Przetoczenie tarcz hamulcowych za pomocą urządzenia PRO – CUT

12 maja 2021, 13:49

Urządzenie PRO – CUT, dostępne w ofercie firmy CARTEC, umożliwia przetaczanie tarcz hamulcowych na samochodzie bez konieczności ich demontażu.

To jedna z częstych sytuacji warsztatowych: Klient zgłasza brak skuteczności hamowania, więc warsztat proponuje (po oględzinach) wymianę klocków i tarcz hamulcowych. Klient poinformowany o kwocie naprawy stara się zredukować koszty o wartość tarcz. Warsztat, aby nie stracić klienta idzie na ustępstwa. Wymienione zostają klocki, a porysowane i zużyte tarcze pozostają. Oczywiście „nowy układ” ma się dotrzeć po krótkim czasie, ale bardzo często skuteczność hamowania nie ulega poprawie. Aby załagodzić konflikt z klientem warsztat proponuje rozwiązania w postaci:

  1. Wymiana tarcz hamulcowych – jednak klocki już uległy częściowemu zużyciu w oparciu o dopasowanie do zużytej tarczy.
  2. Przetoczeniu tarcz hamulcowych metodą tradycyjną, czyli na tokarce, co skutkuje często granicznym wymiarem grubości tarczy, a więc zagrożeniem dewastacji tarczy w ekstremalnych warunkach temperaturowych.

Często konsekwencją obu rozwiązań po krótkim czasie eksploatacji jest „bicie tarczy hamulcowej”, które przenoszone na kierownicę daje kierowcy brak poczucia komfortu.

Jak tego uniknąć?

Metodą jest przetoczenie tarcz hamulcowych na pojeździe urządzeniem w pełni zautomatyzowanym z uwzględnieniem luzów technologicznych i eksploatacyjnych w układzie „tarcza – piasta koła”.

Jest to możliwe do wykonania urządzeniem PRO – CUT w czasie 9 minut na jedną tarczę. Przetoczenie kompletu tarcz w samochodzie w cyklu automatycznym trwa 40 minut i odbywa się z minimalnym zaangażowaniem mechanika, który w tym czasie może wykonywać inne prace.

Opatentowany system mocowania urządzenia polega na połączeniu adaptera PRO-CUT do piasty koła, a głowica skrawająca porusza się swobodnie wokół osi tarczy hamulcowej. Pozwala to na osiągnięcie efektu kompensacji wszelkich luzów „tarcza -piasta” w trakcie przetaczania.

Dzięki temu likwidujemy efekt bicia tarczy hamulcowej. Jest to cecha, która odróżnia urządzenie PRO – CUT od pozostałych przetaczarek na rynku pozbawionych tej zalety. Niektórzy producenci pojazdów jak BMW, Ferrari, Ford, Honda, Mitsubishi, Peugeot, Porsche, Toyota, VW, Nissan, Kia, Jaguar, Mercedes, Subaru i Chrysler zalecają stosowanie tego urządzenia nie tylko awaryjnie podczas napraw, ale i prewencyjnie. Bardzo duży wybór adapterów do piast pozwala na obsługę prawie wszystkich samochodów osobowych oraz dostawczych:

Maksymalna / minimalna grubość obsługiwanej tarczy:

  • 44,4 mm        /          5,1 mm

Maksymalna / minimalna średnica obsługiwanej tarczy:

  • 388,6 mm      /          101,6 mm
tarcze przed przetoczeniem vs. po przetoczeniu

Więcej informacji na stronie: https://www.cartec-polska.pl/28-przetaczarki-do-tarcz-hamulcowych/146-przetaczarki-tarcz-hamulcowych.html

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!