Stół do warsztatu samochodowego – jak go wybrać i czym się kierować?

25 maja 2022, 14:27

Za podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego uchodzą podnośnik, urządzenia pneumatyczne i ręczne, a także oświetlenie. W wielu serwisach niemniej ważny jest jednak stół warsztatowy, jako podstawowy mebel, na którym wykonuje się naprawy części zdemontowanych z pojazdu. Jak powinien wyglądać idealny stół do warsztatu? O opinię poprosiliśmy jednego z producentów użytkowych mebli.

meble warsztatowe - fot. PROMAG SA
Meble warsztatowe fot. PROMAG SA

Dobry stół warsztatowy to lepsza organizacja pracy

Praca w warsztacie samochodowym to nie tylko obsługa pojazdu stojącego na podnośniku. Przekonał się o tym każdy, kto musiał naprawiać lub czyścić zdemontowane z aut części. Rozłożenie elementów na szerokim blacie usprawnia i przyspiesza pracę. Dobrze wyposażony stół pełni także ważną rolę w organizacji przestrzeni – może bowiem posiadać półki czy wieszaki na narzędzia.

Dobór optymalnego i funkcjonalnego stołu wraz z wyposażeniem przekłada się bezpośrednio na komfort i ergonomię pracy oraz efektywność realizowanych zadań. Umieszczenie wszystkich podstawowych narzędzi w zasięgu ręki skraca także czas pracy (który zapewne tracilibyśmy na ich poszukiwania).

Meble warsztatowe fot. PROMAG SA
Meble warsztatowe fot. PROMAG SA – wizualizacja

Czym się kierować przy wyborze stołu warsztatowego?

Duże obciążenia i narażenie na uszkodzenia mechaniczne, ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi, konieczność uporządkowanego przechowywania dużej ilości narzędzi i akcesoriów – wszystko to sprawia, że dobór stołu do warsztatu samochodowego powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Jeżeli dotychczas w naszym warsztacie nie korzystaliśmy z profesjonalnego stołu a jedynie z jego substytutu w postaci np. kawałka blatu lub metalowej półki, zawieszonej na ścianie, warto abyśmy swoje plany zakupowe skonsultowali z doświadczonym dostawcą mebli warsztatowych. Z pewnością będzie on w stanie udzielić nam wartościowych podpowiedzi.

Większość producentów mebli użytkowych rekomenduje obecnie wykorzystanie w warsztatach stołów metalowych. Są one bardziej wytrzymałe od konstrukcji z drewna, odporne na kontakt z substancjami chemicznymi oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Metalowy stół można wyposażyć w wiele opcji dodatkowych, np. zintegrować go z szafką warsztatową, wyposażoną w szuflady. Blat stołu może być wykonany z metalu lub sklejki pokrytej blachą kwasoodporną lub ocynkowaną.

Meble warsztatowe fot. PROMAG SA
Meble warsztatowe fot. PROMAG SA

Cechy profesjonalnego stołu do warsztatu samochodowego

O wskazanie cech idealnego stołu do warsztatu poprosiliśmy specjalistów z firmy PROMAG S.A., posiadającej wieloletnie doświadczenie w produkcji stołów warsztatowych, także dla branży motoryzacyjnej. Poniżej przedstawiamy 8 podstawowych cech dobrego stołu do warsztatu:

  1. stabilna i wytrzymała konstrukcja, gwarantująca bezpieczeństwo pracy nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu i dużych obciążeniach
  2. wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne dzięki zgrzewanej konstrukcji z wysokiej jakości blachy stalowej
  3. skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne poprzez malowanie proszkowe
  4. wysoka nośność konstrukcji
  5. wykończenie blatu dobrane do rodzaju wykonywanych prac i odporne na działanie chemikaliów
  6. optymalne wymiary stołu dopasowane do wielkości warsztatu
  7. przestronny blat umożliwiający wygodną i komfortową pracę
  8. funkcjonalność rozwiązań – możliwość dopasowania wyposażenia stołu (zabudowa, nadbudowa, szafki, szuflady, oświetlenie, przyłącza itp.) do indywidualnych potrzeb danego warsztatu i jego pracowników oraz pozwalająca na efektywne przechowywanie narzędzi pracy oraz ich zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych.

