Całkowicie bezdotykowy pomiar geometrii – polska premiera innowacyjnego urządzenia

2 sierpnia 2016, 15:18

Urządzenie Trigon Quick Vision to nowość na polskim rynku wyposażenia warsztatowego. Umożliwia całkowicie bezdotykowy pomiar geometrii w pojazdach osobowych i dostawczych. Oficjalna premiera sprzętu została zorganizowana przez firmę Tip-Topol.

Szybka wstępna geometria

Trigon Quick Vision to najnowszy produkt włoskiej firmy Mondolfo Ferro, której polskim dystrybutorem jest firma Tip-Topol. Właśnie dlatego to w siedzibie dystrybutora, w podpoznańskich Pobiedziskach, odbyła się oficjalna, polska prezentacja urządzenia. Urządzenia nie byle jakiego, bowiem mówimy o pierwszym na świecie sprzęcie wykorzystującym unikalną technologię do wstępnego badania geometrii. Prezentację prowadził Danilo Nava z firmy Mondolfo Ferro, który specjalnie na tę okazję przybył z Włoch. Wspomagał go Jacek Bilski z firmy Tip-Topol.

Wystarczy tylko przejechać przez specjalne rampy najazdowe, gdzie zestaw kamer i laserów analizuje kształt oraz położenie koła w przestrzeni. Kierujący pojazdem ma do dyspozycji tablet, dzięki któremu prowadzi całą procedurę bez konieczności opuszczania auta. Ostatnim etapem pomiaru jest wydruk raportu pokazujący klientowi wynik za pomocą łatwych w interpretacji kolorów: zielony, żółty, czerwony oraz wskaźników liczbowych. Wszystkie te czynności zajmują nie więcej niż minutę i co ważne bez wychodzenia z auta, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Dzięki urządzeniu Trigon Quick Vision warsztat wykonujący obsługę pojazdu może w szybki i wygodny sposób dokonać analizy stanu geometrii w pojeździe klienta i przekonać go do wykonania regulacji. Do samej usługi regulacji potrzebne jest oczywiście osobne stanowisko geometryczne.

Gdzie zamontować Quick Vision?

Gabaryty oraz łatwość obsługi pozwalają umieścić Quick Vision na wjeździe do warsztatu, gdzie każdy pojazd przyjeżdżający nawet na drobne naprawy, może zostać bardzo szybko przebadany. Co bardzo ważne procedura pomiaru nie wymaga od obsługującego specjalistycznej wiedzy, przez co nie ma potrzeby angażowania w nią eksperta z zakresu geometrii. Może to wykonać każdy z pracowników warsztatu przyjmujący pojazd od klienta. Działanie urządzenia ilustruje poniższy film:

Technologia

Technologia pomiaru bezdotykowego z użyciem kamer oraz laserów została opracowana przez włoską firmę Corghi, która ten typ pomiaru zastosowała w zaprojektowanym przez siebie robocie do badania geometrii R.E.M.O. Urządzenie Quick Vision zaczerpnęło z tego wynalazku bezdotykową technologię, pozwalając w sposób przejazdowy badać geometrię.

Było to możliwe, ponieważ Corghi i Mondolfo Ferro należą do tego samego koncernu – Nexion. Nexion zainwestował bardzo dużo w rozwój tej technologii – prace trwały ponad 6 lat i pochłonęły ok. 8 mln euro. Grupa inżynierów tworzących ją, współpracowała w tym procesie z uniwersytetem z Reggio Emilia, który brał udział, m.in. w rozwoju autonomicznego pojazdu Google Car.

Modułowa formuła urządzenia pozwoli w przyszłości na dołożenie do niego dodatkowych opcji pomiaru np. pomiaru kształtu i głębokości bieżnika (funkcja dostępna będzie już jesienią tego roku).

Nowy model warsztatu

Trigon Quick Vision jest elementem nowej koncepcji w zakresie kierunku rozwoju wyposażenia warsztatu. Polega on na dostarczeniu urządzeń, które mają poprawić jakość, szybkość i kompleksowość obsługi klienta, jednocześnie zwiększając obrót warsztatu.

Osoby zainteresowane urządzeniem mogą kontaktować się z działem sprzedaży firmy TIP-TOPOL.

Dowiedz się więcej

Tip-Topol szybciej dociera do klientów
Tip-Topol szybciej dociera do klientów

Firma Tip-Topol zakończyła pomyślnie operację pod kryptonimem NSD. Chodzi o Nowy System Dystrybucji, który był wdrażany od 2014 roku. Teraz funkcjonuje już we wszystkich oddziałach firmy. Prekursorem stała się filia w Szczecinie. To w tym oddziale nastąpiło pierwsze przejście, które spotkało się z pozytywną reakcją ze strony pracowników, a przede wszystkim klientów. Zmiany w systemie […]

Odmieniony Demo Car Tip-Topolu rusza w trasę
Odmieniony Demo Car Tip-Topolu rusza w trasę

Jak w poprzednim roku tak i w tym Tip-Topol przygotowywał pokazowy pojazd – DemoCar. W tym roku odświeżono formułę projektu. W środku można znaleźć urządzenia austriackiej firmy AVL DITEST tj. urządzenia do klimatyzacji na wszystkie dostępne czynniki chłodnicze (R134a, R1234yf i CO2) oraz urządzenia diagnostyczne. Jedną z największych „ciekawostek” jest urządzenie do obsługi klimatyzacji z […]

Rozmiar ma znaczenie także w warsztacie
Rozmiar ma znaczenie także w warsztacie

Asortyment kluczy marki Chicago Pneumatic został kolejny raz powiększony. Do oferty dodano narzędzia w nowych rozmiarach. Tym razem firma wprowadziła do oferty 3 nowe narzędzia: CP 7737 Klucz udarowy kątowy ½ CP 7732C Klucz udarowy ½ CP 7711 Klucz motylkowy ¼, Narzędzia, dzięki swym kompaktowym rozmiarom i niskiej wadze mogą znacząco ułatwić mechanikom ich pracę. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!