Zakaz aut spalinowych od 2035 r. – znamy stanowisko polskiego rządu

, 28 czerwca 2022, 9:14

Rzecznik rządu, Piotr Müller, ogłosił w publicznej telewizji stanowisko, jakie zajmie Polska podczas rozmów dotyczących wdrożenia w życie przepisów zakazujących produkcji pojazdów spalinowych w krajach Unii Europejskiej od 2035 r.

Polska przeciwna eliminacji silników spalinowych

Na początku czerwca Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej zmierzającą do wyeliminowania z rynku już w 2035 roku samochodów z silnikami spalinowymi. Dalszy etap na drodze do wdrożenia tych przepisów polega na indywidualnych negocjacjach władz unijnych z rządami poszczególnych krajów wspólnoty. Przedstawiciele rządów niektórych krajów (np. Niemiec) już teraz zapowiedzieli brak zgody na elektromobilną rewolucję już w 2035 r. Wczoraj, poznaliśmy stanowisko polskich władz.

Piotr Müller, rzecznik rządu, na antenie TVP Info powiedział, że polskie stanowisko jest negatywne wobec unijnych planów wprowadzenia zerowej normy emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 roku. Co więcej, dodał że premier Mateusz Morawiecki oraz minister klimatu Anna Moskwa, prowadzą rozmowy z rządami innych państw, aby utworzyć wspólną koalicję przeciwną unijnemu projektowi. Pod uwagę brane są m.in. Czechy.

Stanowisko rządu Müller argumentował sytuacją geopolityczną związaną z wojną na Ukrainie oraz możliwymi negatywnymi konsekwencjami społecznymi tak szybkiego wprowadzenia zakazu produkcji spalinowych pojazdów.

źródło: TVP Info

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 29 czerwca 2022, 11:33 3 0

Bez obawy Izera rządzi. Jest tania, dostępna dla każdego Kowalskiego, podbija Europę, a że jeszcze jej nie ma, to wina wichrzycieli i wiadomego lobby, które sypie piach w tryby dla korzyści wiadomej wąskiej grupy spekulantów i wrogów rozwoju Ojczyzny. Ale my ich wykryjemy osądzimy i oddzielimy ziarno od plew.

Odpowiedz