Najpierw hak, potem instalacja

13 września 2021, 9:42

Instalacja gazowa i hak holowniczy to dwa popularne elementy wyposażenia, które nie muszą się wykluczać. W większości przypadków samochód może mieć zamontowane jedno i drugie, ale jeśli jest to możliwe, warto zadbać o prawidłową kolejność wykonywanych prac.

Eksperci z firmy Steinhof mówią jednoznacznie: zawsze, kiedy tylko jest taka możliwość najpierw należy montować hak, a dopiero później instalację. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły.

W czym tkwi problem?

Hak holowniczy montuje się w tej samej części samochodu co dwa elementy instalacji gazowej – zbiornik i wlew do tankowania. Może się zdarzyć, że jedno będzie przeszkadzać w przykręceniu drugiego i wówczas pojawia się oczywisty kłopot. Procedura montażu haka jest określona bardzo precyzyjnie. Wymiary całej konstrukcji, lokacja punktów mocujących, otworów na śruby itp. w zasadzie nie dają żadnego pola manewru, a jeśli już, to w grę wchodzi tolerancja kilku milimetrów.

Montażysta instalacji gazowej ma bez porównania większą dowolność. W tym kontekście chodzi głównie o lokalizację i zamocowanie zbiornika oraz wlewu tankowania gazu.
A zatem: osoba, która montuje hak i napotyka przeszkodę w postaci np. wsporników zbiornika z gazem, nie może kontynuować pracy. Osoba, która montuje instalację i widzi, że samochód jest wyposażony w hak, może zamocować zbiornik inaczej lub np. zastosować inny zbiornik, którego punkty mocujące nie będą kolidować z hakiem.

Jak sobie radzić z problemami?

Jeśli na montaż haka zdecydował się użytkownik samochodu, który już jest wyposażony w instalację, mogą się pojawić wskazane wyżej problemy techniczne. Na szczęście można temu zaradzić. Wystarczy zlecić przebudowę instalacji w taki sposób, aby uwzględnić wymogi montażowe haka. Najczęściej sprowadza się to do niedrogiej zmiany punktów mocowania zbiornika, wymiany zbiornika lub przeniesienia gniazda do tankowania gazu. W tym ostatnim przypadku warto to czasami zrobić także dla wygody, żeby bez problemu dało się podpinać pistolet także wtedy, kiedy podróżujemy z przyczepą.

Hak w samochodach z instalacjami fabrycznymi

Do samochodów wyposażonych w fabryczne instalacje gazowe mogą mieć zastosowanie inne referencje haków niż do samochodów bez instalacji. Warto o tym pamiętać na etapie zamawiania haka/usługi i poinformować sprzedawcę, że chodzi o samochód z fabryczną instalacją. Przykładem samochodu do którego mają zastosowanie różne wersje haków jest Fiat Doblo.

– Ze względu na dużą różnorodność rozwiązań technicznych nasza firma wypracowała sprawdzoną procedurę obsługi użytkowników samochodów z instalacją gazową. Nasz serwis wcześniej umawia się z klientem na sprawdzenie możliwości montażu haka do takiego samochodu a dopiero potem podejmuje się prac. Na etapie zamówienia haka uważnie sprawdzamy także nie tylko markę i model pojazdu, ale także dostępność haków do wersji z instalacją – mówi Mariusz Fornal, kierownik działu konstrukcyjnego w firmie Steinhof.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!