Targi Automechanika w tym roku z kilkoma zmianami

14 czerwca 2022, 14:21

Targi Automechanika we Frankfurcie wracają w tym roku w pełnej krasie, lecz z kilkoma ważnymi zmianami. Wystawców i odwiedzających ucieszy powrót do standardowej formuły osobistego spotkania branży. Ubiegłoroczna forma „hybrydowych targów” nie jest obecnie brana pod uwagę.

automechanika Frankfurt

Jednym z wiodących tematów będzie innowacyjność produktów, stąd podczas trwania targów, zostaną rozdane nagrody Automechanika Innovation Awards. Tematem wydarzenia będzie również niedobór specjalistów w branży, który przedstawi utworzone niedawno stowarzyszenie „Talents4AA„. Z powodu sytuacji geopolitycznej na targach zabraknie wystawców z Rosji oraz Białorusi. Impreza odbędzie się w dniach 13-17 września 2022 r.

Tegoroczne targi Automechanika szansą dla polskich firm

Zainteresowanie tegoroczną edycją targów Automechanika jest bardzo duże. Obecnie do wydarzenia dołączyły firmy z 66 państw (w przedpandemicznej edycji w 2018 r. wzięli udziął reprezentanci 76 państw). Przedstawiciele Messe Frankfurt poinformowali, że we wrześniu 2022 zabraknie firm z Rosji i Białorusi i jest to forma sprzeciwu wobec wojny na Ukrainie. Na targach nie będzie również firm z Chin, które wciąż mają bardzo wysokie restrykcje w związku z pandemią. Okazało się, że chińskie paszporty covidowe nie są uznawane w UE i odwrotnie, więc dla potencjalnych przedstawicieli danej firmy chińskiej byłaby to nieopłacalna „wycieczka” ze względu na dodatkową, obustronną kwarantannę. Dodatkowym aspektem są bardzo wysokie koszty organizacji przylotu do Europy, które mają zniechęcać do tego typu podróży. Brak przedstawicieli firm z tych trzech państw, lecz głównie z Chin, to szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą zaoferować swoje produkty i usługi. W dobie tymczasowego odwrotu od globalizacji łańcuchów dostaw, jest to szansa na pozyskanie nowych kontraktów.

Nowe kategorie Automechanika Innovation Awards

Podczas targów odbędzie się rozdanie nagród Automechanika Innovation Awards dla producentów, którzy zaproponują najciekawsze produkty i rozwiązania w danej kategorii. W 2022 r. organizator wprowadza nową koncepcję przyznawania nagród. Pojawią się również nowe kategorie. Produktów i rozwiązań, które można określić mianem innowacyjnych, można się spodziewać nie tylko w zakresie części i urządzeń, ale także paliw alternatywnych jak również, a może przede wszystkim, w obszarze analizowania danych i komunikacji pojazdów między sobą lub z infrastrukturą. W tym roku wystawcy mogą zgłaszać swoje propozycje w dziewięciu kategoriach:

  • E-Mobility (elektromobilność),
  • Data & Connectivity (dane i połączenia sieciowe),
  • Workshop & Service Solutions (rozwiązania do naprawy i konserwacji),
  • Parts & Technology Solutions (części i innowacyjne technologie),
  • Body & Paint (nadwozia i lakierowanie),
  • Car Wash & Care (myjnie samochodowe i środki do pielęgnacji),
  • Accessories & Customizing (akcesoria i tuning),
  • Commercial Vehicles (pojazdy użytkowe)
  • Motorcycle (jednoślady).

Oprócz nagród za innowacyjność zadebiutuje także specjalna strefa „Innovation4Mobility”. W tym miejscu przedstawiciele przemysłu, nauki i start-upów zaprezentują swoje rozwiązania dla pojazdów połączonych z siecią oraz mobilności neutralnej dla klimatu. Będzie się to odbywało w ramach rozmów Tech-Talk, sesji networkingowych i pokazów produktów, w tym nagrodzonych w konkursie Automechanika Innovation Awards.

