Czy Tarcza Antykryzysowa pomoże Twojej firmie? Ankieta.

1 kwietnia 2020, 16:38

Pakiet ustaw, określanych jako Tarcza Antykryzysowa, który ma zapewnić wsparcie m.in. przedsiębiorcom został oficjalnie ogłoszony. W jakim stopniu na rządowej pomocy skorzystają firmy działające w branży części i napraw samochodowych? Mamy nadzieję, że realny poziom wsparcia pomogą ustalić wyniki naszej ankiety. Zachęcamy do udziału.

Ankieta została już zakończona. Zapraszamy do zapoznania się z jej wynikami:

Tarcza Antykryzysowa w opinii firm z branży moto – wyniki ankiety

Artykuł na temat ostatecznego kształtu pakietu ustaw dotyczącego Tarczy Antykryzysowej można znaleźć tutaj.

 

Ankieta została zakończona!

Uważasz, że rozwiązania wprowadzane przez rząd w ramach pomocy przedsiębiorcom nie są wystarczające? Oprócz wypełnienia ankiety, zachęcamy do podzielenia się w komentarzu pod artykułem swoimi przemyśleniami – Napisz, jaka forma wsparcia ze strony państwa byłaby optymalna dla Twojej firmy?

Które z nałożonych dotychczas na warsztaty obowiązków można byłoby zawiesić lub zlikwidować, aby odciążyć Twój biznes? Swoje propozycje zamieść w komentarzu.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Redakcja, 1 kwietnia 2020, 14:43 0 0

W celu lepszego zrozumienia pytania o obowiązki warsztatów, które można byłoby zawiesić, podajemy przykład. Może być to np. wydłużenie corocznego dozoru technicznego podnośnika do półtora roku lub zawieszenie obowiązków związanych z elektroniczną bazą BDO (już zaplanowane w ramach tarczy). To oczywiście tylko przykłady.

Odpowiedz

Zenon, 2 kwietnia 2020, 9:09 1 0

Zobaczcie przepis w ostatecznej wersji ustawy, jak sądzę wystarczy napisać wniosek i oświadczenie aby przesunąć o 6 miesięcy termin przeglądu podnośników:

Art. 28. W ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 667) po rozdziale 6 dodaje się rozdział 6a w brzmieniu: „Rozdział 6a Przepisy epizodyczne Art. 68a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w przypadku niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego organ właściwej jednostki dozoru technicznego może w 2020 r., na wniosek eksploatującego, odroczyć termin wykonania badań technicznych i zezwolić na eksploatację urządzenia technicznego na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy pod warunkiem, że eksploatujący złoży oświadczenie, że od dnia przeprowadzenia ostatniego badania urządzenia technicznego nie wprowadzono zmian dotyczących eksploatacji urządzenia technicznego oraz, że jego dalsza eksploatacja, w ocenie eksploatującego, nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska. 2. Wniosek oraz oświadczenie, o których mowa w ust. 1, mogą zostać złożone pisemnie lub za pomocą środ-ków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344). Organ właściwej jednostki dozoru technicznego, do którego wpłynął wniosek oraz oświadczenie, może dokonywać wezwań do uzupełnienia braków wniosku lub oświadczenia pisemnie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, telefonicznie lub w inny sposób; sposób wezwania należy udokumentować, dołączając do akt sprawy notatkę służbową lub potwierdzenie transmisji danych. 3. Odroczenie terminu wykonania badania i zezwolenie na eksploatację na warunkach określonych w ust. 1 na-stępuje w drodze decyzji administracyjnej”

Odpowiedz

Redakcja, 2 kwietnia 2020, 9:12 0 0

Dziękujemy za komentarz. Oczywiście ma Pan rację. Nasz komentarz miał tylko wskazać drogę, jakiego typu obowiązki warsztatów mogłyby zostać zniesione/zawieszone w związku z obecną sytuacją.

Odpowiedz

Hurtownia, 1 kwietnia 2020, 22:01 4 0

Dla firm zatrudniających powyzej 9 osób i mających obroty powyzej 2 mln euro a obecnie mających duże spadki obrotow i tym samym marży przy kosztach niezmiennych, powinno być całkowite zwolnienie z ZUS dla wszystkich pracowników a dla tych firm nie ma tego wsparcia w tzw tarczy.

Odpowiedz

Robert, 2 kwietnia 2020, 0:01 0 0

To juz widać na wielu firmach.Wiadomo co dzieje się w Gordonie? Podobno zamyka oddziały z tego co słychać np w Wyszkowie. Coś więcej słychać o tym ?

