Jubileusz i rebranding PZL Sędziszów SA

4 września 2014, 11:26

W Sędziszowie Małopolskim odbył się jubileusz PZL Sędziszów S.A., zorganizowany z okazji 75-lecia istnienia fabryki filtrów.

Huczne świętowanie 75-lecia

PZL Sędziszów jest jednym z niewielu polskich producentów branży Automotive, którzy przetrwali trudny okres zmian rynkowych. Dziś, po wielu latach zaniedbań, przedsiębiorstwo rozwija się, zachowując jednocześnie jakość wyrobów, która niegdyś stała się znakiem firmowym sędziszowskich filtrów.

Obchody jubileuszu 75-lecia były okazją do przypomnienia i przybliżenia mieszkańcom Sędziszowa Małopolskiego historii fabryki, zapisanej na kartach historii. Uroczystości rozpoczęły się na ulicy Wspólnej w Sędziszowie Młp., od akcji społecznej „Zielone Płuca Sędziszowa”. Jej celem było zadrzewienie miasta. Zamysłem organizatorów było nawiązanie do podobnej akcji, która odbyła się 40 lat temu. Wówczas to pracownicy fabryki sadzili drzewa na terenie miasta.

Do sadzenia klonów kulistych zaproszeni zostali byli pracownicy PZL Sędziszów, Zarząd Spółki oraz przedstawiciele władz i społeczności lokalnej.

Po uroczystym sadzeniu drzew nastąpiło rozdanie nagród w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Dziedzictwa Filtracji i Motoryzacji oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim. Konkurs odbył się pod patronatem PZL Sędziszów. Nagrodę główną stanowiło wydanie kartki pocztowej, dystrybuowanej wśród gości Pikniku Rodzinnego na Stadionie Miejskim. Zwycięzcą konkursu został 10 letni Maciej Szostecki z Klęczan. Część nakładu pocztówek przekazano autorowi zwycięskiej pracy, część Burmistrzowi oraz Miejsko Gminnemu Ośrodkowi Kultury.

Uzupełnieniem akcji społecznej „Płuca Sędziszowa” były animacje prowadzone na terenie pobliskiego Miasteczka Ruchu Drogowego. Celem akcji była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zasad ruchu drogowego. Animatorzy przekazywali najmłodszym wiedzę na temat ruchu drogowego w formie gier i zabaw.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się druga część obchodów jubileuszu 75-lecia fabryki. Na Stadionie Miejskim w Sędziszowie Młp. odbył się Piknik Rodzinny, zorganizowany dla byłych i obecnych pracowników oraz partnerów biznesowych firmy.

Ponieważ PZL Sędziszów S.A. jest nierozerwalnie związany z miastem, organizatorzy wydarzenia mocno zaakcentowali związek z Sędziszowem Małopolskim. W związku z tym, w programie artystycznym znalazły się występy zespołów lokalnych – Blues, Rochy i Paka Sędzisza.

W programie znalazło się również wyróżnienie zasłużonych pracowników, m. in. dla Olgi Charchut – ekonomistki, wieloletniej zasłużonej pracownicy PZL Sędziszów, zatrudnionej od 1.10.1947r. do 30.03.1984 r.; Piotra Wozowicza – byłego pracownika, tokarza wydziału W2, zatrudnionego w latach 1971-1996 oraz Jana Wrony – byłego pracownika, ustawiacza maszyn na wydziale W1. Jan Wrona Przepracował w zakładzie 37 lat.

Dla gości Pikniku Rodzinnego zaplanowano również mecz piłkarski „Pracownicy kontra Dystrybutorzy”, body zorbing, strzelanie do celu, malowanie twarzy, „dmuchańce”, zabawy z animatorami, trening piłkarski dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

Rebranding PZL SĘDZISZÓW

Przy okazji obchodów jubileuszu, wytwórnia filtrów wydała komunikat dotyczący zmiany nazwy firmy. Dotychczasowa marka Wytwórni Filtrów – WF Filter została zmieniona na PZL SĘDZISZÓW. Jest to powrót do pierwotnego nazewnictwa Wytwórni, który ma na celu m.in. wykorzystanie potencjału i dobrej reputacji marki oraz podkreślenie ponad 75-letniej tradycji firmy.

