Koronawirus: możliwość odroczenia badania podnośnika – sprawdź jak to zrobić?

7 kwietnia 2020, 11:41

W związku z trwającym stanem epidemii w naszym kraju, warsztaty samochodowe mogą odroczyć terminy badań technicznych podnośników o pół roku. W tym celu wystarczy złożyć wniosek – można to zrobić bez wychodzenia z domu.

31 marca br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa w art. 28 przewiduje zmianę ustawy o dozorze technicznym wprowadzając przepis art. 68a brzmiący następująco:

Rozdział 6a Przepisy epizodyczne Art. 68a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w przypadku niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego organ właściwej jednostki dozoru technicznego może w 2020 r., na wniosek eksploatującego, odroczyć termin wykonania badań technicznych i zezwolić na eksploatację urządzenia technicznego na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy pod warunkiem, że eksploatujący złoży oświadczenie, że od dnia przeprowadzenia ostatniego badania urządzenia technicznego nie wprowadzono zmian dotyczących eksploatacji urządzenia technicznego oraz, że jego dalsza eksploatacja, w ocenie eksploatującego, nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska.

Taki jest fragment przepisu. Co on oznacza w praktyce postanowiliśmy zapytać przedstawiciela Urzędu Stanu Technicznego.

– Aby móc odroczyć termin badania urządzenia technicznego należy wypełnić wniosek i przesłać go do najbliższego biura lub oddziału UDT. Wniosek można wysłać pocztą lub drogą elektroniczną (jednak w tym wypadku musi być podpisany podpisem elektronicznym). Można go również złożyć poprzez portale eUDT i ePUAP. – tłumaczy Maciej Zagrobelny, rzecznik prasowy UDT.

Niezbędny wniosek można pobrać klikając tutaj.

W dalszej części przepisów mowa jest o tym, że odroczenie terminu wykonania badania i zezwolenie na eksploatację na warunkach określonych w ust. 1 następuje w drodze decyzji administracyjnej i wydaje ją Dyrektor Oddziału UDT. 

– Maksymalny okres odroczenia terminu badania wynosi 6 m-cy. Z tytułu złożenia wniosku nie ponosi się żadnych kosztów.

Podsumowując, jeśli w okresie stanu epidemii mija termin badania technicznego podnośnika znajdującego się w warsztacie, właścicielom przysługuje prawo złożenia wniosku odraczającego ten termin o maksymalnie 6 miesięcy. Wszystkie formalności można załatwić drogą elektroniczną, pod warunkiem, że dysponuje się podpisem elektronicznym. Wniosek taki jest bezpłatny.

Zachęcamy też do zapoznania się z przepisami i warunkami, które należy spełnić, aby móc w warsztacie zainstalować podnośnik samochodowy. Przygotowaliśmy także artykuł na temat wybranych, dostępnych na polskim rynku podnośników.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Andrzej, 7 kwietnia 2020, 21:10 0 0

Dzięki dla redakcji :-)

Odpowiedz

Akim, 9 kwietnia 2020, 8:27 0 0

A co z tymi podnośnikami co nie są eksploatowane? Takie przedłużenie terminu powinno być zastosowane dla wszystkich urządzeń, przecież się nie zużywają jak nie pracują.

Odpowiedz

Normalny, 14 kwietnia 2020, 12:24 0 0

To jest teraz najważniejsze najważniejsze pozbyć się pieniędzy, i dać zarobić biurokratom, reszta się nie liczy..
Tak państwo polskie pomaga przedsiębiorstwom

Odpowiedz

dieseldiag, 22 kwietnia 2020, 14:58 0 0

W dniu dzisiejszym otrzymałam informacje od naszego Inspektora, ze nic nie wniesie składanie wniosków, skoro pracujemy na tych podnośnikach.. w przypadku postoju wg. niego mogę wnioskować o odroczenie terminu dokonania badania.

Odpowiedz