Odpowiedz

ktoś, 2 kwietnia 2020, 7:47 1 -2

Inter Cars i hart i Auto partner i inni też zamykają zostaną nieliczni …. masakra

Odpowiedz

Anonim, 2 kwietnia 2020, 12:22 0 0

ELIT się zwija to widać po filiach najbardziej w Warszawie

Odpowiedz

Anonim, 2 kwietnia 2020, 8:21 0 0

Umorzenie podatku dochodowego w trakcie trwania pandemi.

Odpowiedz

Marek, 2 kwietnia 2020, 8:27 4 0

Przejęcie przez ZUS platnosci chorobowego pracowników również przez okres pierwszych 33 dni. Duża ilosć pracowników ucieka na chorobowe, a pracodawca musi im płacić mimo drastycznego spadku przychodów.

Odpowiedz

Anonim, 2 kwietnia 2020, 8:34 0 0

Zwonienie z ZUS firm zatrudniających powyżej 9 osób przez 3 miesiące

Odpowiedz

Tomek, 2 kwietnia 2020, 8:46 1 -1

Rachunek jest prosty, aby firma pozbawiona przychodów przetrwała musi być pozbawiona wszystkich kosztów. Przecież ZUS i płace to tylko jakaś część kosztów. Ja jestem "na swoim", więc odpada mi czynsz za wynajem powierzchni warsztatowej, zatrudniam czterech pracowników, ZUS i płace stanowią u mnie około 50% wszystkich kosztów. Dla kogoś, kto wynajmuje warsztat ten odsetek będzie jeszcze mniejszy. Pan Morawiecki może i potrafi pokierować korporacją, ale w małym warsztacie szybko by zbankrutował :)

Odpowiedz

Andy, 2 kwietnia 2020, 9:01 3 0

Firma handlowa nie dostanie żadnego wsparcia.
15 tysięcy przychodu to dochód brutto na poziomie
3 do 4 tysięcy złotych.
Przy takim obrocie nie utrzyma się nawet jednego pracownika. Koszt utrzymania pracownika to
7 do 10 tysięcy (nie mylić z pensją pracownika) Bariera obrotów do zwolnienia z ZUSu to kpina. Jeżeli bariera ta byłaby mnożona przez ilość pracowników to może by to coś pomogło. Za
15 tysięcy nie utrzymamy jednego posła a w tarczy mówimy o przychodzie. Pomoc jest to propaganda. Kryzys w branży motoryzacyjnej dopiero się zacznie. Przydała by się statystyka procentowa spadku obrotu w warsztatach, hurtowniach i u dystrybutorów.

Odpowiedz

jerzy, 2 kwietnia 2020, 9:21 1 0

Mam 10 etatów więc z Tarczy nic nie będzie. Żal, że człowiek tworzy miejsca pracy. Akurat od nowego roku mam nową osobę...

Odpowiedz

Anonim, 2 kwietnia 2020, 9:42 0 0

zwolnienie z platnosci na szesc miesiecy.

Odpowiedz

Piotr, 2 kwietnia 2020, 9:42 1 0

Uważam, że 23% VAT należny od pracy ludzkich rąk to kpina z człowieka. Teraz nie ma dla niego testów żeby się sprawdzić a pracować żeby utrzymać firmę jest zmuszony. Więc zawieszenie podatku PIT, CIT,VAT nie da nic bo nigdy nie wyprodukujemy w następnych miesiącach siłą ludzkich mięśni trzykrotnie więcej. To trzeba umorzyć a środki wykorzystać na utrzymanie pracowników, bo przecież po trzech miesiącach to wszystko nie ruszy od razu.

Odpowiedz

Marcin, 2 kwietnia 2020, 10:03 2 0

Zus powinien być anulowany całkowicie.

Odpowiedz

Tomasz T., 2 kwietnia 2020, 10:20 1 0

75% dofinansowania do wypłat, zniesienie podatków, ZUSU, opłat gospodarczych na 6 miesięcy, pożyczka na 0% do 100 tys zł, zniesienie na ten okres biurokracji papierowej związanej z tarczą, proste wnioski internetowe (zaufanie )

Odpowiedz

Anonim, 2 kwietnia 2020, 14:04 0 0

A co z firmą która zatrudnia więcej niż 9 pracowników czyżby znowu kułaki dadzą sami radę

Odpowiedz

Karola, 2 kwietnia 2020, 14:21 0 0

W naszym przypadku gdzie spadek obrotów notujemy od jesieni 2019 r. (montaż szyb samochodowych) działania mające na celu zwiększenie rentowności czy przebranżowienie się są nieuchronne. Redukcja etatów konieczna.
Zwolnienie z opłacania składek ZUS sprawiają, że wstrzymujemy się ze zwolnieniami pracowników.

