Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
15.01 Wypełnij ankietę i weź udział w tworzeniu raportu na temat warsztatów 15.01 Dokąd zmierza świat motoryzacji? Spostrzeżenia, wnioski i rekomendacje. 14.01 Polski dystrybutor części zamiennych wygrywa proces z Audi! Przełomowy wyrok sądu. 14.01 NEXUS Automotive International ogłasza N! Business Forum 2025 14.01 O ile wzrośnie opłata za przegląd pojazdu? Są pierwsze przecieki…

Samochody elektryczne

Byliśmy w warsztacie naprawiającym samochody elektryczne

Temat elektromobilności nieustannie przewija się w branżowych dyskusjach. Mimo to niezależne warsztaty, które specjalizują się w naprawach pojazdów elektrycznych i hybrydowych można liczyć na palcach jednej ręki. Odwiedziliśmy JD Serwis w stolicy, który pod wieloma względami jest miejscem wyjątkowym. Pokazuje, że konkurencja wobec warsztatów naprawczych może nadejść z zupełnie niespodziewanego kierunku.

60 lat organizacji CLEPA. Wywiad z Pilar Perez.

CLEPA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części. Działalność organizacji opiera się na integracji środowiska motoryzacyjnego i dbaniu o jego wspólne cele, które w dobie rozwoju nowych technologii często okazują się bardzo problematyczne. O historii i nowych wyzwaniach rozmawiamy z Pilar Perez, Director Communications & Operations w CLEPA.

Do miliona elektryków brakuje nam 997 tysięcy

W ostatnim czasie, nie sposób żyjąc w Polsce choć raz nie usłyszeć o elektromobilności, pojazdach elektrycznych (ich milionie), transporcie niskoemisyjnym etc. Mija rok od wejścia w życie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Co się zmieniło na polskich drogach?

Pozycja Polski na motoryzacyjnej mapie Europy

W najbliższej perspektywie największe wyzwania, jakie stoją przed przemysłem i rynkiem motoryzacyjnym, to bez wątpienia Brexit, szybko rozwijające się dalekowschodnie internetowe platformy handlowe, światowe wojny cenowe i regulacje dotyczące redukcji CO2 – wynika z raportu SDCM na rok 2019.

Auta elektryczne i hybrydowe zwolnione z akcyzy – co to zmieni? Niewiele…

Ministerstwo Energii opublikowało jednoznaczne oświadczenie o obowiązywaniu przepisów Ustawy z dnia 11 stycznia 2018. r. o elektromobilności i paliwach w zakresie zwolnienia od podatku akcyzowego pojazdów ekologicznych.

Polski mechanik w Norwegii – wywiad

Najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem emigracji są Wyspy Brytyjskie. Jednak w związku z Brexitem wielu doświadcza teraz czasu niepewności o  przyszłość. Coraz popularniejszym kierunkiem wyjazdów naszych rodaków są także kraje skandynawskie. Dlatego też o pracy w Norwegii i mentalności tamtejszych ludzi rozmawiamy z Gustawem*, mechanikiem, który spędził tam 5 lat.

Przyszłość motoryzacji – wodór i autonomiczność?

Samochody wodorowe i autonomiczne nie są odległą przyszłością. To megatrendy, które mają szansę zmienić branżę motoryzacyjną w przeciągu kilkunastu najbliższych lat. Były to najważniejsze tematy rozmów podczas V edycji Konferencji “Motoryzacja-Przemysł-Nauka”.

VARTA będzie produkować baterie do aut elektrycznych

Niemiecki producent akumulatorów, firma VARTA, poczyniła ważny krok w kierunku rozpoczęcia produkcji baterii litowo-jonowych do samochodów.

Branża motoryzacyjna: potrzebne wsparcie rządu

Co trzeci producent części motoryzacyjnych działający w Polsce jest w trakcie wdrożenia lub planuje wdrożyć rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, 24 proc. chciałoby to zrobić, ale barierą są finanse, a 39 proc. twierdzi, że to bardzo daleka perspektywa, wynika z badań przygotowanych przez firmę Frost&Sullivan, ogłoszonych podczas zakończonego właśnie Kongresu 590 w Rzeszowie.

Megatrendy w polskiej branży motoryzacyjnej

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego był bardzo dobrą okazją, aby porozmawiać o zmianach, które mogą w najbliższym czasie wpłynąć na całą branżę. Zagadnienia te zostały omówione podczas panelu, gdzie prelegentkami były kobiety ściśle związane z sektorem motoryzacyjnym.

Samochody elektryczne to, czy tego chcemy czy nie, przyszłość motoryzacji. Już wkrótce osobowe pojazdy posiadające silnik elektryczny będą jedynymi, które można legalnie produkować i sprzedawać. Aby jednak samochód elektryczny mógł być eksploatowany potrzebne są ładowarki do samochodów elektrycznych – zarówno te dostępne w przestrzeni publicznej, jak i ładowarki domowe. Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych potrafią w krótkim czasie zwiększyć zasięg aut EV, dlatego rozwój ich infrastruktury wydaje się kluczowy dla rozwoju motoryzacji. Poznaj rynek samochodów elektrycznych, części do nich i urządzenia służące do obsługi tego typu pojazdów. W tej kategorii znajdziesz przydatne artykuły.