Tuning samochodów – uważaj na części, które montujesz

, 7 maja 2013, 8:59

Rzeczoznawcy DEKRA ostrzegają, że kto nie uważa podczas wykonywania tuningu, ten szybko może mieć problemy z Policją lub podczas przeprowadzania najbliższych badań okresowych. Świadomość tego faktu powinni mieć także mechanicy, aby uniknąć problemów z reklamacjami.

Tuningowanie z głową

Tuning DEKRARzeczoznawcy zalecają wszystkim zainteresowanym przeprowadzeniem tuningu, aby przed dokonaniem zakupu przewidzianej do montażu części uzyskali szczegółowe informacje o tym, czy te części mogą zostać zamontowane w danym aucie.

Podzespoły nie posiadające dopuszczenia mogą zwiększać zagrożenie, poza tym ich montaż może prowadzić do wygaśnięcia homologacji i ochrony ubezpieczeniowej. W niektórych przypadkach właściciel pojazdu po stronie wydatków musi jeszcze uwzględnić kosztowny demontaż zainstalowanych elementów. Osoby zajmujące się tuningiem, zdaniem rzeczoznawców, muszą być świadome istniejących przeszkód. Dzięki temu unikną ponoszenia niepotrzebnych kosztów

W przypadku tuningu jest dużo możliwości popełnienia błędu. W razie niewłaściwego połączenia felg z ogumieniem zwiększa się zagrożenie wystąpienia aquaplaningu i wrażliwość pojazdu na występujące w drogach koleiny, co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić nawet do wyłamania tylnej części pojazdu. Także ulubiony element osób zajmujących się tuningiem, spoiler musi być dopasowany do pojazdu, w przeciwnym razie może dojść do wydłużenia drogi hamowania i w niektórych przypadkach nawet do zmniejszenia stabilności pojazdu podczas poruszania się po drodze. Jeśli szeroka opona będzie ocierać o błotnik, wtedy jej uszkodzenie będzie już tylko kwestią czasu. 

Istotną sprawą jest dokumentacja podzespołów. Co dziwne, nie wszystkie podzespoły posiadające homologację mogą zostać zamontowane. Powód: homologacja odnosi się zawsze do produkcji seryjnej pojazdów. Jeśli w pojeździe wprowadzone zostały już zmiany, wtedy poszczególne elementy potencjalnie mogą do siebie nie pasować, np. w samochodach o niskim zawieszeniu problemem może być zaczep holowniczy. Jeśli dochodzi do takich sytuacji, wtedy wygasa homologacja dla danego pojazdu.

Niezagrożone są osoby, które przed przeprowadzeniem zmian tuningowych zwrócą się do rzeczoznawcy w celu zasięgnięcia jego opinii. W wielu przypadkach ma również sens zlecenie specjaliście wykonania przebudowy pojazdu, takiej jak na przykład montaż sportowego podwozia. Bezpieczeństwo zapewnia również odbiór wprowadzonych zmian przez DEKRA. Pozytywny odbiór gwarantuje utrzymanie ważności homologacji pojazdu także po przeprowadzonym tuningu. Ponadto należy pamiętać, że informacja o przeprowadzonym tuningu pojazdu musi zostać zgłoszona w firmie ubezpieczeniowej.

Dowiedz się więcej

Nowa siedziba DEKRA w Warszawie
Nowa siedziba DEKRA w Warszawie

Międzynarodowa organizacja rzeczoznawcza DEKRA otworzyła swą nową siedzibę w Warszawie. DEKRA łączy trzy siedziby w jedną W nowej siedzibie około 60 pracowników będzie zapewniać obsługę klientów w zakresie usług motoryzacyjnych, systemów certyfikacji, oraz usług z dziedziny budownictwa i nieruchomości. Dotychczas trzy spółki: DEKRA Polska, DEKRA Certification i DEKRA Industrial posiadały siedziby w stolicy Polski w […]

Młodzi kierowcy w starych samochodach
Młodzi kierowcy w starych samochodach

Młodzi kierowcy samochodów poruszają się w ruchu drogowym bardzo często starymi autami, w przypadku których występuje znacznie zwiększona liczba usterek. Pokazują to wyniki przeprowadzonej akcji na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego SafetyCheck 2012. Młodzi nie inwestują w naprawy samochodów Podczas przeglądu w czterech na pięć samochodów osobowych (78%) stwierdzono usterki wpływające w istotny sposób na bezpieczeństwo. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 31 maja 2013, 1:50 0 0

Super są te opony polecam gorąco.

Odpowiedz