Podkład epoksydowy: jakie ma właściwości i kiedy go stosować?

21 czerwca 2024, 9:43

Naprawy blacharskie samochodu wiążą się najczęściej z koniecznością ponownego lakierowania elementów karoserii. W tym celu, przed bazowym kolorem, konieczne jest stosowanie odpowiednich podkładów. Jednym z nich — i prawdopodobnie najważniejszym — jest podkład epoksydowy. Co ma w składzie i kiedy warto go stosować?

lakier-lakiernik-podkład-lakierowanie
fot. Unsplash

Podkład epoksydowy, czyli podstawowe zabezpieczenie

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że “goła” blacha wymaga szeregu zabezpieczeń przed polakierowaniem docelowym kolorem. W przypadku profili wewnętrznych są to najczęściej woski natryskiwane przez dozowniki. Z zewnątrz, gdzie istotny jest efekt wizualny, należy sięgnąć po bardziej wyrafinowane metody.

Podstawową z nich jest właśnie polakierowanie powierzchni podkładem epoksydowym. Położenie powłoki skutkuje powstaniem warstwy odcinającej blachę od warunków atmosferycznych, a jednocześnie (oczywiście odpowiednio gruba warstwa) pozwala na szlifowanie i przygotowanie pod bazowy lakier. Jest to też znacznie bardziej odporna na czynniki chemiczne oraz uszkodzenia mechaniczne “osłona”, niż na przykład podkład akrylowy.

Jaki skład chemiczny ma podkład epoksydowy?

Skład chemiczny podkładu epoksydowego może być zupełnie różny w zależności od producenta. Najważniejszym i głównym składnikiem jest żywica epoksydowa (bisfenol A lub bisfenol B), na której produkt bazuje. Dodatkowo uzupełnia się go różnymi wypełniaczami pozwalającymi na przygotowanie powierzchni do lakierowania (w tym mokro na mokro), środkami antykorozyjnymi i innymi substancjami, które zapobiegają gazowaniu podkładu, lub go zabezpieczają, na przykład przed UV.

Podkład akrylowy czy epoksydowy?

lakier-lakiernik-podkład-lakierowanieOdpowiedź na nagłówkowe pytanie jest dość prosta: najlepiej stosować oba. Podkład epoksydowy to świetna izolacja i zabezpieczenie antykorozyjne, ale wszelkie rysy związane z matowieniem i nierówności na powierzchni zdecydowanie lepiej przykryje podkład akrylowy. Krótko mówiąc: na gołą blachę (ewentualnie “przecinki” do blachy na starym lakierze) powinno się położyć podkład epoksydowy, żeby stworzyć warstwę zabezpieczającą, a na nią położyć podkład akrylowy, który stanowi warstwę wyrównującą.

Na jakie materiały można stosować podkład epoksydowy?

Podkład epoksydowy stosujemy przede wszystkim na powierzchnie stalowe, ocynkowane, czy aluminiowe. Można go też położyć na szpachlówkę i pod szpachlówkę, dla lepszej przyczepności i zabezpieczenia powierzchni wyrównywanej. Wiele podkładów dobrze radzi sobie także z laminatem, jednak w kwestii plastików i tworzyw sztucznych należy sprawdzić zalecenia producenta i kartę produktu. Niektóre powierzchnie mogą wymagać najpierw podkładu reaktywnego.

Warto pamiętać, że przed lakierowaniem powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana. W przypadku pracy na elemencie skorodowanym konieczne jest usunięcie wszystkich oznak rdzy i lakierowanie dopiero wyczyszczonego elementu.

Co to znaczy? Należy oczyścić dokładnie malowany element, odtłuścić (musi być wolny od wszelakich smarów, wosków, czy zanieczyszczeń. Dodatkowo, by zapewnić przyczepność, powinno się zmatowić powierzchnię papierem ściernym lub włókniną.

Podsumowując…

lakier-lakiernik-podkład-lakierowanie
fot. Unsplash

Czy warto położyć podkład epoksydowy? Oczywiście, a wręcz jest to wskazane, jeśli pracujecie na niezabezpieczonej, “gołej” blasze. To prawdopodobnie najlepszy sposób na gruntowanie powierzchni pod lakier, które jednocześnie jest bardzo skuteczną warstwą antykorozyjną. Warto również izolować blachę przed nałożeniem szpachlówki, żeby zapewnić lepszą przyczepność.

Trzeba też zanotować, że pokrywanie epoksydu podkładem akrylowym może zapewnić lepszy efekt, jeśli przygotujecie akryl pod lakier. Uzupełnicie wówczas ubytki, jednocześnie zabezpieczając blachę przed korozją wcześniej położonym podkładem epoksydowym.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!