– W czasach radykalnych zmian, innowacje są ważniejsze niż kiedykolwiek. Dlatego w tym roku zgłoszonym produktom i rozwiązaniom zostanie poświęcone jeszcze więcej uwagi – nie tylko podczas samych targów, ale także w okresie poprzedzającym imprezę. Dostosowaliśmy również kategorie do najnowszych zmian na motoryzacyjnym rynku – mówi Olaf Mußhoff, dyrektor targów Automechanika Frankfurt.

Zgłoszone produkty są badane i oceniane przez jury ekspertów. W tym roku skład kapituły został poszerzony o międzynarodowych ekspertów od aftermarketu, w tym przedstawicieli przemysłu, handlu i stowarzyszeń. Produkty będą oceniane według kryteriów takich jak: poziom innowacyjności, funkcjonalność, doskonałość rozwiązania, korzyści dla użytkownika, łatwość obsługi, efektywność kosztowa, znaczenie dla rynku wtórnego, bezpieczeństwo, trwałość i jakość, a także wkład w ochronę klimatu, środowiska i zasobów. W tym roku nagrody zostaną przyznane w trzech klasach dla każdej kategorii: „Nominee“  – produkty i rozwiązania nominowane do nagrody, „Finalist“ – produkty, które zajęły miejsca od drugiego do piątego w każdej kategorii, oraz Winner“ – najlepsze produkty w każdej kategorii.

Automechanika porusza temat brakujących specjalistów

Aftermarket jest jedną z wielu gałęzi światowych gospodarek dotkniętych brakiem wystarczającej liczby specjalistów w danej dziedzinie. Utworzone w marcu tego roku stowarzyszenie Talents4AA jest zaangażowane w przyciąganie młodych ludzi do pracy na rynku automotive. Członkami są m.in. producenci części, międzynarodowe grupy zakupowe czy organizacja FIGIEFA. Teraz członkiem tego stowarzyszenia zostały również targi Automechanika. Producenci części, dystrybutorzy i właściciele warsztatów stoją przed wyzwaniem znalezienia wykwalifikowanych pracowników, pomimo szerokiego zakresu rozwoju kariery. W branży automotive rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu cyfryzacji czy badań i rozwoju. Specjaliści IT są jedną z najbardziej poszukiwanych grup pracowników. Brakuje również elektromechaników zajmujących się wysokonapięciowymi instalacjami samochodowymi (więcej o tym problemie TUTAJ). Inicjatywa jest skierowana nie tylko do młodych, początkujących pracowników, ale do osób w każdym wieku, z różnych środowisk, płci i zawodów. W tym roku na targach we Frankfurcie po raz kolejny odbędą się również warsztaty na temat zarządzania naprawami powypadkowymi. Przygotowano także program skierowany do szkół, który umożliwia uczniom i absolwentom zapoznanie się na miejscu z różnymi praktykami. Młodzi specjaliści, którzy właśnie ukończyli szkolenie, mogą skorzystać z targów, aby porozmawiać bezpośrednio z potencjalnymi pracodawcami i zbadać możliwości rozwijania kariery.

– Rynek wtórny branży motoryzacyjnej oferuje wiele innowacyjnych technologii, takich jak elektryfikacja, cyfryzacja i łączność sieciowa, jednak wielu absolwentów szkół w niskim stopniu zdaje sobie sprawę z fascynujących tematów i perspektyw, jakie mogą im zaoferować firmy z aftermarketu – w tym najwięksi, prestiżowi, innowacyjni i międzynarodowi gracze. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać inicjatywę Talents4AA. Stanowi ona również świetne uzupełnienie szeroko zakrojonego programu szkoleń i rozwoju zawodowego oraz działań rekrutacyjnych, z których nasze targi są znane od dawna – mówi Olaf Mußhoff, dyrektor targów Automechanika Frankfurt.

Targi Automechanika odbędą się w dniach 13-17 września 2022 roku we Frankfurcie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!