Kształcenie młodych mechaników w wirtualnej rzeczywistości

, 27 października 2021, 15:01

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz sieć warsztatów ProfiAuto Serwis zamierzają wpłynąć na sposób kształcenia mechaników samochodowych w Polsce. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości będą oni mogli uczyć się swojego fachu nie tylko podczas praktyk zawodowych, lecz także z wykorzystaniem gogli VR oraz nowoczesnego oprogramowania.

Wersja pilotażowa projektu ma rozpocząć się w śląskich szkołach mechanicznych jeszcze w tym roku szkolnym. Jego inaugurację ogłoszono na zorganizowanej w Akademii WSB konferencji „Szkoła przyszłości”, której towarzyszył „I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”.

Głównym celem inicjatywy KSSE oraz ProfiAuto jest stworzenie platformy edukacyjnej, która ułatwi przyszłym mechanikom profesjonalny start w zawodzie. ProfiAuto Serwis VR to aplikacja, w której użytkownik porusza się po modelowym, wirtualnym warsztacie samochodowym.

Zawiera ona kilka scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz czy klocków hamulcowych bądź akumulatora. Aplikacja na bieżąco koryguje błędy i uczy adeptów mechaniki dobrych nawyków. Forma wirtualna pozwala jednocześnie na wielokrotne powtarzanie danego ćwiczenia, bez ograniczeń czasowych i sprzętowych. Zapoznaje nie tylko z praktycznym aspektem pracy, ale też z dodatkowymi możliwościami, jakie oferują obecnie profesjonalne serwisy motoryzacyjne.

Sieć ProfiAuto oraz firma VRTechnology – twórcy narzędzia – zamierzają udostępnić technologię wirtualnego warsztatu uczniom bezpłatnie. Jak przewidują przedstawiciele KSSE, z aplikacji skorzystać będą mogli także adepci automatyki, mechatroniki i elektroniki.

Efektem rozmów KSSE oraz ProfiAuto z dyrektorami szkół samochodowych jest plan wprowadzenia projektu do systemu kształcenia w roku szkolnym 2021/2022. Wpierw jako pilotaż na Śląsku, lecz z perspektywą rozwinięcia na pozostałe województwa. Wprowadzenie technologii VR (Virtual Reality) może stanowić jednocześnie remedium na ograniczoną infrastrukturę i możliwości sprzętowe jednostek edukacyjnych oraz ewentualne potrzeby zdalnego nauczania.

– Atutem KSSE, jak i całego regionu, jest kapitał ludzki. To młodzi ludzie są naszym potencjałem, dzięki któremu KSSE jest obecnie najlepszą Strefą w Europie. Dlatego też niezmiennie wspieramy inicjatywy, które wykorzystują nowoczesne technologie do rozwoju umiejętności młodego pokolenia i jednocześnie rewolucjonizują sposoby kształcenia, czerpiąc z najlepszych światowych wzorców. Liczymy, że ten projekt będzie tego doskonałym przykładem – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inauguracją projektu był „I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”, w którym udział wzięło niemal 20 drużyn z całego województwa śląskiego – młodych adeptów mechaniki samochodowej. Konkurencje turniejowe zawierały zadania praktyczne oraz testy teoretyczne, z wykorzystaniem aplikacji ProfiAuto Serwis VR.

Kolejnym etapem inicjatywy będzie cykl spotkań w szkołach z prezentacją narzędzia, ukazaniem spektrum jego możliwości oraz przedstawieniem planu rozwoju kolejnych modułów szkoleniowych. Uczniowie będą mogli korzystać z niego w sposób nieodpłatny, w jego pełnym wymiarze. Dodatkowo partnerzy projektu – szkoleniowcy czołowych dostawców części z branży automotive współpracujący z siecią ProfiAuto – wykazali chęć organizacji spotkań z uczniami w szkołach i przeprowadzenia dodatkowych szkoleń z użyciem aplikacji ProfiAuto Serwis VR.

