Bezpieczny tuning amortyzatorów – dlaczego należy unikać części niskiej jakości?

19 września 2023, 13:11

Powszechna dostępność tanich, tuningowych sprężyn i amortyzatorów może przyczyniać się do pogorszenia bezpieczeństwa jazdy na drogach. Niedoświadczeni kierowcy montują je i podczas jazdy ryzykują utratą panowania nad samochodem. Eksperci radzą zaczynać swoją przygodę z motoryzacją od sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań.

Obniżone i usztywnione zawieszenie to marzenie wielu początkujących kierowców, którzy lubią dynamiczną jazdę. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że takie przeróbki nie mogą być celem samym w sobie, bo przecież od tuningu mechanicznego oczekuje się przede wszystkim poprawy charakterystyki prowadzenia.

W praktyce najczęściej okazuje się jednak, że po przeróbkach z wykorzystaniem najtańszych części z internetu samochodem jeździ się znacznie gorzej. Idealnie, jeśli kierowca zda sobie z tego sprawę od razu. Gorzej, jeśli uświadomi sobie to dopiero w sytuacji, w której nie przekraczając przepisów ruchu drogowego straci panowanie nad samochodem – np. przejeżdżając po asfaltowych koleinach, lub pofałdowaniach asfaltu przed skrzyżowaniem.

W czym tkwi problem?

Samochody usztywniane i obniżane w oparciu o najtańsze części „tuningowe” stają się „twarde jak beton” i podskakując na nierównościach, bardzo łatwo tracą przyczepność. Chodzi o to, że ani tanie sprężyny ani tanie „tuningowe” amortyzatory nie zapewniają żadnej progresji w działaniu.

Największe zagrożenie występuje podczas hamownia. Podskakujące koła na ułamki sekund tracą przyczepność, co z kolei aktywuje układ ABS, który redukuje siłę hamowania. W efekcie samochód jadący zgodnie z przepisami, w słoneczny dzień może nie wyhamować przed przejściem dla pieszych. Kolejne zagrożenie to pokonywanie zakrętów – odrywające się koła sprawiają, że samochód nie reaguje na ruchy kierownicą i jedzie prosto lub poszerza zakręt. Tu również wypadek może wydarzyć się przy kodeksowych prędkościach. Ostatnia niebezpieczna sytuacja, na którą należy zwrócić uwagę to ryzyko ocierania się spodem samochodu o nierówności asfaltu – to również może spowodować utratę kontroli nad pojazdem.

Bezpieczne i skutecznie

Jedyną gwarancją bezpieczeństwa podczas modyfikacji tuningowych jest bazowanie na markowych produktach, których producenci znają się na zagadnieniach związanych z prowadzeniem samochodu, wykonują testy drogowe i współpracują z ekspertami z branży sportowej.

Dla początkujących miłośników tuningu lub osobom zainteresowanym poprawą właściwości i bezpieczeństwa jazdy dobrym wyborem mogą być m.in. amortyzatory Monroe OESpectrum. Wykorzystują one technologię M-RTECH®2 Rebound Valving Technology™, która zapewnia reakcję na zmieniające się warunki jazdy. Dzięki temu rozwiązaniu spokojna jazda ma być bezpieczniejsza, a podczas jazdy dynamicznej poprawie mają ulegać wyczucie pojazdu i szybkość reakcji na ruchy kierownicą.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!