Proces zmiany nazewnictwa i wizualizacji marki (tzw. rebranding) rozpoczął się w Wytwórni Filtrów „PZL-Sędziszów” S.A. w grudniu 2013 r. Po przeprowadzeniu wielu analiz i badań rynku, podjęto decyzję o powrocie do marki PZL SĘDZISZÓW, która była znana i ceniona przez wiele lat.

– „PZL SĘDZISZÓW to dobrze znana i rozpoznawalna marka, zwłaszcza wśród profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Dziś podjęliśmy próbę odświeżenia wizerunku firmy i dotarcia do grupy młodszych odbiorców. Skrót PZL (Państwowe Zakłady Lotnicze) nawiązuje do jednej z gałęzi naszej działalności – produkcji filtrów dla wojska i lotnictwa. Akcentujemy przez to fakt, że nasze wyroby spełniają najwyższe normy jakościowe. Z kolei nawiązanie do miejsca produkcji – Sędziszów, potwierdza, że nadal jesteśmy firmą polską, czerpiącą z długoletnich doświadczeń w zakresie produkcji filtrów. Powrót do pierwotnej nazwy podkreśla też fakt, że jesteśmy jednym z niewielu polskich producentów, działających w sektorze Automotive." – uzasadnia zmianę Adam Sikorski, Przewodniczący Rady Nadzorczej.

Nowa identyfikacja graficzna marki uwzględnia także inne atuty Wytwórni. Logotyp PZL SĘDZISZÓW przyjął kolorystykę czerwono-srebrno-czarną. Symbolem marki jest dynamiczna, nowoczesna tarcza, symbolizująca ochronę i niezawodność. Samolot widoczny na tarczy podkreśla jej związek z branżą lotniczą i ma za zadanie odzwierciedlać wysoką jakość wyrobów.

– „Ważnym etapem procesu rebrandingu jest zmiana oznakowania zewnętrznego i opakowań. Już niebawem Klienci Wytwórni otrzymają nasze wyroby w bardziej nowoczesnej oprawie, dopasowanej do potrzeb różnych grup produktowych. Zmieni się też wygląd strony internetowej i materiałów marketingowych." – komentuje Bogusław Satława, Prezes PZL SĘDZISZÓW S.A.

Realizacja procesu rebrandingu marki przebiega wieloetapowo. Obecnie Wytwórnia pracuje nad wdrożeniem nowego systemu identyfikacji wizualnej i opakowań, a jednocześnie nad komunikacją zmian wewnątrz i na zewnątrz firmy.Oprócz zmian wizualnych wprowadzono bowiem nową strategię komunikacji marki, podkreślającą skuteczność produkowanych wyrobów pod hasłem: „Skuteczna ochrona”.

Nowa strategia będzie komunikowana na zewnątrz poprzez specjalną kampanię marketingową. Wytwórnia przewiduje, że wszystkie etapy wdrażania nowej marki zostaną zakończone w połowie 2015 r.

Dowiedz się więcej

Nowości PZL-Sędziszów
Nowości PZL-Sędziszów

Na przełomie kwietnia i maja 2014 roku gama produktów PZL-Sędziszów wzbogaciła się o dwie nowe referencje przeznaczone do pojazdów osobowych. Nowe wkłady filtru powietrza WF-Filter: Wkład filtru powietrza WA25414 zastosowanie: Mercedes-Benz (DC): Osobowe: C-Klasse (W203), C-Klasse (W204), CLC (C203), CLK (A/C209), E-Klasse, E-Klasse, SLK, Sprinter II. Wkład filtru powietrza WA59345 zastosowanie: Citroen: Berlingo III / […]

