Czy ozonowanie pojazdów zwalczy koronawirusa? Zalecamy ostrożność!

, 23 marca 2020, 10:03

Oferujesz usługę ozonowania jako metodę dezynfekcji wnętrza pojazdu? Bądź ostrożny. Jak dotąd nie ma oficjalnego potwierdzenia, że ozonowanie zwalcza koronawirusa.

W związku z rosnącym zagrożeniem zarażenia się koronawirusem, coraz więcej warsztatów oferuje usługę oczyszczania wnętrz pojazdów za pomocą ozonowania. W wielu miejscach usługa ta jest bezpłatna dla klientów zlecających naprawy lub dla służb ratunkowych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy ozonowanie faktycznie jest skuteczną bronią w walce z wirusem COVID-19? Niestety okazuje się, że nie ma rzetelnych wyników badań na ten temat.

Ozonowanie to skuteczna metoda przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń lub pojazdów. Silnie utleniający gaz pozwala zwalczyć mikroorganizmy, grzyby czy pleśnie. Dlatego często wykorzystywany jest w serwisach klimatyzacji lub firmach świadczących usługi w zakresie dezynfekcji pomieszczeń czy pojazdów. Prawdopodobnie właśnie dlatego, ozonowanie wnętrz samochodów stało się w ostatnich dniach bardzo popularną usługą warsztatową. Z pewnością nie jest ona szkodliwa, nie warto jednak traktować ozonowania jako skutecznej metody zwalczania koronawirusa.

Skuteczność ozonowania w walce z patogenami wirusowymi nie została potwierdzona żadnymi poważanymi w świecie naukowym badaniami. Wielokrotnie dowiedziono jego skuteczności w niszczeniu komórek bakteryjnych, jego wpływ na wirusy, a w szczególności nowy wirus COVID-19 to nadal temat oficjalnie nie w pełni zbadany przez medycynę.

Zdania ekspertów ze świata medycznego są w opisywanej sprawie podzielone.  Niewykluczone jest, że poprawnie przeprowadzony proces ozonowania niszczy lub neutralizuje koronawirusa. Dopóki jednak nie posiadamy oficjalnych wyników badań na ten temat, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Jakie procedury powinny zachować warsztaty?

Przede wszystkim nie należy traktować ozonowania jako jedynej metody walki z koronawirusem. Zgodnie z sugestiami z naszego poradnika, wnętrze pojazdu najlepiej na początek wywietrzyć, a następnie zdezynfekować, koncentrując się na często dotykanych powierzchniach płaskich:

– Właściciel warsztatu może poprosić klienta lub sam może wyczyścić przy użyciu płynu dezynfekującego w sprayu/aerozolu i ręczników papierowych, elementy samochodu, których najczęściej dotyka się dłonią, czyli kierownicę, gałkę zmiany biegów, hamulec ręczny, klamkę wewnętrzną i zewnętrzną samochodu – mówi Zbigniew Solarz, Rzecznik Prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

Ozonowanie można zastosować jako procedurę dodatkową po zrealizowaniu powyższych zaleceń.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Warkshop_007, 23 marca 2020, 13:25 3 -5

"Ozonowanie to skuteczna metoda przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń lub pojazdów" - to w końcu jak? Jeśli nie zwalczy koronowirusa, to przynajmniej nie zaszkodzi. Zresztą idąc tym tokiem rozumowania można powiedzieć to samo o innych środkach dezynfekujących. A czy są jakieś badania naukowe mówiące że np. mydło jest w stanie zwalczyć koronowirusa?

Odpowiedz

Wojak1, 26 marca 2020, 8:54 4 0

Jeśli chodzi o mydło i inne detergenty jest to potwierdzone i bezsporne!

Odpowiedz

Dezynfekcja, 15 kwietnia 2020, 11:24 0 -2

Hehe tak a gdzie jest to potwierdzone ??? Ozon zwalcza wirusy a w szczególności wirusy otoczkowe a właśnie Koronawirus do tej grupy należy i na ten temat jest mnóstwo prac naukowych !!!

Odpowiedz

Piotr, 21 kwietnia 2020, 14:41 3 0

Poprosze link do chociaz jednej....

