Olej sojowy wkrótce składnikiem opon

, 14 sierpnia 2012, 12:25

Specjaliści Goodyeara odkryli, że zastosowanie oleju sojowego do produkcji opon przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego – wydłuża żywotność bieżnika i zmniejsza zużycie ropy naftowej, nawet o 26,5 miliona litrów rocznie.

Badania przeprowadzone w ośrodku testów opon w Lawton pokazały, że zastosowanie oleju sojowego daje lepsze właściwości mieszania w procesie produkcji. Związki gumy wytwarzane z zastosowaniem oleju sojowego łatwiej się mieszają z krzemionką stosowaną w produkcji opon. Może to zwiększyć wydajność fabryki, zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

– „Jednym z priorytetów Goodyeara jest troska o środowisko naturalne. Zastosowanie oleju sojowego może okazać się nowym sposobem realizacji tego celu. Niewątpliwą korzyścią dla konsumentów jest wydłużenie okresu eksploatacji bieżnika, dla nas jako producenta istotny jest wzrost wydajności produkcji i oszczędność energii, a wszyscy razem wygrywamy, bo chronimy środowisko" – powiedział Jean-Claude Kihn, Dyrektor techniczny Goodyear.

Prototypowe opony wyprodukowane w Lawton będą sprawdzone na torze testowym Goodyeara w San Angelo (Teksas). Jeśli pozytywnie przejdą testy, Goodyear może zaoferować kierowcom opony z olejem sojowym już w 2015 roku.

Oprócz wykorzystania oleju sojowego to zaledwie jedno z prowadzonych działań Goodyeara. Wraz z firmą DuPont Industrial Biosciences kontynuują współpracę nad Biolsoprenem – biologiczną alternatywą dla izoprenu pozyskiwanego z ropy naftowej. Biolsopren można wykorzystywać do produkcji gumy syntetycznej, która z kolei stanowi alternatywę dla gumy naturalnej oraz innych elastomerów.

Dowiedz się więcej

Goodyear pod ochroną Mondial Assistance w sieciach Premio
Goodyear pod ochroną Mondial Assistance w sieciach Premio

Mondial Assistance obejmuje ochroną ubezpieczeniową opony Goodyear. Umowa dotyczy modeli Goodyear UltraGrip 8 lub UltraGrip 8 Performance zakupionych w punktach serwisowych sieci Premio po 1 października br. Ochrona do końca 2013 r. przysługuje osobom posiadającym wydawany przy zakupie numerowany certyfikat ubezpieczenia. Jeśli wymiana koła i naprawa na miejscu nie jest możliwa, ochrona ubezpieczeniowa zapewnia holowanie […]

Goodyear – nowa opona UltraGrip 8 Performance
Goodyear – nowa opona UltraGrip 8 Performance

Goodyear wprowadza na rynek europejski nową, zapewniającą wysokie osiągi oponę zimową, przeznaczoną do jazdy w trudnych, śnieżnych warunkach. UltraGrip 8 Performance zaprojektowano tak, aby sprawdzała się na błocie pośniegowym, śniegu i oblodzonych drogach. Prace nad nią prowadzono w oparciu o szeroko zakrojone badania oczekiwań konsumentów oraz długofalową analizę zimowych warunków drogowych i komunikacyjnych w Europie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 16 sierpnia 2012, 9:37 0 0

Czyli żywność podrożeje.

Odpowiedz

Anonim, 16 sierpnia 2012, 10:26 0 0

Podrożeje gówniana żywność, jak mięso, do której dodają soję. Normalne jedzenie będzie kosztować tyle co zawsze.

Odpowiedz

Anonim, 16 sierpnia 2012, 13:21 0 0

Krowy zjedzą opony.

Odpowiedz