Wytwórnia Filtrów PZL-Sędziszów SA pomoże szkolić przyszłych pracowników
Wytwórnia Filtrów PZL-Sędziszów SA pomoże szkolić przyszłych pracowników

Wytwórnia Filtrów „PZL-Sędziszów” SA podpisała porozumienie o współpracy edukacyjno-wychowawczej z Zespołem Szkół Technicznych. Celem porozumienia jest przygotowanie młodej, wykształconej kadry zawodowej. Porozumienie podpisane 28 kwietnia 2014 r. ma zaowocować wykształceniem przyszłej kadry zawodowej oraz zapewnieniem młodzieży miejsc pracy na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego. – „Bezrobocie na terenie województwa podkarpackiego przekracza średnią krajową, a w powiecie ropczycko-sędziszowskim […]

PZL Sędziszów S.A. ma nowego prezesa
PZL Sędziszów S.A. ma nowego prezesa

Rada Nadzorcza Spółki PZL Sędziszów S.A. odwołała z funkcji Prezesa Zarządu Bogusława Satławę i z funkcji Członka Zarządu Tomasza Łyczko oraz powołała nowy Zarząd. Prezesem Zarządu został Adam Sikorski, a Członkiem Zarządu Grzegorz Tomasik. Decyzją Zarządu powołano także prokurenta – Marzenę Róg. Nowy Prezes – Adam Sikorski pełni obecnie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Unimot S.A. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 4 września 2014, 15:43 0 0

Przez rok zdązyli zepsuć markę WF więc robią "rebranding" :) Parafrazując Clintona -"Jakość głupcze" bo w przeciwnym razie czeka kolejny "rebranding"

Odpowiedz

Anonim, 4 września 2014, 23:06 0 0

Totalne bzdury do czytania dla naiwnych z dawnego zakładu zostały smutne szczątki i to wszystko w tym temacie.Przez ostatnie lata kolejne ekipy gospodarowały tak majątkiem aby mieć wypchane kieszenie nie liczyło sie nic innego.

Odpowiedz

Anonim, 5 września 2014, 9:09 0 0

Super! Nareszcie widać pozytywne zmiany w fabryce.

Odpowiedz

Anonim, 6 września 2014, 15:22 0 0

bardzo dobrze że marka powraca i powoli zaczynają się sprzedawać ich FILTERKI

Odpowiedz

Anonim, 11 września 2014, 8:33 0 0

W latach 70-tych będąc pracownikiem Zakładów Mechanicznych Łabędy z Sędziszowa braliśmy wszystkie filtry do czołgów i koparek to naprawdę był Super Zakład obecnie mam swoją firmę i handluję filtrami ale to już nie to.Nawet katalogu od 2011r nie wydano większość filtrów nie jest wykonywana w Sędziszowie to już nie ta firma.Pozdrawiam "starą" załogę i miło wspominam te czasy.

Odpowiedz

Anonim, 11 września 2014, 9:29 0 0

no ale skąd wiesz że nie robią w S ędziszowie

Odpowiedz

Anonim, 11 września 2014, 11:22 0 0

filtry są lżejsze malowane inną farbą i najważniejsze coraz więcej reklamacji których kiedyś nie było.

Odpowiedz

Anonim, 11 września 2014, 12:55 0 0

jeszcze nie miałem reklamacji na Sędziszowa a to że malowane są inną farbą to jest zmiana wizerunku firmy było to opistwane Filtron też zmienił desing także nie rozumiem twojego wpisu powiedz ile razy składałeś reklamacje bo mi się w to wieżyć nie chce

Odpowiedz

Anonim, 25 września 2014, 11:39 0 0

noi ważyłem stary filter z nowym nie ma żadnej różnicy co do grama ta sama waga ,tagrze z tą wagą to zciema

Odpowiedz