Odpowiedz

TEDI, 2 kwietnia 2020, 14:52 1 0

Jest wyjątkowa okazja żeby zrobić porządek w polskiej gospodarce, oczyścić zakłady z całkowicie niepotrzebnych i szkodliwych opłat i haraczy.
Ponadto wyjątkowa okazja żeby oczyścić państwo z przerostu biurokracji, zrobić państwo tańsze, przyjazne szczególnie przedsiębiorcom, przecież dochód narodowy nie powstaje w kancelarii prezydenta, sejmie czy w jakimkolwiek urzędzie, tam się pożera nasze ciężko wypracowane pieniądze, ci ludzie żyją w luksusie na nasz koszt kombinują tylko jak nas okraść, a jak trzeba nam pomóc, to tworzą dodatkowe problemy i pomagają nam propagandą
jak nie wiedzą jak nam pomóc, to niech biorą wzór z państw poważnych.
Koniecznie trzeba pogonić tych "fachowców".

Odpowiedz

Anonim, 2 kwietnia 2020, 14:53 1 0

Jeżeli nie będę miał dochodu np od kwietnia to za trzy miesiące też też nie będę miał na ZUS nie mówiąc o pensji dla pracownika .

Odpowiedz

unio81, 2 kwietnia 2020, 14:54 0 0

-całkowiete zniesienie zusu na 3 miesiace
-realne dofinansowanie do pensji pracowników
ta tak zwana tarcza jest tak wymyslona zeby nikt kto chce pracowac i zarabiac jakie kolwiek pieniądze nie mógł skorzystac z ulg proponowanych przez panstwo

Odpowiedz

ziutek, 2 kwietnia 2020, 18:22 0 0

chore jest wprowadzenie sankcji w stosunku do odpadów i tak wszyscy nie zaśmiecają kraju samochody nie pracują korków brak więc chyba motoryzacja nie zatruwa środowiska.Teraz w dobie pandemii wszystko się wyjaśniło.

Odpowiedz

Życzliwy, 2 kwietnia 2020, 18:33 1 0

Rynek się oczyści z tych co jechali na kosztach i na najniższych marżach.Po co im pomagać? Żeby znowu zaniżali ceny usług i towarów?
Duzi dystrybutorzy będą zmuszeni podnieść ceny i to sporo aby odrobić straty już nie mówiąc o różnicach kursowych.

Odpowiedz

Darek 58, 3 kwietnia 2020, 12:58 1 0

Klienci indywidualni nawet nie dzwonią robimy tylko dla firm ok 25%.
Chcemy tylko zarobić na płace , prąd i telefony o pozostałych kosztach nawet nie myślę.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nic się nie zmieni będę zmuszony zamknąć zakład aby nie generować dalszych kosztów.

Odpowiedz

Ricky, 3 kwietnia 2020, 18:05 4 0

Porównajcie dwa przykłady:
1. Mechanik na małym zusie w przydomowym garażu (jakiś paprok co psuje rynek, cenami i nie liczy, że klienci do niego wrócą - paragon wystawia jeden na miesiąc na kwotę 1000zł
2. Mechanik na pełnym zusie, w wynajmowanej hali 3 stanowiska. Wystawia paragony i faktury do każdej usługi. Miesięcznie spokojnie przekracza przychód 15600zl zaledwie 4 fakturami na konkretnych naprawach.

Komu pomoże ten pop.lony system?!
Ja mam osobiście dosyć już tego systemu.. kasy online kup, bdo opłacaj, a Januszek za płotem po godzinach kosi głupich co i tak później płaczą bo na poprawki przyjeżdżają..
Nie jestem zwolennikiem donoszenia, ale gdyby rząd obiecał za każdego potwierdzonego Janusza, że mi na rok on w ramach kary opłaca ZUS lub podatek to już jutro daje pięć takich adresów na pewniaka! Ich klienci finalnie trafiają do uczciwych i na rynku zostają sami uczciwi po roku z normalnymi cenami.

Odpowiedz

Przemek, 4 kwietnia 2020, 17:58 0 0

Zwolnienie z ZUS i innych podatków na czas epidemii

Odpowiedz