JPK V7 – najczęściej zadawane pytania w branży części i napraw

26 października 2020, 9:26

W ankiecie, którą przeprowadziliśmy na początku obowiązywania nowej wersji deklaracji podatkowej JPK, aż 95,5% Czytelników naszego portalu przyznało, że nie rozumie jej zasad. Naturalnie zaczęły pojawiać się liczne pytania dotyczące nowego sposobu rozliczeń podatkowych. Zebraliśmy najważniejsze z nich i postanowiliśmy poprosić o pomoc w znalezieniu odpowiedzi, ekspertów. Merytorycznego wsparcia udzielili nam specjaliści z firmy Integra, dostawcy rozwiązań informatycznych dla branży motoryzacyjnej.

Co to jest JPK_VAT, JPK V7, GTU itp…

Na początek trochę teorii na temat nowej wersji Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 października 2020 roku dla wszystkich przedsiębiorstw, deklaracje VAT_7 i VAT_7K oraz obecnie składane pliki JPK_VAT zostały zastąpione nową strukturą w postaci pliku JPK, który będzie nosił nazwę JPK_V7M dla podatników miesięcznych i JPK_V7K dla podatników kwartalnych. Plik kontrolny JPK_V7 od października 2020 roku jest zatem podstawą rozliczenia podatkowego dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców.

Podatnicy będą zobowiązani do weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu Grup Towarowo-Usługowych (GTU). W przypadku, jeśli towar lub usługa będzie należeć do jednej z nich, podatnik będzie zobligowany do przypisania im właściwego kodu GTU w plikach kontrolnych JPK_V7M albo JPK_V7K. Ponadto ustawodawca wprowadził dodatkowe kody na dokumentach sprzedaży związane z rodzajem transakcji.

Każdy błąd w nowej strukturze pliku JPK będzie kosztował podatnika 500 zł. Naczelnik Urzędu Skarbowego, właściwego dla podatnika, wysyła informacje o błędach w JPK, które należy skorygować. Kara zostaje nałożona, jeśli podatnik nie skoryguje plików kontrolnych w terminie 14 dni od wezwania lub nie złoży odpowiedniego wyjaśnienia.

Pytania o JPK zadawane przez właścicieli warsztatów, sklepów i hurtowni motoryzacyjnych

Od momentu wejścia w życie nowych zasad rozliczeniowych, na naszą skrzynkę odbiorczą spłynęło wiele pytań od osób z branży części i napraw. Nowy JPK okazał się trudny w interpretacji nawet dla doświadczonych księgowych i biur rachunkowych. Aby nieco uporządkować wiedzę na jego temat, wybraliśmy najczęściej powtarzające się pytania. Dzięki wsparciu merytorycznemu specjalistów z firmy Integra, możemy przedstawić odpowiedzi na większość z nich.

Uwaga! Jeżeli Twoje pytanie nie pojawiło się na poniższej liście, zadaj je w komentarzu pod artykułem.

1. Czy kody GTU muszą być zamieszczane na dokumentach sprzedaży wynikających ze zlecenia (usługi serwisowej)?

Wszystko wskazuje na to, że nie powinny one tam być przypisywane. Istnieją wątpliwości co do umieszczania ich jako osobnych pozycji na takiej fakturze, natomiast nawet jeżeli towary się tam znajdą, nie jest to dostawa towarów tylko ich wykorzystanie w ramach realizowanej usługi. Kwestia ta budzi sporo kontrowersji, ale na tą chwilę większość interpretacji wskazuje właśnie na tę odpowiedź. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do organu kontrolującego.

2. Przypisywanie kodów GTU – jaki towar ma posiadać kod?

Tu niestety kwestia jest wciąż niejasna, a wytyczne ministerstwa nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości biur rachunkowych. Warto pamiętać jednak, że klasyfikacja i oznaczenie towarów leży po stronie producenta / dystrybutora produktu. Jest sporo sytuacji gdzie konstrukcja towaru może mieć wpływ na jego kod GTU lub na to, że tego kodu przy towarze nie będzie. Najbezpieczniej zawsze jest odnosić się do produktu po kodzie CN i na jego podstawie próbować sklasyfikować odpowiednim kodem GTU.

3. Czy w branży napraw pojazdów są usługi, które są objęte kodami GTU?

Jedyną usługą występującą w branży motoryzacyjnej na tę chwilę, związaną bezpośrednio z pracą w serwisie jest „przechowanie/magazynowanie opon” – podlega pod GTU_13.

W takiej sytuacji kod GTU_13 generalnie jest jedynym pewnym kodem GTU_13 (wykluczając kody GTU wynikające z towarów), który powinien się znaleźć na fakturze ze zlecenia serwisowego w przypadku jej wystąpienia.

