Chemiczne oczyszczanie układu klimatyzacji

27 marca 2019, 23:07

Wiosna to idealna pora aby zadbać o układ klimatyzacji.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan sprężarki, ilość czynnika roboczego i kondycję osuszacza. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wymianie filtra kabinowego, a przy tej okazji warto odgrzybić układ klimatyzacji. To ten element jest odpowiedzialny za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Najskuteczniejszym sposobem walki z tym zjawiskiem pozostaje pokrycie powierzchni parownika specjalistycznym środkiem chemicznym. To właśnie odpowiednia chemia jest gwarantem skutecznego zabiegu i całkowitego odgrzybiania parownika. Inne sposoby, takie jak ultradźwięki czy ozonowanie, mogą okazać się niewystarczające. W przypadku silnych zanieczyszczeń, ultradźwięki czy ozonowanie można polecić jedynie jako zabiegi uzupełniające chemiczną kurację. Podczas wymywania zanieczyszczeń bardzo ważne jest, aby robić to w sposób świadomy tzn. trzeba pamiętać, że płyn jest wodnym roztworem, który doskonale przewodzi prąd. Łatwo się domyślić, co się stanie, jeżeli zalejemy elektronikę w samochodzie. Dlatego nie należy aplikować zbyt dużej ilości płynu jednorazowo.

Jak przeprowadzić procedurę odgrzybiania klimatyzacji?

1. Pierwsze co należy zrobić to wysuszyć parownik. Aby to uczynić trzeba:

  • wyłączyć klimatyzację;
  • włączyć obieg otwarty.
  • ustawić dmuchawę na maksymalne obroty i skierować na nogi na czas ok 10 minut .

2. Pokryć powierzchnię parownika płynem. Aby to zrobić należy:

  • wyłączyć silnik
  • sprawdzić w instrukcji samochodu, gdzie znajduje się  parownik
  • wyjąć filtr przeciwpyłowy
  • zaaplikować na parownik płyn dezynfekujący Klima-Anlagen-Reiniger: około 300 ml w sprayu nr artykułu 4087
Klima-Anlagen-Reiniger 4087

Po pokryciu parownika płynem należy wyłączyć dmuchawę i włożyć nowy filtr przeciwpyłowy.

Klima Anlagen nr 4092

Środek Klima Anlagen -Reiniger występuje też w pojemnikach 1-litrowych nr art. 4091 i 5-litrowych nr art. 4092. Do zastosowania tych płynów niezbędne jest urządzenie Klima-Anlagen-Reinigung nr art. 4090. Urządzenie składa się ze zbiornika i długiej sondy zakończonej specjalną końcówką.

Klima-Anlagen-Reinigung nr art. 4090

Na koniec operacji odgrzybiania, warto zastosować granat zapachowy, który odświeży wnętrze samochodu. Aplikacja preparatu jest dziecinnie prosta. Wystarczy wysuszyć parownik wg. sposobu podanego w przypadku odgrzybiania klimatyzacji, a następnie zamknąć obieg zamknięty i ustawić „uruchomiony” Klima Fresh nr 7629 na dywaniku pasażera. Po tej czynności czekamy około 20 minut aż cały środek zostanie zużyty. Na koniec pozostaje tylko kompleksowe wietrzenie wnętrza pojazdu.

Klima Fresh nr 7629
Artykuł sponsorowany Liqui Moly

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 2 kwietnia 2019, 13:51 0 0

Najlepsze rozwiązanie na odgrzybianie to ultradźwięk Texa, usuwa grzyby z parownika.

Odpowiedz