Nowe paliwo E10 od 2024 r. – czym jest i co się zmieni?

20 grudnia 2023, 9:54

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie dostępne nowe paliwo — E10, czyli benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów. Nowa benzyna jest dostępna już w łącznie 19 krajach Europy, ale w Polsce pojawi się dopiero teraz. Co się zmieni, i które pojazdy są kompatybilne z E10?

stacja paliw

W jakim celu zostało wprowadzone nowe paliwo?

Nowe paliwo E10 zostało wprowadzone dzięki prawu obowiązującemu w UE. W tym przypadku chodzi o zapewnienie minimalnego udziału energii odnawialnej stosowanej w transporcie. Korzystanie z eco paliwa ma wpłynąć na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza powodowanych przez auta.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu). Ponadto, zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych umożliwi Polsce osiągnięcie unijnego celu 14% udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w paliwach zużytych w transporcie oraz zmniejszy zależność od paliw kopalnych.

Ponadto zgodnie z raportem organizacji zajmującej się wykorzystaniem biokomponentów ePure bioetanol ma mniejszy ślad węglowy – średnio o ok. 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi takimi jak benzyna silnikowa pochodząca z przeróbki ropy naftowej.

Różnice między E5 a E10

Paliwo E5, zawiera maksymalnie 5% objętościowo bioetanolu, przy czym paliwo E10 zawiera już maksymalnie 10% objętościowo bioetanolu. Benzyna silnikowa E10, ze względu na większą zawartość bioetanolu, wytwarza trochę mniejszą ilość energii niż benzyna silnikowa E5, dlatego też możliwy jest minimalny wzrost zużycia paliwa (o około 1 do 2%). Jeśli chodzi o zużycie czy moc silnika, to nie powinna być odczuwalna żadna różnica względem benzyny E5.

Kompatybilność pojazdów z nowym paliwem

Niestety nie wszystkie pojazdy będą miały możliwość skorzystania z nowej benzyny E10. Właściciele starszych modeli powinni się upewnić i sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

Zdecydowana większość pojazdów z silnikiem o zapłonie iskrowym, wyprodukowana po 1.01.2010 r. jest kompatybilna z nowym paliwem. Szczegółowe informacje o przystosowaniu pojazdów do benzyny silnikowej E10 można znaleźć w specjalnej wyszukiwarce e10.klimat.gov.pl, utworzonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Źródło: GOV

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!