rozwoju silników spalinowych zajmują inżynierów od stulecia i stale przybywa zarówno udanych, jak i mniej udanych innowacji, które niekiedy wywierają duży wpływ na cały rynek motoryzacyjny. Byli i nadal są specjaliści, którzy odrzucają cykl Otta i Diesla i nie traktują ich jako świętości, a szukają innych rozwiązań. Tak narodził się m.in. silnik spalinowy z […]

Mniejsza tarcza w silnikach H4M grupy Renault [FILM]

Nowoczesne układy sprzęgłowe mogą wykorzystywać tarcze zmniejszone w stosunku do docisku sprzęgła. Na filmie przygotowanym przez firmę Schaeffler widać, że mogą to być nawet dwa wymiary. Materiał zwraca uwagę na instrukcję serwisową oraz precyzyjne informacje o danej referencji, które można uzyskać za pomocą aplikacji.

Najczęstsze błędy montażowe podczas wymiany łożysk kół

Pośpiech, trudny dostęp, brak odpowiednich narzędzi i złe oświetlenie miejsca pracy – oto typowe czynniki, które sprzyjają obniżeniu jakości wykonywanej naprawy wymiany łożysk w kołach. Firma SKF wskazuje na co zwrócić uwagę, aby uniknąć uzasadnionych reklamacji rozczarowanych klientów.

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.