Odpowiedz

Pomorskie centrum ozonowania, 24 marca 2020, 8:24 2 -2

Ozonowanie jest skuteczną metoda usuwania koronawirusa jednak z racji tego iż wuhanka jest nową odmiana to nie została zbadana pod kątem reagowania z ozonem ( przynajmniej nie ma oficjalnego badana) przez co firma ozonujaca nie powinna dawać zaświadczenia że ją usunęła jednak wirus wuhanka jest podobny do pozostałych koronawirusów a te ozon usuwa. Jak narazie przebadaną metodą jest fumigacja przy użyciu preparatu celowanego w koronawirus. Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Lubicz-Nowicka, 24 marca 2020, 12:36 5 -4

Została zbadana w Institute of Virology w Hubei. Jest to informacja oficjalna, więc ie widzę sensu wprowadzania ludzi w błąd. Ozon skutecznie niszczy nowego koronawirusa.

Odpowiedz

Artur, 24 marca 2020, 12:44 4 0

Marta, czy mogłabyś podać link albo jakieś źródło do wyników tego badania?

Odpowiedz

Radek, 25 marca 2020, 17:48 4 -6

Wszystkie działania ozonu dotyczą przede wszystkim komórek bakteryjnych, a nie patogenów wirusowych. Z tego względu ozonator nie będzie miał żadnego zastosowania w przypadku mieszkań, pieniędzy czy samochodów. Tę metodę można jednak wykorzystać do dezynfekcji po kwarantannie, tak aby oczyścić powietrze.

Odpowiedz

Marta Lubicz-Nowicka, 24 marca 2020, 12:32 4 -3

Oczywiście, że są takie badania. Podobnie jak wszystkie inne koronawirusy, ozon skutecznie zabija też osłonkowego wirusa SARS-CoV-2. Natomiast niezbedne jest do tego odpowiednie stężenie i czas ekspozycji.

Odpowiedz

Artur, 24 marca 2020, 12:42 4 0

Marta, czy mogłabyś podać link albo jakieś źródło do wyników tego badania?

Odpowiedz

Krzysztof, 24 marca 2020, 15:24 0 -1

Można uznać że jest skuteczny! Gdyż jest on podobnej budowy co wirus SARS i inne koronawirusy. Budowa jest praktycznie bliźniacza. A udowodniono że ozonową zabija wirusy z rodziny koronowatych jak i wirusa SARS. Ale jak przedmówca mówił jest ważne stężenie ozonu w pomieszczeniu i czas jego ekspozycji.

Odpowiedz

Weri, 26 marca 2020, 8:01 0 -3

Widac autor jest niedoinformowany....
http://www.china.org.cn/opinion/2020-02/26/content_75747237_4.htm

Odpowiedz

Tomasz, 26 marca 2020, 8:14 5 0

Weri, piękne samozaoranie. W którym miejscu artykułu, który linkujesz jest informacja o wynikach badań potwierdzających zwalczanie COVID19 przez ozon? Od razu odpowiem: NIGDZIE. Siejecie niewiedzę, próbując zarabiać na nieświadomych ludziach. Ozonowanie - pod warunkiem spełnienia restrykcyjnych warunków - MOŻE zwalczać wirusy SARS - ale nikt nie potwierdził ostatecznie, że zwalcza RÓWNIEŻ koronawirusa COVID19.

Odpowiedz

Ozon, 28 marca 2020, 8:24 2 -1

Tekst napisany chyba bez szerszego spojrzenia na problem. Jest wiele opracowań i badań na temat działania ozonu na wirusy.Na ten konkretny nie ma dedykowanych badań ale na podobne z otoczka lipidową są. Poniżej przykładowe publikacje i wycienek tekstu....

