Polacy kupują samochody… coraz odpowiedzialniej

26 października 2018, 9:50

Wyniki sondażu, który przeprowadziliśmy wspólnie z firmą OTOMOTO wskazują, że statystyczny Polak po zakupie samochodu z rynku wtórnego, planuje zadbać o jego stan techniczny. Zamierza także serwisować swoje auto w warsztacie niezależnym.

Badanie przeprowadzono we wrześniu na próbie prawie 3,5 tysiąca osób. Wynika z niego, że większość Polaków podchodzi do zakupu samochodu z drugiej ręki w sposób metodyczny, przykładając wagę nie tylko do znalezienia odpowiedniego egzemplarza, ale także późniejszego utrzymania go w dobrym stanie technicznym.

Samochód z potwierdzoną historią wart więcej

Autorzy badania zapytali uczestników w jaki sposób zweryfikowaliby stan techniczny samochodu przed zakupem? 37% respondentów zadeklarowało, że zrobi to samodzielnie, 27,5% weźmie do pomocy kogoś z rodziny lub zaprzyjaźnionego mechanika. Na przegląd przedzakupowy zdecyduje się natomiast tylko 28% osób, przy czym większość (15,3%) wybierze w tym celu warsztat niezależny. Duża popularność niezależnych ekspertów, świadczących usługi w zakresie przedzakupowego sprawdzenia stanu auta nie znalazła potwierdzenia w badaniu. Na usługi takich osób zdecyduje się nieco ponad 7% badanych.

W jaki sposób zamierzasz zweryfikować stan techniczny samochodu przed zakupem?

Co ciekawe, większość badanych byłaby w stanie zapłacić więcej za samochód, który posiada potwierdzoną i wiarygodną historię napraw. Tylko niespełna 18% osób zadeklarowało, że nie chce płacić więcej takie auto.

Ile procentowo więcej byłbyś skłonny zapłacić za samochód, który posiada potwierdzoną i wiarygodną historię napraw? (w porównaniu do ceny samochodu, który takiej udokumentowanej historii nie posiada)

Zaufanie do sprzedawców samochodów jest ograniczone, o czym świadczy fakt, że 61,6% badanych planuje wymienić olej w zakupionym aucie, bez względu na to, czy zbliża się deklarowany termin jego wymiany. Podobnie jest z zestawem rozrządu – 45,4%. Cieszy fakt, że tylko niewielka grupa ankietowanych (6,8%) nie zamierza po zakupie dokonywać żadnych czynności serwisowych.

Jakie czynności zamierzasz wykonać w zakupionym samochodzie używanym? (zaznacz maksymalnie trzy odpowiedzi)

Ile Polacy chcą wydać po zakupie samochodu?

Konieczność dokonania pierwszych pozakupowych napraw i innych czynności serwisowych wydaje się oczywista dla większości ankietowanych. Aż 42% badanych, zamierza przeznaczyć na to od 5 do 10% ceny zakupu samochodu. 15% deklaruje wartości wyższe – od 10 do 15%. Wskazuje to na fakt, że większość Polaków podchodzi do zakupu rozsądnie, nie wydając na wymarzone auto wszystkich odłożonych pieniędzy.

Jaką kwotę zamierzasz przeznaczyć na pierwsze pozakupowe naprawy i czynności serwisowe?

Warsztat niezależny pierwszym wyborem

Gdzie zostaną dokonane naprawy? W większości przypadków, w warsztacie niezależnym (57,9%). Tylko niespełna 9% potencjalnych nabywców, zamierza serwisować swój pojazd wyłącznie w autoryzowanej stacji obsługi. Całkiem duża część ankietowanych – 16,5% – deklaruje natomiast, że zamierza samodzielnie zajmować się naprawami i bieżącą obsługą samochodu.

Gdzie docelowo zamierzasz serwisować swój samochód?

Jakie samochody kupują Polacy?

Większość badanych deklaruje chęć zakupu auta w przedziale 10-20 lub 20-40 tys. zł. Tylko nieco ponad 12,5% osób zamierza wydać na samochód więcej niż 60 tys. zł. Co ciekawe, niewielka jest także grupa osób chcących kupić bardzo tani samochód – do 5 tys. zł (5,77%).

Zaznacz przedział cenowy samochodów, które znajdują się w obrębie Twoich poszukiwań.

Sondaż przeprowadziliśmy wspólnie z firmą OTOMOTO – liderem na polskim rynku ogłoszeń motoryzacyjnych z największą bazą ofert od dealerów, komisów samochodowych i indywidualnych sprzedawców. Wśród wiodących kategorii ogłoszeń na OTOMOTO znajdują się nie tylko „samochody osobowe” lecz również „części i akcesoria”. Dostępne są także tysiące ofert w kategoriach motocykle i quady, pojazdy dostawcze i ciężarowe, a także maszyny budowlane i rolnicze.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Instruktor, 28 października 2018, 20:03 0 0

Te 5.77% to Świerzo upieczeni kierowcy.

Odpowiedz

Zagg, 30 października 2018, 21:52 0 0

Sam widzę po sobie,ze inaczej patrze teraz na auta. Za młodu to liczył się szpan, a teraz bardziej cenie sobie dobre prowadzenie i małą awaryjność. Jak kupowałem avensisa III trzy lata temu to dałem 45 tys. bo auto trzyma swoją wartość, ale warto było

Odpowiedz