4. Czy kody GTU powinny znaleźć się na fakturze?

Nie ma wymogu drukowania oznaczenia GTU na dokumentach sprzedaży.

5. Czy kody GTU powinny być przypisywane na fakturach zakupu?

Nie, kod GTU przypisujemy w momencie sprzedaży, określając odpowiedni kod, który jest następnie przekazywany w rejestrze sprzedaży (kiedy dostarczamy dane do księgowości) lub w pliku PJK_V7. Kody GTU dotyczą tylko i wyłącznie dokumentów sprzedaży.

6. Czy paragony fiskalne powinny zostać oznaczone kodami GTU?

Nie ma takiej konieczności. Paragony w JPK_V7 umieszczane są zbiorczo jako dokument RO (raport okresowy z kasy fiskalnej).

7. Czy kody GTU powinny znaleźć się na fakturze korygującej?

Na fakturze korygującej powinien znaleźć się tylko kod GTU, którego tyczy się korekta. Przykład: Sprzedajemy klientowi (bez usługi, jako sprzedaż sklepowa) felgi oraz opony. Felgi podlegają pod GTU_07, opony nie klasyfikują się pod żaden kod GTU. Jeżeli wystąpi korekta sprzedaży na opony – np. zwrot opon, ale felgi klient zachował, na korekcie sprzedaży nie powinien znaleźć się kod GTU. Analogicznie jeżeli klient zostawiłby opony, ale zwrócił felgi, korekta powinna zostać oznaczona GTU_07.

 

Masz inne pytania dotyczące nowego JPK_V7, kodów GTU lub innych kwestii rozliczeniowych? A może chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, związanymi z nową wersją pliku? Napisz komentarz pod tym artykułem. Z pomocą specjalistów postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Wparcie merytoryczne przy tworzeniu artykułu: Integra Software Sp. z o.o.: https://integra.com.pl/

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

EUgeniusz, 29 października 2020, 8:49 10 -1

To jest tzw. ułatwienie pracy przedsiębiorcom. Wprowadza się obowiązek wątpliwy bo Nie ma wymogu drukowania oznaczenia GTU na dokumentach sprzedaży. ale podatnicy będą zobowiązani do ich weryfikacji a Każdy błąd w nowej strukturze pliku JPK będzie kosztował podatnika 500 zł. Naczelnik Urzędu Skarbowego, właściwego dla podatnika, wysyła informacje o błędach w JPK, które należy skorygować. Kara zostaje nałożona, jeśli podatnik nie skoryguje plików kontrolnych w terminie 14 dni od wezwania lub nie złoży odpowiedniego wyjaśnienia.
Komu to potrzebne ?

Odpowiedz

radz, 29 października 2020, 10:07 8 -1

zawsze coś znajdą.. 500plus sfinansujemy

Odpowiedz

oponiarz, 29 października 2020, 9:20 2 -5

Co za bzdury. Opony PODLEGAJĄ pod GTU-7 jak wszystkie inne części samochodowe.

Odpowiedz

ksieg, 29 października 2020, 12:54 1 -1

Opony do przyczep nie podlegają, a więc ogólnie nie podlegają.

Odpowiedz

Aaaaaa, 29 października 2020, 22:41 1 0

Nie wszystkie części podlegają trzeba sprawdzać cn

Odpowiedz

POLMOzbyt, 30 października 2020, 7:21 9 0

WEDŁUG CN opony mają kod 4011 , 4012 itp zatem nie sa w zakresie 8701 - 8708 oraz CN 8708 10. Jest bajzel informacyjny i wg mnie jakaś organizacja wspierająca branże motoryzacyjną powinna zrobić wykaz wszystkich częsci i akcesoriów motoryzacyjnych wraz z numeracją GTU i umiescić to gdzies na jakiejś stronie co ułatwiło by nam wszystkim prace.

Odpowiedz

Adaś, 29 października 2020, 10:48 10 -1

Tu chodzi chyba wyłacznie o przysłowiowe już "ułatwienia dla przedsiębiorców", konkretnie o te 500 zł/błąd. Pisuarskie marnotrawstwo kosztuje.

Odpowiedz

Adaś, 29 października 2020, 11:00 0 0

Czy to znaczy, że jeśli wyszczególniam na fakturze części użyte do naprawy to mam pisać ten porąbany kod, a jeśli nie - to nie?

Odpowiedz

Cezary W, 29 października 2020, 11:58 0 0

Czy jeśli wystawiam fakturę na naprawę razem z częściami czyli n. klocki hamulcowe i wymiana klocków dla firmy muszę te kody wpisywać?

