Duże zmiany w zestawach SKF

30 marca 2018, 9:43

SKF wprowadza nowe rozwiązania, nawet do produktów obecnych już na rynku. Najnowszym przykładem jest zmiana sposobu smarowania przegubów napędowych oraz zawartość zestawu napinacza paska rozrządu.

Dotychczas SKF oferował zestawy przegubu napędowego, w którym znajdował się plastikowy woreczek ze smarem. Na podstawie zebranych od mechaników samochodowych opinii postanowiono uprościć sposób montażu nowej części. Przegub zostaje nasmarowany już na etapie produkcji, co znacznie przyspiesza jego wymianę w warsztacie.

Ponadto mechanik zyskuje pewność, że elementy zostały we właściwych miejscach i odpowiednich proporcjach pokryte smarem oraz unika przypadkowego zabrudzenia samego przegubu. Dodatkowo wyeliminowanie konieczności utylizacji plastikowego opakowania chroni środowisko naturalne.

Natomiast przy wymianie napinacza paska rozrządu (VKM 15218) w wybranych modelach Opla Astra (H i J), Combo, Corsa (C i D), Meriva, Mokka i Zafira (B) oraz bliźniaczych konstrukcji Chevroleta Cruz i Trax, jak i Hondy Civic (VII) zaleca się używanie nowego kołka ustalającego położenie w bloku silnika.

Jednocześnie należy przestrzegać wymienionej przez SKF kolejności wymiany:

  • Nowy kołek ustalający powinien zostać dokręcony z momentem 18,6 Nm,
  • Założenie sprężynki napinacza na kołek i zamontowanie samego napinacza – w tym momencie należy zwrócić uwagę, czy płytka prawidłowo styka się z powierzchnią bloku silnika, jeśli nie przyczyną tego może być niewłaściwe ułożenie sprężynki, co doprowadzi do niewspółosiowości napinacza i w konsekwencji awarii silnika,
  • Za pomocą klucza imbusowego obrócić napinacz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara ustawiając go na godzinie piątej, następnie dokręcić śrubę ustalając napinacz we wstępnie zamontowanej pozycji, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego założenia paska rozrządu,
  • Założyć nowy pasek rozrządu zaczynając dokładnie w kolejności wałek rozrządu, koło pompy wtryskowej, rolka prowadząca i dalej zgodnie z kierunkiem do napinacza, jednocześnie pasek musi być luźno ułożony na napinaczu, aby ustawić odpowiednie napięcie,
  • Poluzować śrubę napinacza, aby automatycznie uzyskać prawidłowe napięcie paska,
  • Przytrzymując za pomocą klucza imbusowego płytkę regulacyjną, ostatecznie dokręcić śrubę napinacza momentem 49 Nm.

Jednocześnie specjaliści z SKF zalecają dwukrotne obrócenie wału korbowego, w celu potwierdzenia prawidłowego ułożenia napinacza i paska rozrządu (wykluczenie niewspółosiowości), jak i samej sprężynki.

Nowy kołek ustalający położenie napinacza rozrządu dostarczany jest z zestawami SKF VKMA 05609 i 05700, które odpowiadają oryginalnie montowanym pozycjom GM OE 56 36 403, 56 36 739, 97249944 i 97249945 oraz Honda 14530-PLZ-D00.

W przypadku wątpliwości, numer odpowiedniej referencji SKF dla danego modelu samochodu można sprawdzić w katalogu TecDoc lub poprzez aplikację dostępną na urządzenia mobilne z system Android lub iOS z możliwością zeskanowania kodu QR.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Mecenas, 30 marca 2018, 18:11 7 -1

Nigdy nie założę nic od SKF. Takie bzdury jakie oni wypisują przy odrzucaniu reklamacji to nadają się do działu żenada

Odpowiedz