– Początkowo wirtualny warsztat miał być narzędziem do kształcenia mechaników z sieci ProfiAuto. Wraz z przedstawicielami KSSE oraz firmy VRTechnology dostrzegliśmy jednak ogromny potencjał edukacyjny naszego rozwiązania. Patrząc na zainteresowanie projektem, głęboko wierzymy, że zrewolucjonizuje on system nauki i przyczyni się do budowania kompetencji zawodowych nowego pokolenia pracowników serwisów samochodowych. Ta inicjatywa to także doskonały przykład na to, że współpraca szkolnictwa i nauki z biznesem może mieć bezpośrednie przełożenie na rozwój tak ważnej gałęzi przemysłu, jaką jest w Polsce motoryzacja – mówi Michał Tochowicz, wiceprezes firmy Moto-Profil, właściciela marki ProfiAuto.

„I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR” był częścią drugiej edycji konferencji „Szkoła przyszłości”, która odbyła się w ramach programu KSSE „Śląskie.Zawodowcy” 26 października 2021 roku w Akademii WSB. Celem wydarzenia było stworzenie okazji do dyskusji nt. potrzeb i przyszłości nowoczesnego kształcenia zawodowego oraz prezentacja projektu „Śląskie.Zawodowcy”, realizowanego wraz z partnerami biznesowymi dla uczniów szkół zawodowych województwa śląskiego. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz województwa śląskiego, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół kształcących w zawodach branżowych.

– W Akademii WSB stawiamy na innowacje, stwarzamy przestrzeń do podnoszenia kompetencji oraz kształcimy liderów. Nowoczesna uczelnia to miejsce otwarte na ludzi i ich potrzeby, dlatego wspieramy inicjatywy służące rozwojowi kształcenia i jakości edukacji – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Bieniek, 27 października 2021, 18:39 12 -5

Ktoś tam odpłynął.
Czyli jeśli jeżdżę dobrze w NFS na kompie to będę rajdowcem? Chyba z takimi efektami jak wiceprezes obecny.
Jak można wirtualnie kształcić na mechanika? Skoro macie największą sieć warsztatów w Europie to dlaczego nie zorganizujecie tym uczniom normalnych praktyk. Zamiast się uczyć prawdziwie zawodu wpuszczacie ich w grę komputerową. Widać że ten kto to wymyślił nigdy nie przepracował dnia w warsztacie.

Odpowiedz

Uregulowany, 28 października 2021, 13:33 5 -2

Źle zrozumiałeś.
Ta aplikacja nie ma za zadanie zastąpić praktyk, tylko je wspomóc.
Wiesz, zanim piloci samolotów siądą za stery, ćwiczą kilkadziesiąt godzin na symulatorze. To nie zastępuje praktyki i doświadczenia, to ma za zadanie nauczyć procesów i zapoznania, co do czego służy.

"Czyli jeśli jeżdżę dobrze w NFS na kompie to będę rajdowcem?" NFS nie jest aplikacją do ćwiczenia. To stricte gra komputerowa.
Mam nadzieję, że pomogłem.

Odpowiedz

obi-1, 28 października 2021, 18:06 2 -3

nie pomogłeś

Odpowiedz

Hmmmm, 29 października 2021, 9:58 1 -2

Na taką inicjatywę prawdopodobnie znajdą się pieniądze z UE. A jako że uczniowie mają to mieć za darmo, to może to dać bardzo dużo. Obecnie większość serwisów zatrudniłaby od razu dobrego specjalistę, ale takich ludzi brakuje na rynku. Bo kogo stać, żeby przeszkolić tysiące młodych w normalny sposób? Procedury zgodne ze sztuką to coś, czego można się nauczyć na VR. Potem w rzeczywistości znacznie łatwiej będzie ogarnąć co i jak.

Dla porównania, na szkoleniu uczestnik może wykonać daną rzecz własnymi rękami raz, może kilka razy. Na VR może ile razy chce.

Odpowiedz

Janusz, 17 lutego 2022, 17:44 0 0

Dobrze, teraz wszystko idzie w e-świat, i tym się warto zajmować - sam na motointegratorze się zacząłem rozglądać za dobrymi mechanikami, o różnych rzeczach czytać też w internecie, kursy robić wiadomo że to teoria ale od czegos sie zaczyna

Odpowiedz