Co zrobić, aby wygrać w konkursie AUTO FACHMAN? Odpowiada ubiegłoroczny zwycięzca i jego nauczyciel. [WYWIAD]

20 marca 2023, 8:00

Do trwających eliminacji w ramach konkursu AUTO FACHMAN można dołączyć do 26 marca. Zapytaliśmy nauczyciela zwycięzcy oraz samego zwycięzcę poprzedniej edycji o przygotowania do AUTO FACHMANA i plany na przyszłość. Co zrobić, aby zwiększyć swoją szansę na zwycięstwo? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Tegoroczna edycja AUTO FACHMAN odbywa się w nowym formacie. Eliminacje do konkursu są prowadzone za pomocą strony MotoFocus – Treningi Wiedzy. W bazie konkursowej znajduje się ponad 1300 pytań przygotowanych przez 39 specjalistów z wielu dziedzin motoryzacji.

Poznajmy zwycięzcę konkursu AUTO FACHMAN 2022 – Jakuba Małolepszego.

Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie motoryzacją?

Jakub Małolepszy: Moja pasja do motoryzacji rozpoczęła się od pierwszegoJakub Małolepszy zwycięzca Auto Fachman naprawianego samochodu z moim tatą. Był to Chrysler Voyager z 1993 roku. W najmłodszych latach moją najlepszą zabawką oczywiście był samochodzik, już jako dziecko zakochałem się w autach. Początkowo nie wiązałem z tym przyszłości i nigdy nie pomyślałbym, że osiągnę taki sukces. Po kilku miesiącach nauki w szkole i zapoznaniu się od podstaw z motoryzacją wiedziałem, że to jest to. Tata zawsze mi powtarzał, że mam do tego smykałkę, a teraz jestem lepszy od niego (śmiech). Przynajmniej tak twierdzi.

Jakie masz plany na dalszą drogę zawodową po szkole?

Jakub Małolepszy: Myślę oczywiście o stałej pracy jako mechanik. Obecnie dorabiam w warsztacie i bardzo mi się to podoba. Planuję też zacząć zaoczne studia w kierunku motoryzacyjnym. Po studiach marzę o swoim warsztacie. Będę wzorem dla swoich pracowników, zadbam o ich prawidłowe szkolenia i pracować będą ze mną, a nie dla mnie. Nie zmienię zawodu, od dziecka lubiłem samochody, lubię je teraz i pozostaną moją pasją do końca.

Przejdźmy teraz do kwestii konkursu. Jaka była reakcja najbliższych i kolegów oraz nauczycieli ze szkoły po ogłoszeniu wyników konkursu?

Jakub Małolepszy: Moi najbliżsi, wiadomo, byli w wielkim szoku, że w tak krótkim czasie od rozpoczęcia nauki w szkole samochodowej zaszedłem tak daleko. Cała moja rodzina była ze mnie bardzo dumna. W szczególności tata, bo wiem, że również dzięki niemu udało mi się zająć miejsce na podium w tym konkursie. Koledzy, jak to koledzy, mam wrażenie, że jedni trochę mi zazdrościli, a inni cieszyli się razem ze mną i podziwiali mój zapał i pasję, z jaką to robię.

Czy zamierzasz wystartować także w tym roku?

Jakub Małolepszy: Tak, zamierzam. Choć nie chciał bym zajmować miejsca młodszym kolegom, to jednak chęć ponownego zmierzenia się z techniką w finale jest silniejsza.

Jak zachęciłbyś innych uczniów do startu w konkursie?

