Fill it Up! czyli płyny eksploatacyjne febi: płyny chłodzące

13 grudnia 2023, 7:52

Niezawodna praca chłodzonych cieczą silników spalinowych zależy od jakości płynu chłodzącego, tłoczonego pompą wody przez blok i głowicę silnika. Pozwala to zapobiec przegrzaniu i uszkodzeniu jednostki napędowej w wyniku działania wysokiej temperatury powstającej podczas procesu spalania.

Zobacz poprzednie artykuły na temat płynów z oferty febi:

Pompa wody tłoczy przez blok silnika płyn chłodzący, który odbiera ciepło, a następnie, zanim ponownie trafi do wnętrza jednostki napędowej, w chłodnicy ulega schłodzeniu. Proces ten jest powtarzany cyklicznie. W ciągu czterech lat eksploatacji lub przebiegu 100 000 km (62 000 mil) przez silnik przetłaczanych jest średnio 1,7 milionów litrów płynu chłodzącego, a wirnik pompy wody wykonuje setki tysięcy obrotów.

Płyny chłodzące febi to więcej niż tylko płyny niezamarzające, chroniące w zimie układ chłodzenia silnika. Płyn chłodzący musi zapewnić ochronę korozją, przegrzaniem i zamarzaniem, dzięki czemu układ chłodzenia działa niezawodnie przez cały rok i we wszystkich warunkach pracy. Dzięki temu chronione są wszystkie newralgiczne obszary oraz materiały stosowane w układzie chłodzenia.

Sterowanie temperaturą

Poprzez stosowanie mniejszych, wydajniejszych i mocniejszych silników producenci pojazdów starają się jak najbardziej wykorzystać możliwości dostępnych technologii. Podczas konstruowania silników poddanych downsizingowi uwzględnia się obniżenie tarcia, wzajemnie oddziaływających mas oraz rozwiązania pozwalające możliwie jak najskuteczniej wytwarzać ciepło, a jednocześnie ograniczać jego straty. Dodatkowo stosuje się również układy chłodzenia sterowane elektrycznymi i elektromechanicznymi pompami wody, które załączają się w zależności od temperatury i obciążenia.

Pojazdy hybrydowe

Pojazdy hybrydowe stanowią największe wyzwanie w zakresie sterowania układem chłodzenia. Silnik spalinowy wymaga stosowania wysokiej jakości płynu chłodzącego, chroniącego przed przegrzaniem. Jednocześnie układ elektroniczny, silnik elektryczny i pakiet baterii pracują przy znacząco niższych temperaturach. Płyny chłodzące febi działają skutecznie w szerokim zakresie temperatur, zapewniając wyjątkowo skuteczne odprowadzanie ciepła oraz ochronę przed korozją pracującego w wysokich temperaturach układu chłodzenia silnika spalinowego i równolegle w pracującym w niskich temperaturach pakiecie baterii.

Pojazdy elektryczne

Wiele produktów z asortymentu febi może być stosowane w pojazdach elektrycznych. Płyn chłodzący pozwala utrzymać pojazd i jego baterie w idealnym zakresie temperatur, zapewniając optymalny zasięg. Wysokonapięciowa bateria oraz inwerter wymagają utrzymania idealnego zakresu temperatur w gorących warunkach pracy, ale również skutecznej ochrony przed korozją w szerokim spektrum temperatur. Płyny chłodzące febi spełniają wymagania w zakresie bezpieczeństwa, skuteczności i parametrów pracy, ochrony oraz niskiej przewodności elektrycznej

Asortyment

Układy chłodzące wymagają regularnej wymiany płyn chłodzącego zgodnie z interwałami zalecanymi przez producenta pojazdu. febi oferuje szeroki asortyment koncentratów i gotowych do użycia płynów chłodzących przeznaczonych do stosowania w każdym pojeździe. Przy stosowaniu koncentratu płynu chłodzącego ogromny wpływ na właściwości gotowego płynu ma woda stosowana do rozcieńczania. Jej jakość może znacząco różnić się pomiędzy poszczególnymi krajami, a nawet regionami. Należy stosować wodę pitną, a jeżeli nie jest to możliwe, do rozcieńczania koncentratu i uzupełniania układu chłodzenia należy użyć wody destylowanej.

Płyny gotowe do użycia (Ready Mix)

Gotowe do użycia płyny chłodzące febi niezawodnie chronią przed powstawaniem osadów, piany oraz korozją. Zapewnia to optymalne odprowadzanie ciepła. febi oferuje szeroki asortyment koncentratów i gotowych do użycia płynów chłodzących, znajdujących zastosowanie we wszystkich pojazdach. Nie wymagają one rozcieńczania i mogą być stosowane w temperaturach otoczenia do -35°C. Nasze idealnie dobrane receptury pozwalają uniknąć problemów wynikających z użycia wody o niskiej jakości lub niewłaściwych proporcji zmieszania. Gotowe płyny chłodzące są idealną mieszanką z wysokiej jakości wodą w proporcji 1:1 i spełniają wymagania producentów pojazdów.

Cały asortyment płynów chłodzących można znaleźć na stronie:partsfinder.bilsteingroup.com
Marka febi należy do bilstein group, firmy skupiającej również inne marki. Więcej informacji na stronie: www.bilsteingroup.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!