Czy aftermarket może „poprawić błędy” producentów OE?

29 sierpnia 2023, 14:32

Niektóre części stosowane w nowych samochodach nie grzeszą wytrzymałością. Oczywiście gwarancja obejmuje nieuzasadnione awarie. Jednak za zużyte elementy eksploatacyjne, które w wyniku normalnego użytkowania zakończą swój żywot wyjątkowo wcześnie, należy zapłacić z własnej kieszeni. Tylko czy ma to sens, skoro w miejsce zużytego podzespołu dostaniemy element o dokładnie takiej samej odporności na zużycie, jak ten wcześniejszy?

Części Meyle HD
źródło: Meyle.com

Na rynku można znaleźć całkiem sporo produktów aftermarketowych, których jakość ma dorównywać OE. Jeżeli jednak mówimy o podzespole z pierwszego montażu, który zużywa się przedwcześnie, nie jest to najlepsza reklama. Marka Meyle poszła o krok dalej i twierdzi, że może zaoferować produkty „lepsze niż oryginał” w swojej linii Meyle HD. Sprawdźmy, co kryje się za tym hasłem.

Czy części OE są niedopracowane?

Meyle przedstawia swoje produkty linii HD jako „zoptymalizowane pod kątem technicznym w porównaniu do części oryginalnych”. Na ich trwałość i niezawodność ma wpływać lepsze wykonanie i wysokiej jakości materiały.

– Części MEYLE-HD powstają w wielostopniowym procesie re-engineeringu: inżynierowie MEYLE analizują części oryginalne, ich słabe punkty oraz potencjał optymalizacji i na tej podstawie opracowują lepsze części, uczestnicząc w całym procesie konstruowania i produkcji – wynika z materiałów przesłanych nam przez firmę.

Części Meyle HD są prezentowane jako recepta na złość i frustrację serwisantów, spowodowane m.in. skomplikowanym montażem i demontażem oryginałów, niedopracowanymi technologiami w częściach OE i rosnącej liczbie akcji serwisowych. Wartość dodaną w Meyle HD ma stanowić również oczywiście wyższa wytrzymałość i długi okres użytkowania.

sworzeń kulowy Meyle HD
Materiały Meyle

Niektóre rozwiązania Meyle HD są stosowane również w innych liniach produktowych marki. Widać to np. na przykładzie uszczelnienia pompy wody.

Pompa Meyle HD
Materiały Meyle

Części zamienne Meyle-Original wydają się nie wyróżniać niczym szczególnym. Są przedstawiane jako dopasowane tak dobrze, jak części oryginalne. Nieco inaczej jest z produktami Meyle PD. W ich przypadku firma użyła stwierdzenia „Bardziej przemyślane i zrobione lepiej”.

Meyle PD (Performance Design) mają zapewniać nowe standardy pod względem komfortu, funkcjonalności oraz wydajności. Producent twierdzi, że one również są dopasowane identycznie, jak części oryginalne. Produkty tej linii to filtry oraz elementy układu hamulcowego.

Czy mechanicy dają wiarę zapewnieniom Meyle?

Strategia rynkowa opierająca się o pozycjonowanie swoich części jako przewyższające wytrzymałością podzespoły pierwszomontażowe może być ryzykowna. W przypadku niespełnienia obietnicy negatywne opinie mogą pogrzebać ich sprzedaż. Pierwsze wzmianki o produktach Meyle HD pojawiły się na Forum Mechanika w latach 2012-2014, użytkownicy forum znali je jednak bardziej ze słyszenia. W kolejnych latach, co można wywnioskować z liczby kolejnych postów, linia HD spopularyzowała się na polskim rynku. Pojawiły się też pierwsze opinie o częściach.

– Montowałem tarcze i klocki hamulcowe w kilkudziesięciu samochodach. Żadnych problemów nie odnotowałem. Paski klinowe ok. Filtry też. Widzę, że zawieszenie też daje radę. Co do 4-letniej gwarancji na produkty Meyle HD, to jakoś nie wyobrażam sobie żywotności łączników stabilizatora przez te cztery lata. Osobiście Meyle uważam za dobry wybór, chyba że z czasem „zepsuje się” jakościowo. Papandreu.

W połowie 2019 roku pojawiły się opinie wskazujące na to, że elementy Meyle HD rzeczywiście mają szansę wytrzymać 4 lata. Od montażu na początku 2016 roku ich praca nie wzbudzała żadnych zastrzeżeń.

– W styczniu 2016 r. założyłem pompkę spryskiwaczy reflektorów do swojej A6 C5, jak przerabiałem H1 na D2S, no i pompka działa do dziś. W maju 2016 r. dałem nowe poduchy pod swoje 2.4 V6 i w sumie żadnych nieprawidłowości do tej pory nie odnotowałem. W maju ub. r. wymieniłem całe tylne zawieszenie w Kuga I (oprócz amortyzatorów) i jak na razie bez zastrzeżeń – napisał Moreno.

Czy produkty Meyle HD zdołały przekonać mechaników o swojej wyższości nad częściami oryginalnymi? Na przestrzeni lat znaleźli się także użytkownicy, którzy mieli wobec nich zarzuty dotyczące ceny oraz jej relacji do jakości. Pamiętajmy jednak o starej zasadzie Internetu, w myśl której osoby zadowolone z produktów zwykle nie wygłaszają o nich publicznych opinii, w przeciwieństwie do tych niezadowolonych. Z drugiej strony na temat części Meyle HD można znaleźć także sporo opinii potwierdzających ich wyższą trwałość od niektórych elementów pierwszomontażowych (zwłaszcza na najpopularniejszej polskiej platformie zakupowej).

Czy uważacie, że Meyle HD rzeczywiście jest w stanie prześcignąć jakość OE? A może znacie innych producentów, których części sprawdzają się lepiej niż elementy pierwszomontażowe? Chętnie poznamy wasze opinie, podzielcie się nimi w komentarzach pod tekstem lub na Forum Mechanika.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!