Jakub Małolepszy: Jako iż wygrałem poprzednią edycję tego konkursu wiem, że do zwycięstwa nie są niezbędne najwyższe oceny w szkole. Najważniejsza jest pasja do mechaniki, jeśli lubisz zajmować się samochodami to ten konkurs jest właśnie dla ciebie. Dzięki temu konkursowi udało mi się odnaleźć swobodę w zawodzie, a także upewniłem się, że mechanika jest moją pasją. Braki wiedzy udało mi się uzupełnić intuicją, a wszystkie zadania wykonałem wystarczająco szybko i na szczęście bezbłędnie. Uważam, że każda osoba, dla której motoryzacja to coś więcej niż sposób na zarabianie pieniędzy będzie zadowolona z udziału w konkursie.

Jakub Małolepszy podczas odbioru nagrody w konkursie AUTO FACHMAN 2022

O odpowiedź na kilka pytań poprosiliśmy również pana Wojciecha Pryta – Nauczyciela w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie.

Jak wielu uczniów było zainteresowanych startem w edycji 2022? Czy wybór ucznia był trudny?Wojciech Pryt nauczyciel

Wojciech Pryt: Zainteresowanie konkursem może nie przerosło moich oczekiwań, ale chętnych nie brakowało. Spośród uczniów naszej szkoły, którzy zgłosili się do udziału, reprezentant został wybrany na drodze eliminacji.

Na czym polegało przygotowanie ucznia do konkursu?

Wojciech Pryt: Trochę tak jak to bywa przed maturą wszyscy typują jakie tematy mogą się pojawić. Tak i my zadziałaliśmy, jak sądzę trochę niekonwencjonalnie. Nim zaczęliśmy przygotowania do konkursu wraz z uczniem przeanalizowaliśmy sługą listę partnerów konkursu, ponieważ wiedzieliśmy, że będą oni uczestniczyć w przygotowaniu pytań konkursowych. Na tej podstawie wyszukiwaliśmy ciekawostki oraz porady techniczne z dziedzin motoryzacji, którymi się zajmują. Aby utrwalić wiedzę dużo praktykowaliśmy na samochodach. Trzeba też powiedzieć, że Kuba jest bardzo ambitną osobą z dużą wiedzą i dodatkowo samodzielnie poszerzał swoją wiedzę.

Ile czasu poświęcił Pan na przygotowanie ucznia i udział w konkursie?

Wojciech Pryt: W ramach przygotowań porządkowaliśmy wiedzę i wymienialiśmy się spostrzeżeniami, a także jak mówiłem wcześniej, praktykowaliśmy na samochodach. Do tego dołożyć należy niezliczony czas, który uczeń samodzielnie włożył w przygotowania. Dostarczałem mu filmiki instruktażowe producentów i inne materiały techniczne, dzięki którym efektywnie poszerzył swoją wiedzę.

W najbliższej edycji nieco zmienione zostały zasady konkursu, czy również w tym roku szkoła wystawi reprezentację w konkursie?

Wojciech Pryt: Tak, oczywiście. Wybrałem grupę uczniów z najlepszymi wynikami, która sumiennie przygotowuje się do eliminacji.

Zarówno, by jak najlepiej przygotować się do eliminacji oraz podczas udziału w nich, uczniowie korzystają z treningów wiedzy, dostępnych na naszej stronie. Treningi wiedzy MotoFocusa zawierają w bazie ponad 1300 pytań, z których za każdym razem wybieranych jest losowo 50 pytań. Bardzo duża baza pytań wpływa na znikomą szansę dwukrotnego wylosowania takiego samego zestawu pytań.

Po zakończeniu eliminacji, odbędzie się I etap konkursu, który również zostanie przeprowadzony w formule online. Awansują tam uczniowie z najlepszymi wynikami uzyskanymi podczas eliminacji. W finale (9 maja 2023 r.) rywalizować będzie dziesięć najlepszych dwuosobowych zespołów, reprezentujących swoje szkoły. Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

Nauczyciele i pracownicy szkół, którzy chcą uzyskać więcej informacji w sprawie udziału uczniów w eliminacjach do konkursu AUTO FACHMAN 2023, proszeni są o kontakt mailowy pod adresem: marcin.nowak@motofocus.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!