Historia czasem rzeczywiście potrafi zatoczyć krąg. Przykładem mogą być dzieje związku firm Fomar, Roulunds i MAT Holdings.
Marka Fomar Friction istnieje od roku 2004 i obecnie należy do najbardziej rozpoznawanych marek ciernych części hamulcowych w Europie Centralnej i Wschodniej. Jej historia jest jednak znacznie dłuższa, gdyż zacząć ją można od niewielkiego zakładu, jaki w jeszcze w latach 30. ubiegłego stulecia powstał w położonej niedaleko podwarszawskich Marek wsi Pustelnik, która później stała się dzielnicą tej miejscowości. Co w owym zakładzie (po wojnie znacjonalizowanym) było wytwarzane trudno już dziś ustalić, wiadomo jednak, że w 1956 r. ruszyła w nim produkcja motoryzacyjna, konkretnie zaś okładzin ciernych. Moment ten uznano więc za początek istnienia firmy, która niespełna dwadzieścia lat później, bo w roku 1975, przeniosła się do samych Marek.
Przenosiny te związane były z budową i uruchomieniem nowego zakładu, który rozpoczął produkcję w oparciu o licencję firmy Textar GmbH, wówczas jednego z największych i najbardziej znanych na świecie wytwórców elementów ciernych. Nowa fabryka miała być wyłącznym producentem okładzin hamulcowych i sprzęgłowych dla wszystkich państw tzw. bloku komunistycznego, lecz z różnych względów do tego nie doszło. Niemniej należała do największych wytwórców elementów ciernych w Europie. W owym czasie zakład nosił nazwę Fabryki Okładzin Ciernych w Markach, w skrócie FOC Marki, od którego to skrótu powstała później nazwa Fomar.
W czerwcu 1997 roku, w wyniku prywatyzacji, kontrolny pakiet 56% akcji przedsiębiorstwa przejęła duńska firma A/S Roulunds Fabriker z Odense i Fomar SA zamienił się w Fomar Roulunds SA. Nowy właściciel systematycznie unowocześniał firmę i przenosił do niej produkcję ze swych zakładów w Danii i Anglii.
Grupa Roulunds wchodziła w owym czasie w skład duńskiego koncernu AP Moller i była dużym producentem komponentów motoryzacyjnych, nie tylko zresztą do układów hamulcowych, ale również takich jak paski klinowe i wieloklinowe, paski rozrządu, napinacze, uszczelki itd. Wyroby te trafiały zarówno na tzw. pierwszy montaż, jak i na rynek części zamiennych. Pomimo swej wielkości Roulunds w roku 2003 trafił pod kontrolę amerykańskiego koncernu MAT Holdings. W kolejnym roku pozbył się swej spółki Fomar Roulunds na rzecz duńskiego koncernu motoryzacyjnego Borg Automotive. Otrzymała ona wtedy nazwę Fomar Borg Automotive SA, a produkowane w niej wyroby zaczęły być sygnowane marką Fomar Friction.
W Rouluds i MAT Holdings nie zapomniano jednak o Fomarze, bo oto w roku 2012 MAT Holdings przejął od dotychczasowego właściciela markę Fomar Friction oraz organizację sprzedażową (a także wszelkie z tym związane prawa handlowe oraz certyfikaty) i połączył z firmą Roulunds Braking ApS. Można więc powiedzieć, że historia zatoczyła koło.
Zmiana właściciela stworzyła marce Fomar Friction szansę rozwoju i ekspansji zarówno w segmencie osobowym, jak i ciężarowym. Nowoczesne centrum badań i rozwoju w Danii, obecność MAT Holdings Inc jako dostawcy na pierwszy montaż i rynek niezależny, dodatkowe środki na inwestycje oraz szerokie porftolio produktów otwierają bowiem wiele nowych możliwości.
O Roulunds Braking
Początki firmy Roulunds sięgają roku 1736, a więc powstała ona w epoce, gdy napędzane mechanicznie pojazdy pozostawały wyłącznie w sferze marzeń. Z motoryzacją też nie związała się wraz z pojawianiem się pierwszych samochodów, lecz dopiero w roku 1926 od razu specjalizując się w produkcji elementów ciernych. W roku 1966 zaczęła dostawy na pierwszy montaż, w roku 1995 pierwsze jej produkty zyskały homologację R90. Należy do największych producentów materiałów ciernych na świecie, ma swe fabryki, oddziały i spółki we Francji, Polsce, Indiach, Chinach i USA, jej główna siedzibą pozostaje jednak duńskie miasto Odense.
Trzon oferty Roulunds Braking ApS stanowi obecnie:
– ponad 900 referencji klocków hamulcowych do samochodów osobowych i dostawczych;
– ponad 350 zestawów naprawczych do szczęk hamulcowych,
– ponad 250 zestawów montażowych do szczęk hamulcowych.
Docelowo firma chce uzyskać 98% pokrycie rynku pod względem szerokości oferty i sprawić by była ona dopasowana do każdego klienta pod względem jakości i liczby referencji. Planowane jest, że w ciągu trzech lat nastąpi wzrost obrotów firmy o 25%, skrócony zostanie czas dostaw oraz zwiększy się równomierność dystrybucji przez różne kanały.
O MAT Holdings
Amerykański koncern z główną siedzibą w Chicago, który powstał w 1984 roku. Do najważniejszy branż, którymi się zajmuje należą motoryzacja, narzędzia, ogrodnictwo, przetwórstwo metali i tworzyw sztucznych, oświetlenie, hydraulika, urządzenia energetyczne. Jest dostawcą części motoryzacyjnych zarówno na tzw. pierwszy montaż, jak i na rynek części zamiennych (największym na amerykańskim aftermarkecie).
MAT Holdings obecny jest dziś na trzech kontynentach (w Ameryce Północnej, Europie i Azji), łączna powierzchnia należących do niego zakładów produkcyjnych i magazynów wynosi 210 000 metrów kwadratowych, pracuje w nich blisko 13 tysięcy osób. W Europie ma 6 spółek, wszystkie związane z branżą motoryzacyjną, a dokładniej z produkcją i dystrybucją okładzin ciernych, klocków, szczęk i tarcz hamulcowych oraz płytek i innych elementów do klocków.
Roczne obroty koncernu sięgają miliarda dolarów.