Centralne wysprzęgliki – sposób na odpowietrzanie

, 11 października 2006, 0:00

W dzisiejszych pojazdach siła z pedału sprzęgła przekazywana jest do łożyska wysprzęglającego poprzez system hydrauliczny. Wymaga on jednak fachowego odpowietrzenia po zamontowaniu.
Sterowanie sprzęgłem może odbywać się mechanicznie (linką) lub hydraulicznie. Układ hydrauliczny przenosi siłę z pedału sprzęgła do łożyska wysprzęglającego. Przeniesienie tej siły jest tym lżejsze im mniejsze są straty na skutek oporów.
Dlatego można zastosować system hydrauliczny do sterowania sprzęgłem na większych odcinkach (np. w autobusach).
Układ hydrauliczny wraz z pompą sprzęgła i cylinderkiem odbiorczym zastępuje linkę sprzęgła. Czynnik hydrauliczny jest dostarczany ze zbiornika płynu hamulcowego lub z osobnego zasobnika.

Zastosowanie centralnego wysprzęglika eliminuje stosowanie widełek, wałka oraz tulei prowadzącej łożyska, gdyż montowany jest on centralnie w osi piasty tarczy i sprężyny talerzowej, wewnątrz obudowy sprzęgła. Dzięki temu można zmniejszyć gabaryty i zredukować ciężar całego zespołu sprzęgła.
Podczas odpowietrzania układu okazuje się, że zastosowanie urządzenia odpowietrzającego do hamulców nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.
LuK zaleca w takim przypadku odpowietrzenie manualne. Bardzo ważne jest stosowanie właściwego czynnika, zalecanego przez producenta pojazdu.
Odpowietrzenie manualne oznacza wiele czynności, które należy bardzo starannie i we właściwej kolejności wykonać. Najpierw należy upewnić się, że odłączono przyrząd odpowietrzający. W przeciwnym wypadku, przy naciśnięciu pedału sprzęgła, powstanie zbyt duże ciśnienie mogące uszkodzić centralny wysprzęglik.

Odpowietrzanie przeprowadzamy w następujący sposób, powtarzając cały cykl 20 do 25 razy:
– nacisnąć pedał sprzęgła,
– poluzować zaworek odpowietrzający,
– przytrzymać wciśnięty pedał sprzęgła,
– zakręcić zaworek odpowietrzający,
– powoli zwolnić nacisk na pedał sprzęgła.

Podczas powtarzania całego cyklu odpowietrzania, należy sprawdzać stan napełnienia zbiorniczka płynu- w razie konieczności uzupełnić. Nie można dopuścić do spadku poziomu płynu poniżej stanu minimalnego.
Nakład pracy przy odpowietrzaniu pokazuje jak ważne jest to dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Bardzo istotne jest również zabezpieczenie przed przedostaniem się czynnika do gleby.

Przygotowała firma LuK-Aftermarket Service Sp.z o.o.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!