Odpowiedz

AUTOMEX, 29 października 2020, 12:31 2 0

Na samej fakturze nie musi być podany GTU ale w pliku JPK wynikającego ze sprzedaży który jest generowany zazwyczaj przez biuro podatkowe i wysyłany do MF już musi być. Niestety tu jest sprawa jest niejasna.Rozwiązaniem z tego jest wpisywać na fakturze odrębnie pozycję klocki i odrębnie usługę. Dla klocków jest GTU_7 a dla usługi na tą chwilę nie ma GTU. Tak stosujemy od lat w naszym serwisie ale wymaga to prowadzenia programu do obsługi warsztatu. W takim programie jak np eSowy w kartotece magazynowej tych klocków jest zaznaczmy atrybut GTU_7 i tn atrybut pociągnie do program księgowego do generowani plików JPK.
To tak pokrótce. PG

Odpowiedz

Aaaaaa, 29 października 2020, 22:36 1 0

Ale przecież kod cn klocków nie łapie się do gtu 7

Odpowiedz

POLMOzbyt, 30 października 2020, 7:24 0 0

dokładnie klocki wg CN 6813 81 00 czyli nie łapią sie na zakres podany w ustawie

Odpowiedz

Wiesław, 29 października 2020, 14:42 1 0

Czyli nie piszę się nic więc jak można popełniać błędy.Nie trzeba pisać VAT 7-zawsze to jeden papier mniej

Odpowiedz

Bogdan, 29 października 2020, 22:44 4 0

Co MF uzyska z tego poronionego pomysłu? Jakie są wymierne korzyści? Jak nazywa się osoba, która wpadła na ten zaskakujący pomysł? Sadzę, że kilkoro z podatników chciałoby znać personalia tego genniusza. Wszyscy musimy się do tego dostosować bo tak trzeba. Ale jest to bardzo infantylne tłumaczenie.Może są jakieś ukryte cele. Jeśli ministerstwo merytorycznie wyłumaczyłoby cel stosowania tych kodów to ludzie stosowaliby się do tych przepisów z pełną świadomością podobnie jak segregowanie odpadów i imię wyszczych celów. Jednak coś mi się wydaje, że to tylko jakieś widzimisię ministra żeby zaistnieć podobnie jak mundurki Giertycha.

Odpowiedz

Księgowa, 30 października 2020, 11:08 4 0

W opisie do GTU 07 wskazują CN 8701-8708 oraz 8708 10 i nie bardzo wiem jak to odczytać. Prawidłowo przy kodach CN podaje się 6 cyfr. Wskazanie 4 oznaczałoby w takim układzie że GTU 07 należy wykazać bez względu na dalszy ciąg cyfr (czyli cała grupa), a tymczasem dopisali jeszcze CN 8708 10 , które przecież mieści się w zakresie CN 8701-8708 ??? Jak zwykle nie wiadomo co ustawodawca miał na myśli

Odpowiedz

Sławek, 30 października 2020, 17:39 3 0

Punkt 3 mówi, że trzeba umieszczać kod gtu na fakturze a punkt 4 że nie. Super

Odpowiedz

justa_80, 6 listopada 2020, 9:15 0 0

Czy sprzedaż przyczepy ciężarowej powinna być oznaczona w nowym JPK-VAT7M symbolem GTU_07?

Odpowiedz

Anonim, 13 listopada 2020, 12:06 2 -1

Czy korektę paragonu fiskalnego (zwrot alkoholu) wprowadzamy oznaczenie WEW i GTU 01?

Odpowiedz

Marta, 18 listopada 2020, 12:33 0 0

Prowadzę zakład lakierniczo-blacharski. Wykonuję usługę dla osób fizycznych jak i firm. Naprawiam pojazdu również z OC sprawcy. Czy na swoich fakturach muszę wpisywać kody gtu. I co mam zrobić gdy naprawa jest z OC sprawcy, ja naprawiam auto wystawiam fakture za naprawę A ubezpieczalnia nie opłaca mi jej w całości (bo tak zawsze jest i sprawa trafia donsadu na lata). Jestem na metodzie kasowej i nie chcemy od takiej faktury płacić całego vatu jak kasy nie mam na koncie co w takiej sytuacji z tymi kodamy itp?

Odpowiedz

księgo ewa, 25 listopada 2020, 20:47 3 0

Czytam , Czytam. Prawie wszystkie wyjaśnienia dotyczące nowego JPK. Firma świadczy usługi motoryzacyjne. Czemu ma służyć zamieszczanie kodów GTU i tylko niektórych części. Czy wszystkie księgowe maja wiedzę na temat tego czy koło jezdne ma coś wspólnego z oponą??? Czemu ma to służyć???????????????!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Natalia, 14 grudnia 2020, 8:21 0 0

Czy powinnam oznaczyć kodem GTU 07 fakturę na sprzedaż akumulatora?

Odpowiedz

Gonia6875, 24 maja 2021, 22:26 0 0

Czy chłodnica do wózka widłowego podlega GTU?

Odpowiedz