Wirtualny warsztat WERTHERa

28 marca 2018, 23:28

Na pokazie zebrała się nieliczna grupka branżowców praktyków. Nie spodziewano się specjalnych wrażeń mimo gorących zachęt organizatora. Przestronne pomieszczenie biurowe w niczym nie zdradzało, aby mogło przemienić się w obszerny efektowny warsztat, a ponadto w 100 adaptacjach.

Miałem możliwość przetestować technologię VR (wirtualna rzeczywistość) na przykładzie projektu przestrzeni warsztatowo–biurowej stworzonej przez Grupę WERTHER. Za pomocą gogli, manipulatora i czujników położenia przemieszczałem się po sporym obiekcie złożonym z 7 stanowisk obsługowo naprawczych, stacji kontroli pojazdów, magazynu, pomieszczeń biurowych i socjalnych. W tym po pomieszczeniu rekreacyjnym klientów, pokoju prezesa itd. Krótko mówiąc zwiedzałem budynek, którego jeszcze nie ma.

Technologia VR pozwala obejrzeć każdy element wyposażenia z dowolnej strony, zajrzeć pod podnośnik lub do kanału przeglądowego i szafki narzędziowej mechanika. Spacerowałem, ale też mogłem się przemieszczać skokowo pokonując spore odległości przez „teleportację”. Stąd powierzchnia pokazowa 5×6 m nie była przeszkodą w zwiedzeniu ponad 400 mkw. obiektu.

Możliwości VR są niewyobrażalne. W dziedzinie projektowania warsztatu usług motoryzacyjnych użytkownik-właściciel ma w końcu okazję do sprawdzenia dokładnego rozmieszczenia urządzeń i oceny ergonomii. Może przymierzyć różnorodny, dostępny sprzęt warsztatowy do samochodów, w których będzie się specjalizował. Zapewne istnieje powód, że Werther produkuje ponad 20 modeli podnośników dwukolumnowych dopasowanych do różnych gustów klientów oraz dużej rozpiętości konstrukcyjnej samochodów. W wirtualnym warsztacie przymierzymy każdy podnośnik.

Precyzyjne rozmieszczenie elementów stanowiska do geometrii kół, układu urządzeń w stacji kontroli pojazdów i w innych ciągach technologicznych jest istotne, gdyż błędy popełnione na etapie projektów najczęściej nie będą do naprawienia. Kolejne zastosowanie VR to trenażery dla uczniów szkół zawodowych czy też mechaników. Przykładowo, linia diagnostyczna Munster 8008 będzie opcjonalnie doposażania w trenażer przeznaczony do nabywania umiejętności przejazdu i wykonywania pomiarów.

Praktyczna nauka badania hamulców na rolkach kontrolnych, wjazdu i zjazdu z tego stanowiska, związana jest z wykonywaniem błędnych czynności – niekorzystnych i dla pojazdu i dla urządzenia pomiarowego. Kształtowanie przyzwyczajeń i odruchów, zaznajomienie z technologią pomiaru w świecie wirtualnym przynosi zarówno oszczędności jak i korzyści.

Modele cyfrowe nie zawierają wszystkich szczegółów odpowiadających im urządzeń – nie mniej są wystarczające dla celów projektowo-szkoleniowych. Zdjęcie okularów to przejście do innego świata. Jestem w tym samym miejscu – ale to już nie warsztat. Wszyscy po pokazie poczuli niewielką – ale jednak tęsknotę za rzeczywistością w okularach. Można się będzie o tym przekonać już wkrótce – najlepiej na targach TTM w Poznaniu – zapraszam na stoisko firm Herkules i Werther.

Autor: Marek Jankowski. Artykuł sponsorowany Werther

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!