Ackey D, Walton TE. Liquid-phase study of ozone inactivation of Venezuelan Equine Encephalomyelitis virus. Appl Environ
Microbiol 1985; 50:882-886
Armstrong. Infectious Diseases, First Ed. Mosby, Philadelphia, 2000
Aubourg P: L’Ozone médical: Production, posologie, modes d’applications cliniques. Bull Med Soc Med Paris 1938; 52:745-
749
Basset D, Bowen-Kelly E: Rat lung metabolism after 3 days of continuous exposure to 0.6 parts-per-million ozone. Am J
Physiol 1986; 250 (2 Part 2): E131-E136
Bocci V. Ozone: A New Medical Drug. Springer, 2005
Bocci V. Oxygen-Ozone Therapy: A Critical Evaluation. Kluwer Academic Publishers, Dordrecht, 2002
Bocci V. Biological and clinical effects of ozone. Br J Biomed Sci. 01 Jan 1999; 56(4): 270-279
200 East 33rd Street, # 26J New York, NY 10016-4831 Tel. 212-6790679 Fax 212-6798008
Bolton DC, Zee YC, Osebold JW. The biological effects of ozone on representative members of five groups of animal viruses.
Environmental Research 1982; 27:476-48
Buckley RD, Hackney JD, Clarck K, Posin C. Ozone and human blood. Archives of Environmental Health 1975; 30:40-43
Cann AJ. Principles of Molecular Virology, Second Edition. Academic Press, New York, 1997
Cardile V, et al. Effects of ozone on some biological activities of cells in vitro. Cell Biology and Toxicology 1995 Feb; 11(1): 11-21

Lipid-enveloped viruses are sensitive to treatment with ether, organic solvents, and ozone, indicating that disruption or loss of
lipids results in impaired or destroyed infectivity. Viruses containing lipid envelopes include the Hepadnaviridae (Hepatitis
B), the Flaviviridae (hepatitis C, West Nile virus, yellow fever); the Herpesviridae, a large family grouping the Simplex,
Varicella-Zoster, Cytomegalovirus, and Epstein-Barr viruses; the Orthomyxoviridae (avian influenza); the Paramyxoviridae
(mumps, measles); the Coronaviridae (SARS); the Rhabdoviridae (rabies); the Togaviridae (Rubella, encephalitis); the
Bunyaviridae (Hantavirus); the Poxviridae (smallpox); and the Retroviridae (HIV), among others. Indeed, once the virion’s lipid
envelope becomes fragmented, its DNA or RNA core cannot survive.

Odpowiedz

SpeedyAPM, 31 marca 2020, 0:21 0 0

https://www.researchgate.net/post/Can_we_cure_corona_virus_Chinese_Novel_corona_virus_infection_using_ozone_therapy
Podobna działa przy stężeniu minimum 50 ppm

Odpowiedz

Jacek Chmielecki, 1 kwietnia 2020, 21:49 2 -1

To po co karetki- obecnie czekają w kolejkach na ozonowanie, opóźniając swe transporty do chorych, skoro to nie zabija koronavirus?

Odpowiedz

PRZECZYTAJCIE UWAŻNIE, 3 kwietnia 2020, 18:42 1 -1

Nikt nie badał skuteczności ozonu w walce z korona wirusem bo po prostu takiego szczepu wcześniej nie było. W obszarze medycznym (i nie tylko) nie bada się wszystkich szczepów tylko wybrane szczepy, tzw. normatywne. Są to wybrane szczepy bakterii, wirusów, grzybów czy też sporów, które są najtrudniejsze do inaktywacji. Na tej podstawie domniemuje się, że jeśli środek zabija szczep normatywny to tym bardziej zabija pozostałe, łatwiejsze do usunięcia. W przypadku koronawirusa surogatem jest wirus Vaccinia. Ozonowanie, podobnie jak inne metody gazowe, bądź też mgły mikrozolowej nie oczyszczają powietrza(to efekt uboczny), a wszystkie powierzchnie, z którymi się stykają. Metody te są stosowane dodatkowo do standardowej dezynfekcji szpitalnej, a nie zamiast. Trzeba pamiętać, że mimo iż są dedykowane do dezynfekcji nawet trudnodostępnych powierzchni to nie dotrą tam, gdzie powierzchnia jest zakryta. Z ozonem(i innymi gazami) jest o tyle łatwiej, że cząsteczki są naprawdę małe.

Odpowiedz

skipperBB, 11 kwietnia 2020, 8:14 0 0

Świąt mota się w walce z Covid a nie sprawdzi metody bardzo powszechnej jaką jest ozonowanie. Dziwne

Odpowiedz