Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
20.12 Te przepisy mogą zahamować polski przemysł motoryzacyjny 19.12 Naprawa tapicerki w samochodzie po zalaniu – ten temat budzi kontrowersje 18.12 Jakie oprogramowanie do zarządzania warsztatem? Ankieta. 18.12 Nowy katalog wyposażenia warsztatowego Magneti Marelli 18.12 Inspekcja uszkodzonego alternatora. Dlaczego należy szukać śladów oleju?

Technika

Kierunkowe klocki hamulcowe – czy warto je stosować?

Konstruktorzy samochodów poświęcają dużo czasu i uwagi na zapewnienie komfortu użytkowania swoich pojazdów. Jedną z podstawowych kwestii do rozwiązania jest ograniczanie niepokojących, uciążliwych dźwięków dochodzących z auta. W celu ograniczania drgań i wynikających z nich hałasów dochodzących z układu hamulcowego opracowano kierunkowe klocki hamulcowe.

Pompa cieczy chłodzącej – newralgiczny element w zestawie rozrządu

W dużej grupie silników samochodowych pompa cieczy jest napędzana paskiem rozrządu. W wyniku zaniedbań serwisowych może okazać się najsłabszym punktem całego zestawu i doprowadzić do zerwania rozrządu lub przynajmniej do jego kolejnej, przedterminowej wymiany.

Problemy z montażem puszkowych filtrów oleju OC 248 w minibusach kempingowych

Jeśli w busie przerobionym na kampera zamontowano dodatkową chłodnicę oleju, często znacznie utrudnia to montaż puszkowego filtra oleju OC 248. Z odsieczą przychodzi proste rozwiązanie.

Kontrolka akumulatora – jakie awarie może sygnalizować?

Samochód zasilany jest energią elektryczną, którą dostarcza mu akumulator. Warto zwracać uwagę na ten element, ponieważ jego awaria może mocno wpłynąć na jakość użytkowania pojazdu. Do obserwacji stanu akumulatora możemy wykorzystać m.in. kontrolkę, która znajduje się na desce rozdzielczej samochodu. Kiedy obroty alternatora osiągną poziom ok. 700 obr/min, a kontrolka nie zgaśnie, możemy spodziewać się […]

Zatkany filtr wstępny elektrycznej pompy paliwa

Zatkane przewody po ssącej stronie elektrycznej pompy paliwa grożą pracą tego podzespołu „na sucho”, co prowadzi do awarii zespołu tłoczenia. Punktem, w którym może dochodzić do utraty drożności, jest wkładka sitowa filtrująca paliwo trafiające do pompy. Film instruktażowy przygotowany przez Motorservice Group przedstawia opisaną sytuację i prezentuje możliwość oczyszczenia wkładki filtrującej.

Większy wymiar tylnej części wysprzęglika [FILM]

Podczas wymiany elementów sprzęgieł konieczne jest zwrócenie uwagi na szczególne procedury montażu. Przykładem jest wysprzęglik o numerze 510017710, stosowany w pojazdach grupy Volkswagen i marki Ford. Tego elementu dotyczy film, przygotowany przez specjalistów z firmy Schaeffler.

Łatwe i szybkie badanie zaworu powietrza wtórnego [FILM]

Nadmierny hałas podczas pracy pompy powietrza wtórnego lub całkowity brak działania tego podzespołu może być efektem problemów z zaworem powietrza wtórnego. Film instruktażowy przygotowany przez Motorservice Group wyjaśnia, dlaczego pompa może w takiej sytuacji ulec awarii oraz pokazuje, jak można łatwo i szybko sprawdzić stan zaworu.

Skrzynia biegów PowerShift

Skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem może wydawać się niepotrzebna w samochodzie osobowym. W wielu obszarach przemysłu motoryzacyjnego występują jednak sytuacje, w których pojedyncze suche sprzęgło nie wystarcza do skutecznego przenoszenia napędu. Istnieje wiele rodzajów automatycznej skrzyni biegów i jedną z nich jest właśnie Powershift. Dzisiejszy artykuł dotyczy tego urządzenia i zasady jego działania.

Zmiana pierścienia czujnika wału, sprzęgło przeciążeniowe ITL [FILM]

W kole dwumasowym stosowanym w silnikach do Forda Transita 2.4 litra zastosowano nowy wieniec czujnika położenia wału oraz sprzęgło przeciążeniowe. Film przygotowany przez firmę Schaeffler prezentuje szczegóły nowych rozwiązań.

Hamulec pneumatyczny

W miarę, jak samochody przybierały na rozmiarach, stało się konieczne wprowadzenie ulepszeń do układu hamulcowego. Z pomocą przyszedł wynalazek z 1869 r., który pierwotnie miał służyć jako hamulec wagonów kolejowych. Ostatecznie okazał się on tak skuteczny na drodze, że od tamtej pory jest powszechnie stosowany w samochodach ciężarowych.

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.