Retrofity do kabiny i nie tylko

31 sierpnia 2023, 14:48

Sytuacja z retrofitami w Europie nie ma chyba precedensu. Nieczęsto zdarza się bowiem, żeby tak dopracowane produkty z branży motoryzacyjnej nie mogły doczekać się oficjalnych, unijnych homologacji. Jak najbardziej legalnie można jedynie wymienić żarówki W5W oraz C5W, ale tylko te, które służą do oświetlenia wnętrza pojazdu. Philips oferuje pełną gamę retrofitów LED T10 i LED Fest (zamienniki różnych wersji żarówek W5W i C5W).

Retrofity Philips LED T10 oraz LED Fest nadal nie mają homologacji na drogi publiczne. Technicznie nadają się jednak do bezproblemowego montażu we wszystkich seryjnych gniazdach oświetlenia samochodowego i zapewniają nieporównywalnie lepsze światło. Zgodnie z przepisami można stosować je tylko we wnętrzu pojazdu – w kabinie lub w bagażniku. Ze względu na fakt, że w samochodach spotykamy dwa główne typy takich małych żarówek – W5W oraz C5W, Philips opracował ich dwa odpowiedniki LED-T10 oraz LED-Fest.
Występują one w różnych wersjach temperatury barwowej. W zależności od gamy będzie to 6000 K (dla Ultinon Pro3100 W5W i C5W), a dla Ultinon Pro6000 W5W – 4000/6000/8000 K. Dzięki temu można uzyskać zróżnicowany efekt światła ciepłego żółtego, chłodnej bieli i niebieskiego. Dodatkowo retrofity LED-Fest oferowane są w długościach 30, 38 i 43 mm. Te dwa typy retrofitów pokrywają niemal wszystkie punkty światła stosowane we wnętrzu pojazdu. To przede wszystkim oprawy w podsufitce, schowkach i bagażniku, desce rozdzielczej oraz w przełącznikach. Wszystkie można legalnie stosować.

Oczywiście retrofity Philips LED-T10 oraz LED-Fest technicznie nadają się także do zewnętrznych punktów świetlnych przeznaczonych pod żarówki W5W i C5W, ale zgodnie z przepisami nie można ich używać na drogach publicznych.

W większości modeli samochodów jest to wymiana 1:1. Montując retrofity LED, w łatwy sposób osiągniemy efekt wizualny w postaci unowocześnienia samochodu niezależnie od jego wieku, stąd też pochodzi nazwa tej gamy żarówek – retrofit.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!