Czy Twój samochód jest gotowy na zimę?

16 stycznia 2018, 9:44

W miarę jak spada temperatura i pogoda się pogarsza, powinieneś upewnić się, że Twój samochód jest przygotowany na najgorsze, co może zgotować zima. Temperatury poniżej zera, śnieg, lód oraz powodujące korozję sól i żwir mogą negatywnie odbić się na stanie Twojego samochodu. Kilka prostych kontroli przed zimą może jednak pomóc zapewnić, że Twój samochód będzie gotowy na każdą pogodę tej zimy…

Sprawdź akumulator: W temperaturach poniżej zera napięcie w akumulatorze samochodowym lub siła elektromotoryczna maleją. W połączeniu z dodatkowym zapotrzebowaniem generowanym przez pracujące cały czas ogrzewanie, światła, wycieraczki itd. może to powodować problemy z uruchamianiem samochodu. Akumulatory samochodowe mają na ogół żywotność około pięciu lat, więc jeśli Twój zbliża się do tej daty, należy pomyśleć jego wymianie. Na pewno powinieneś sprawdzić jego stan w najbliższym warsztacie.

Sprawdź płyn chłodzący: Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego jest dobrą praktyką o każdej porze roku, natomiast w zimie jest koniecznością. Zwany inaczej płynem przeciwzamarzającym, chroni on silnik przed zamarznięciem lub zatarciem, prowadzącym potencjalnie do kosztownej naprawy. Sprawdź poziom płynu w zbiorniku na zimnym silniku – jeśli jest zbyt niski, należy go uzupełnić odpowiednim rodzajem produktu w odpowiedniej proporcji; w zimie konieczna jest mieszanka płynu przeciwzamarzającego i wody w proporcji 1:1. W większości współczesnych samochodów znajduje się płyn przeciwzamarzający o długim terminie przydatności do użycia, jakkolwiek niektóre rodzaje wymagają wymiany po zaledwie kilku latach. W tym celu należy przepłukać układ chłodzący samochodu – jeśli nie wiesz jak to zrobić, zleć to zadanie w swoim lokalnym warsztacie.

Sprawdź poziom oleju: Dobrym pomysłem jest jednoczesne sprawdzenie poziomu oleju. Używając bagnetu sprawdź zarówno poziom, jak i kolor oleju. Jeśli jest zbyt niski, uzupełnij go. Jeśli kolor oleju różni się od typowej, bursztynowej barwy, prawdopodobnie konieczna będzie jego wymiana.

Sprawdź światła: Jako że w miesiącach zimowych dni są krótsze, należy się upewnić, że światła działają prawidłowo.  Wprawdzie większość współczesnych samochodów informuje o przepalonej żarówce za pośrednictwem kontrolki na desce rozdzielczej, warto jednak sprawdzić wszystkie światła – kierunkowskazy, światła cofania, hamulce, światła stopu, przeciwmgłowe oraz awaryjne – pod kątem przepalonych żarówek, uszkodzeń lub zabrudzeń. W razie potrzeby wymień żarówki i wyczyść lampy.

Sprawdź przednią szybę: Światło znajdującego się nisko nad horyzontem zimowego słońca lub reflektory innych samochodów mogą z łatwością oślepić kierowcę. Aby zminimalizować to ryzyko, należy zawsze utrzymywać przednią szybę w czystości w środku i na zewnątrz. Najpierw sprawdź stan wycieraczek. Jeśli są popękane lub rozdwojone albo mażą po szybie nawet wtedy, kiedy są czyste, wymagają wymiany. Podobnie sprawdź poziom płynu do spryskiwaczy i uzupełniaj go przez całą zimę w miarę potrzeby.

Sprawdź świece żarowe: Świece żarowe są niezwykle ważne w uruchamianiu samochodów z silnikiem Diesla w temperaturach poniżej zera. Zleć sprawdzenie świec żarowych w lokalnym warsztacie lub wymień je, jeśli mają kilka lat – jedna niedziałająca świeca żarowa może uniemożliwić odpalenie silnika. Nawet jeśli świece wciąż działają, mogą występować problemy prowadzące do przedwczesnej awarii.

Sprawdź opony:  Przy dodatkowych zagrożeniach związanych z zimowymi warunkami panującymi na drogach ważne jest, aby bieżnik opony był na tyle głęboki, by zapewniać dobrą przyczepność. W Wielkiej Brytanii najmniejsza wymagana przepisami głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm w środkowych dwóch trzecich opony. Jednak im jest ona większa, tym lepsza przyczepność, a w zimie zalecane jest przynajmniej 3 mm. Aby sprawdzić głębokość bieżnika użyj miernika zużycia bieżnika, głębokościomierza bieżnika lub monety o wskazanej średnicy – po prostu wsuń ją w bieżnik i jeśli będziesz widział jej zewnętrzną krawędź, która posiada grubość właśnie około 1,6 mm, oznaczać to będzie, że potrzebujesz nowej opony. Należy również sprawdzić ciśnienie w oponach i obejrzeć każdą z nich po kolei pod kątem oznak zużycia. Jeśli dostrzeżesz jakiekolwiek nieprawidłowości, oddaj opony do przeglądu w uznanym warsztacie lub punkcie wymiany opon. Jeśli konieczna jest ich wymiana, warto zainwestować w zestaw całorocznych lub zimowych opon o lepszej przyczepności w warunkach zimowych i deszczowych.

Dzięki tym prostym i niedrogim kontrolom Tobie i Twojemu samochodowi będzie zimą ciepło i przytulnie. Nic jednak nie zastąpi regularnych przeglądów dokonywanych przez wykwalifikowanego specjalistę – pozwoli to zapewnić, że Twój samochód będzie w najlepszej formie przez cały rok.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!