Czujniki MEMS firmy Bosch

4 lipca 2014, 14:08

Czujniki mikromechaniczne stały się integralną częścią samochodów i smartfonów. Maleńkie czujniki stają się coraz inteligentniejsze, kompaktowe i energooszczędne.

Nawet 50 czujników w jednym samochodzie

Bosch oferuje czujniki wykorzystywane do wielu różnych zastosowań w elektronice samochodowej i użytkowej. Czujniki MEMS (Micro Electro Mechanical Systems – mikrosystemy elektromechaniczne) mierzą między innymi ciśnienie, przyspieszenie, ruch obrotowy, z pole magnetyczne ziemi. Dzięki temu pełnią rolę organów zmysłów w samochodach i smartfonach. Od roku 1995 Bosch produkuje czujniki dla samochodów. Przykładowo, głównym elementem elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy ESP jest czujnik odchylenia kierunkowego, który rejestruje ruch obrotowy samochodu wokół jego osi pionowej. We współczesnym pojeździe może być zamontowanych nawet 50 czujników MEMS.

Od czasu rozpoczęcia produkcji w roku 1995 Bosch wyprodukował już ponad cztery miliardy czujników MEMS. W 2013 roku taśmy nowoczesnej fabryki procesorów w Reutlingen opuściło ok. miliard czujników, co oznacza że fabryka produkuje trzy miliony sztuk dziennie.

– „Bosch jest jedynym dostawcą, który samodzielnie produkuje różne typy czujników mających wiele zastosowań. W sumie Bosch jest posiadaczem ponad 1 000 patentów i wniosków patentowych w dziedzinie technologii MEMS." – mówi Klaus Meder, prezes działu branżowego Bosch Automotive Electronics.

Wprowadzenie czujników MEMS do elektroniki samochodowej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku było pierwszym symptomem ich upowszechnienia. Stosowanie czujników na masową skalę w smartfonach od początku XXI wieku wyznaczyło początek drugiej fali popularyzacji. Internet przedmiotów i usług można nazwać trzecią falą: czujniki, przetworniki sygnału, baterie i nadajniki są tak kompaktowe, energooszczędne i niedrogie w produkcji, że można je stosować w miliardach urządzeń. Równocześnie zwiększyła się dostępność sieci przesyłu drogą radiową. Tym samym czujniki MEMS stały się technologią, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Internetu przedmiotów i usług. Dlatego czujniki muszą być wyposażone w mikrozłącze radiowe, baterię oraz funkcje programowe. Do Internetu mają być bowiem przesyłane nie surowe dane, lecz tylko istotne informacje, przeanalizowane przez inteligentny układ. Lokalne przetwarzanie danych wymaga know-how w zakresie systemów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!