Pianka do badania szczelności instalacji LPG – dlaczego warto jej używać?

1 marca 2021, 12:12

Kiedy do naszego warsztatu trafia auto z nieszczelną instalacją LPG, możemy być narażeni na szereg zagrożeń. Poprawna diagnostyka instalacji zwiększa bezpieczeństwo, a można ją wykonać, wykorzystując prosty środek chemiczny.

14,5% samochodów, które poruszają się po polskich drogach, ma zamontowaną instalację LPG (w 2019 roku było to 2 678 691 aut – dane CEPIK). To dobra wiadomość dla warsztatów, gdyż oznacza dużą liczbę potencjalnych klientów. Instalacja gazowa wymaga serwisowania. Podstawowe czynności to:

 • Sprawdzenie szczelności instalacji gazowej, mające wpływ na bezpieczeństwo;
 • Regularna wymiana filtrów instalacji gazowej (zalecana zazwyczaj co 10.000 km): filtra fazy ciekłej i filtra fazy lotnej;
 • Montaż/wymiana świec zapłonowych, dostosowanych do instalacji gazowej;
 • Sprawdzenie stanu pompy paliwa (która bywa zaniedbana ze względu na bardzo małe ilości paliwa w zbiorniku), a także ewentualne czyszczenie zbiornika paliwa z wody i zanieczyszczeń oraz użycie specjalnego środka chemicznego do czyszczenia układu zasilania paliwem.

Zagrożenia, związane z nieszczelną instalacją LPG

Ponad 2/3 aut, wyposażonych w instalację LPG, wyprodukowano przed 2000 rokiem. Nie powinno być szczególną kontrowersją twierdzenie, że stary samochód, mający ponad 20 lat, wyposażony w instalację gazową, to z reguły pojazd człowieka niezamożnego. Taka osoba będzie maksymalnie oszczędzać na eksploatacji pojazdu. Nie tylko na paliwie, ale też na serwisowaniu. A to oznacza, że do naszego warsztatu może trafić pojazd z nieszczelną instalacją LPG. Czym może skończyć się ulatnianie się gazu w warsztacie? Zatruciem, wybuchem, utratą życia, zdrowia i dorobku.

Do wybuchów aut z instalacją LPG dochodzi rzadko i najczęściej wtedy, gdy za naprawę samochodu biorą się amatorzy. Ale nawet specjalista musi liczyć się z ryzykiem.

 • 22 listopada 2011 roku w Kłobucku eksplodował Ford Escort, stojący w garażu. Auto było wyposażone w instalację LPG. Przyczyną wybuchu było rozszczelnienie instalacji. Wybuch spowodował uszkodzenie wielu garaży, kilku aut i wybicie szyb w sąsiednich blokach.
 • 6 marca 2019 roku w Bazarze pod Ropczycami (okolice Piotrkowa Trybunalskiego) trzech mężczyzn usiłowało naprawiać samodzielnie auto z instalacją LPG w jednym z garaży, po tym, jak wykryli w nim wyciek gazu. Doszło do wybuchu. Wszyscy mężczyźni zostali ranni i z poważnymi poparzeniami trafili do szpitala.
 • 30 kwietnia 2018 w Piecach (okolice Rybnika) doszło do wybuchu samochodu terenowego z LPG. Dwie osoby zostały ranne, spośród 5 przebywających w garażu, gdzie usiłowano naprawiać auto.

To oczywiście zdarzenia, do których doprowadzili amatorzy, usiłujący naprawiać wycieki. Ale musimy wziąć pod uwagę jedną rzecz. Załóżmy, że klient przyprowadza do naszego warsztatu auto, pod koniec dnia. Nie mamy czasu go dokładnie sprawdzić. Zostawiamy to na jutro. Stawiamy auto w środku warsztatu, albo na zewnątrz, obok innych samochodów. Tymczasem okazuje się, że z samochodu ulatnia się gaz LPG. Jedna iskra może pojawić się wtedy, gdy rano wejdziemy do warsztatu i włączymy światło. Albo… zapalimy papierosa.

