Wymiana amortyzatora w Mitsubishi ASX – instrukcja

, 29 maja 2018, 12:29

Mitsubishi ASX  jest dość popularnym samochodem jeżdżącym po drogach Europy i nie tylko. Firma KYB jest dostawcą amortyzatorów osi przedniej i tylnej do tego modelu na oryginalne wyposażenie.

Amortyzatory KYB, projektowane na rynek części zamiennych, produkowane są w tych samych fabrykach oraz przy wykorzystaniu tej samej technologii i systemów kontroli jakości, co amortyzatory montowane jako oryginalne wyposażenie fabryczne.

Poniżej przedstawione są czynności, które należy wykonać podczas demontażu i montażu kolumny amortyzatora w samochodzie Mitsubishi ASX:

 1. Zdejmij koło.
 2. Odkręć nakrętkę uchwytu przewodu hamulcowego.
 3. Odkręć nakrętką mocującą łącznik stabilizatora.
 4. Za pomocą podnośnika podeprzyj piastę wraz ze zwrotnicą i półosią napędową.
 5. Odkręć dwie dolne śruby mocujące amortyzator ze zwrotnicą.
 6. Zabezpiecz półoś napędową, aby nie opadła.
 7. Odkręć trzy górne nakrętki mocujące kolumnę amortyzatora (przytrzymaj amortyzator jedną ręką, aby nie upadł).
 8. Wyjmij kolumnę amortyzatora od dołu i umieść właściwie w odpowiednim ściągaczu do sprężyn (najlepiej w kolumnowym ściągaczu pneumatycznym z bramką zabezpieczającą). Zdemontuj wszystkie elementy i sprawdź dokładnie ich stan techniczny. Wraz z nowym amortyzatorem zaleca się wymianę elementów współpracujących górnego zestawu montażowego, zestawu osłonowo-ochronnego oraz sprężyny zawieszenia.
 9. Zwróć uwagę na odpowiednią pozycję sprężyny w dolnym talerzu oporowym.
 10.  Umieść nowy amortyzator KYB, sprężynę zawieszenia, zestaw montażowy górnego mocowania oraz zestaw osłonowo-ochronny w kolumnowym ściągaczu pneumatycznym z bramką zabezpieczającą i zmontuj całą kolumnę używając odpowiedniego momentu dokręcania.UWAGA: Pamiętaj o odpowiedniej kolejności i pozycji montażowej wszystkich elementów. Nie używaj narzędzi typu żaba do przytrzymania tłoczyska podczas dokręcania, gdyż może ona uszkodzić powierzchnię chromową i doprowadzić do wycieku oleju i uszkodzenia amortyzatora. Używaj tylko odpowiednich narzędzi przeznaczonych do tego celu.

 11.  Zmontowaną kolumnę należy włożyć od dołu. Wszystkie pozostałe czynności montażowe wykonuj w odwrotnej kolejności jak przy demontażu, pamiętając o stosowaniu odpowiedniej procedury montażu z zastosowaniem właściwych momentów dokręcania.
 12.  Po opuszczeniu pojazdu na koła dokręć górne śruby mocujące kolumnę amortyzatora właściwym momentem.

KYB zaleca, aby zawsze wymieniać amortyzatory i sprężyny zawieszenia parami w obrębie jednej osi, a po wykonaniu tej naprawy powinno się ustawić geometrię układu zawieszenia. Przewidywany czas wymiany amortyzatora na jedną stronę w Mitsubishi ASX [02.10-] wynosi 1,2 godziny.

Aby zobaczyć film, jak dokładnie dokonać wymiany amortyzatorów w przedniej osi w samochodzie Mitsubishi ASX [02.10-] należy udać się na stronę internetową www.youtube.com/KYBEurope.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!