Uszczelniacz klimatyzacji – czy warto stosować?

4 maja 2022, 9:47

Uszczelniacze to z definicji gama produktów naprawiających niewielkie nieszczelności w różnych układach samochodowych np. klimatyzacji. Sprzedawcy takich specyfików zapewniają, że można niewielkim kosztem przywrócić sprawność działania klimatyzacji. Odmiennego zdania są natomiast niektórzy mechanicy, którzy uważają takie środki za “zapychacze” układu. Postanowiliśmy skontaktować się z jednym z producentów i rozwiać wątpliwości w kwestii prawidłowego przeznaczenia uszczelniaczy klimatyzacji.

klimatyzacja

Rozpoczyna się sezon na korzystanie  z układów klimatyzacji w samochodach, a tym samym sezon na ich serwisowanie. Jeden z najbardziej docenianych i jednocześnie podstawowych modułów komfortu, po zimie może okazać się rozszczelniony. Właściciela samochodu może czekać niemiła niespodzianka finansowa, w zależności od skali usterki.  Przy częstych przeglądach i konserwacji można szybko przywrócić układ klimatyzacji do pełnej sprawności przy pomocy specjalistycznej chemii.

Uszczelniacz klimatyzacji – szybko i tanio, ale czy dobrze?

Jak czytamy na stronie dystrybutora, uszczelniacze mogą być używane nie tylko w razie awarii, ale również profilaktycznie, gdyż są bezpieczne dla samochodu. Pozwalają one na zdiagnozowanie problemu oraz jego ewentualną naprawę.

Stosowany prewencyjnie uszczelniacz ma zapobiegać powstawaniu wycieków, zapewniając płynną pracę układu. Pozwala na zatamowanie niewielkich wycieków, które mogą doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, a także zabezpieczyć układ do czasu ewentualnej wymiany uszkodzonego elementu.

Wszystkie te podpunkty sprowadzają się do generowania oszczędności. Jak zawsze przy tego typu preparatach powstaje pytanie – czy nie jest to jedynie niewielkie odsunięcie w czasie poważniejszego serwisu klimatyzacji? Na forach internetowych nie brakuje opinii, że jest to środek na “krótką metę” lub nie na tyle skuteczny, jak prezentuje to producent. Przykładowe opinie z forów motoryzacyjnych:

– Jak za niedługo będziesz sprzedawał samochód, to warto – pisze toomii76 na forum-mechanika.pl

– To jak napisał Fructon działa tylko na minimalne nieszczelności, ale z mojego doświadczenia zabiło już dwie maszyny do klimatyzacji – postuje użytkownik Polders.

– To już nie chodzi o wykrycie [nieszczelności – przyp. red.] lub nie tylko o to, co chce klient. Zawsze proponuję wymianę uszkodzonego elementu, ale jak klient płacze, że drogo i czy nie da się jakoś zakleić, to ładuje mu ten środek na jego odpowiedzialność bez gwarancji – pisze david2291.

Podobnych opinii można znaleźć wiele. Są one oczywiście często pozbawione szczegółowych informacji. Zadaliśmy więc kilka pytań firmie Clima Partner, która jest dystrybutorem produktów włoskiej marki Errecom (w tym uszczelniaczy do klimatyzacji).

Krzysztof Pawlak: Do jak dużych wycieków z układu klimatyzacji uszczelniacz będzie skuteczny? Czy ma on taką samą skuteczność na każdy z podzespołów układu mający wyciek czy jest przeznaczony tylko do nieszczelności skraplacza? Kiedy warto go zastosować, a kiedy nie?

Przedstawiciel Clima Partner: Uszczelniacze firmy Errecom są skuteczne do nieszczelności 0,3 mm. Mają taką samą skuteczność z każdym z podzespołów, metalowych i gumowych. Zasadnym jest stosowanie tych uszczelniaczy w przypadku mikrowycieków, których technik nie jest w stanie zlokalizować przy pomocy dostępnych narzędzi. Errecom zaleca również używanie swoich uszczelniaczy jako narzędzia prewencyjnego, zapobiegającego mikrowyciekom w przyszłości.

Czy zastosowanie uszczelniacza klimatyzacji wpływa na przepustowość układu, a tym samym skuteczność chłodzenia klimatyzacji?

Uszczelniacze firmy Errecom są bezpieczne dla komponentów układu klimatyzacji, nie blokują i nie zmniejszają wydajności. Ponadto zawierają w swojej formule pewne dodatki, poprawiające wydajność układów klimatyzacji, które są eksploatowane przez długi czas.

Wiele osób w branży twierdzi, że uszczelniacze do klimatyzacji przyspieszają zużycie elementów układu – odrywające się cząstki uszczelniacza są w stanie zanieczyścić iglicę kompresora i doprowadzić do jego zatarcia. Czy jest to prawda, a może jest to zależne od właściwości i składu uszczelniacza?

Może się tak zdarzyć, gdy uszczelniacze zawierają w swoim składzie polimery. Uszczelniacze firmy Errecom nie zawierają polimerów, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla systemu klimatyzacji i nie zatykają żadnego elementu.

Czy na rynku są dostępne uszczelniacze, których nie rekomendowałby Pan ze względu na jakość/skuteczność czy też potencjalne ryzyko uszkodzeń, których mogą dokonać?

Zalecamy stosowanie tylko produktów wysokiej jakości o doskonałej reputacji.

 

Jakie macie doświadczenia z uszczelniaczami klimatyzacji? Podzielcie się opinią w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Ateluk, 5 maja 2022, 0:46 1 -1

Ciekawe...

Odpowiedz