Kiedy do naszego warsztatu trafia auto z LPG, dla pewności (naszej i klienta) możemy sprawdzić szczelność instalacji gazowej. Nawet wtedy, gdy wymieniamy w samochodzie klocki hamulcowe lub olej silnikowy. Do tego celu można stosować specjalny detektor gazu. Ale znacznie tańszym rozwiązaniem jest zwykła pianka do badania szczelności instalacji LPG.

Kiedy może dojść do wybuchu gazu z instalacji LPG w samochodzie?

Najczęściej wtedy, gdy przeciekają zawory i złącza instalacji LPG. Mieszanka gazów LPG jest cięższa od powietrza. Kiedy gaz LPG się ulatnia, kumuluje się w najniżej położonych miejscach w warsztacie albo garażu.

Pianka do sprawdzania szczelności instalacji LPG

Spray do sprawdzania szczelności LPG to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, pozwalające na szybkie sprawdzenie szczelności instalacji. Pianki do sprawdzania szczelności LPG są niepalne i biodegradowalne.

Jak stosuje się taką piankę?

 • Pianki mają specjalny aplikator, pozwalający na wygodną aplikację w określone miejsce.
 • Przed użyciem piankę należy mocno wstrząsnąć.
 • Pianki nakłada się na zawory instalacji i na wszystkie „podejrzane” miejsca z odległości kilku centymetrów.
 • Jeśli w danym miejscu jest wyciek, tworzy się widoczny bąbel.

Na polskim rynku można kupić co najmniej kilkanaście różnych pianek, produkowanych w Polsce i za granicą. Przykładowe produkty to:

 • Pianka do wykrywania nieszczelności Wurth;
 • K2 Gas Tester;
 • Moje Auto Tester Szczelności;
 • Tester szczelności LPG Pulsar;
 • Wykrywacz nieszczelności. Tester gazu Boll;
 • Tester szczelności EcoChemical;
 • Wykrywacz nieszczelności Normatek;
 • Tester szczelności MA Professional;
 • Tester szczelności AG Termopasty;
 • Wykrywacz nieszczelności Forch;
 • Spray do nieszczelności gazowych Liquy Moly;
 • Tester szczelności SJD Protech;
 • Wykrywacz nieszczelności gazu Tectane;
 • Pianka do wykrywania nieszczelności NormFest;
 • Wykrywacz nieszczelności Berner.

Średnia cena opakowania pianki do sprawdzania szczelności LPG (300 – 400ml) to od 10 do 18 zł. Najdroższe pianki kosztują 30 zł, najtańsze 8 zł.

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo związane z użytkowaniem i serwisowaniem samochodów wyposażonych w instalacje LPG. Nieszczelna instalacja niesie ze sobą zagrożenie eksplozji. Mieszanka gazu jest cięższa od powietrza, przez co powoduje, że podczas ulatniania się gaz może zalegać w dolnych partiach warsztatu, garażu – powiedział Damian Gil Produkt Manager kategorii K2 Mechanika w MELLE Sp. z o.o. – Jesteśmy producentem środka K2 Gas tester. To naszym zdaniem najtańsze, niezawodne i najprostsze narzędzie do sprawdzenia szczelności instalacji LPG i nie tylko. Dzięki unikalnej recepturze Gas Tester działa dwuetapowo. W pierwszym, kroku piana zakrywa miejsce nieszczelności, a w drugim „gaśnie” i wypełnia nawet najmniejsze szczeliny.

Pianki do sprawdzania szczelności instalacji LPG można także wykorzystywać do innych zadań w warsztacie samochodowym.

– Pianka do badania szczelności instalacji gazowej znajduje zastosowanie nie tylko w instalacjach LPG, ale i także instalacjach pneumatycznych i układach ciśnieniowych na przykład przy lokalizacji nieszczelności intercoolera, turbosprężarki albo kolektora wydechowego – powiedział Damian Gil.

 

Czy w swoich warsztatach używacie pianki do sprawdzania szczelności instalacji LPG, a może macie inne sprawdzone sposoby dokonywania skutecznej diagnostyki? Napiszcie w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!