Instrukcja montażowa amortyzatorów Peugeot 407

Redakcja, 12 czerwca 2017, 14:01

Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że stosunkowo rzadko dokonuje się wymiany amortyzatorów w tym pojeździe. Być może dlatego, iż wymiana amortyzatorów i sprężyn zawieszenia w przedniej osi w modelu Peugeot 407  nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Głównie ze względu na ograniczony dostęp oraz dodatkowe czynności montażowe, które należy wykonać. 

INSTRUKCJA MONTAŻOWA KYB: PEUGEOT 407 – PRZÓD

Zalecany czas wymiany amortyzatora na jedną stronę w tym pojeździe wynosi 1,5 godziny.

Poniżej czynności jakie należy wykonać podczas demontażu i montażu kolumny amortyzatora w samochodzie Peugeot 407:

1. Zdemontuj koło.

2. Zdejmij zawleczkę wraz z zabezpieczeniem i odkręć nakrętkę półosi napędowej.

3. Zabezpiecz i odpowiednio zamocuj półoś napędową tak aby nie opadła i nie uszkodziła się. Zabezpieczy to również przed uszkodzeniem przegub homokinetyczny. Podczas tej czynności oś powinna być podparta.

4. Odkręć śrubę mocującą dolny wahacz.

5. Odkręć końcówkę drążka kierowniczego.

6. Odkręć łącznik stabilizatora (górna śruba łącznika stabilizatora służy również do mocowania dolnej tulei amortyzatora).

7.  Zdemontuj 2 wsporniki piasty koła

8. Wyjmij półoś napędową z piasty koła.

UWAGA: Łatwiej jest użyć specjalistycznego narzędzia ale można użyć również zwykłych popularnych narzędzi.

UWAGA: teraz będzie wystarczająco dużo miejsca aby móc wyciągnąć amortyzator od dołu.

9. Zdemontuj wycieraczki, zdejmij gumową uszczelkę pokrywy silnika i zdejmij osłonę podszybia. Teraz można odkręcić 3 śruby mocujące zestaw montażowy górnego mocowania (przytrzymaj amortyzator jedną ręką aby nie upadł) W tej chwili nie odkręcaj jeszcze nakrętki górnej amortyzatora.

10. Wyciągnij kolumnę amortyzatora od dołu i umieść właściwie w odpowiednim ściskaczu do sprężyn (najlepiej w kolumnowym ściskaczu hydraulicznym z bramką zabezpieczającą). Zdemontuj wszystkie elementy i sprawdż dokładnie ich stan techniczny. Wraz z nowym amortyzatorem zaleca się wymianę elementów współpracujących: zestawu montażowego górnego mocowania, zestawu osłonowo-ochronnego oraz sprężyny zawieszenia.

Umieść nowy amortyzator KYB, sprężynę zawieszenia, zestaw montażowy górnego mocowania, oraz zestaw osłonowo ochronny w kolumnowym ściskaczu hydraulicznym z bramką zabezpieczającą i zmontuj całą kolumnę.

Pamiętaj o odpowiedniej kolejności i pozycji montażowej wszystkich elementów. Nie używaj narzędzi typu żaba do przytrzymania tłoczyska podczas dokręcania, gdyż może ona uszkodzić powierzchnię chromową i doprowadzić do wycieku oleju i uszkodzenia amortyzatora. Używaj tylko odpowiednich narzędzi przeznaczonych do tego celu.

Zmontowaną kolumnę należy włożyć od dołu. Wszystkie pozostałe czynności montażowe wykonuj w odwrotnej kolejności jak przy demontażu.

KYB zaleca wykonanie geometrii układu zawieszenia po każdej wymianie amortyzatorów w samochodzie.

KYB zaleca aby zawsze wymieniać amortyzatory i sprężyny zawieszenia parami w obrębie jednej osi.

Aby zobaczyć film jak dokładnie dokonać wymiany amortyzatorów w przedniej osi w samochodzie Peugeot 407, należy kliknąć na załączony link i wybrać odpowiedni pojazd www.youtube.com/KYBEurope.

Komentarze

Brak komentarzy