– Wybierając stół warsztatowy nie możemy zapominać także o estetyce wykonania i nowoczesnym designie. Warsztat wyposażony w wysokiej jakości, atrakcyjne wizualnie meble podnosi wiarygodność warsztatu w oczach klientów i może wpłynąć korzystnie na ich liczbę. – dodaje Karolina Tokarz – Prezes Zarządu, Naczelny Dyrektor PROMAG S.A.

Meble warsztatowe fot. PROMAG SA
Meble warsztatowe fot. PROMAG SA

Stół warsztatowy – składany czy na wymiar?

Często poszukiwanym przez osoby zajmujące się mechaniką rozwiązaniem jest składany stół warsztatowy, pozwalający zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej w przydomowych garażach, u osób zajmujących się mechaniką hobbystycznie. Składany stół warsztatowy nie nadaje się do codziennego użytku ze względu na zazwyczaj małe gabaryty oraz niską trwałość. Profesjonalne warsztaty zdecydowanie powinny postawić na stały mebel, jak najlepiej dopasowany do dostępnej przestrzeni.

– Bardzo szeroka oferta dostępnych rozwiązań pozwala na dobranie rozwiązania optymalnego pod kątem gabarytów, nośności oraz wyposażenia dodatkowego. Modułowa budowa mebli daje możliwość nieograniczonych możliwości konfiguracji zabudowy. Wybór dostawcy, który jest jednocześnie producentem mebli pozwala na większą elastyczność i możliwość wykonań niestandardowych chociażby pod względem wymiarów. Klient ma też możliwość zmiany wykończenia blatu w zależności od rodzaju prac, do których wykorzystywany będzie stół warsztatowy np. na gumę ryflowaną lub gładką, blachę ocynkowaną lub kwasoodporną itp. Bogata gama dostępnych kolorów RAL pozwala natomiast na dopasowanie kolorystyki stołów do indwidualnych preferencji, wizerunku marki czy kolorystyki loga warsztatu. – mówi Karolina Tokarz z PROMAG S.A.

Cena stołu do warsztatu – od czego zależy?

Każdy, kto kiedykolwiek zamawiał meble na wymiar – np. do kuchni lub innych pomieszczeń – wie, że cena takich produktów jest zależna od wielu zmiennych. Rozmiar, grubość i materiał blatu, liczba półek oraz szuflad, rodzaje zawiasów… Doświadczeni producenci zazwyczaj oferują wiele dostępnych opcji. Z reguły nie znajdziemy u nich jednak rozwiązań i materiałów z najniższej półki cenowej – to raczej domena gotowych stołów warsztatowych, dostępnych do samodzielnego złożenia na platformach sprzedażowych typu Allegro czy OLX. Stół warsztatowy na specjalne zamówienie jest z reguły droższy, ale producent bierze pełną odpowiedzialność gwarancyjną za jego jakość. Jak wiadomo inną cenę będzie miał prosty stół warsztatowy bez zabudowy, a inną stół zabudowany modułami z nadbudową, oświetleniem i przyłączami.

Stoły warsztatowe – aktualne trendy

Czy na przestrzeni lat zmieniają się trendy dotyczące konstrukcji stołów warsztatowych – np. sposób wykonania blatu, montażu oświetlenia, półek? Oczywiście tak, co wynika z rozwoju rynku, a także rosnących oczekiwań nabywców. Obecnie trendem w konstrukcji mebli użytkowych jest m.in. stosowanie oświetlenia energooszczędnego czy możliwość dopasowania wysokości stołu do pracy na stojąco lub siedząco.

– Zmiany w konstrukcji stołów warsztatowych wynikają najczęściej ze zmieniających się potrzeb i rosnących wymagań klientów. Klienci coraz większą uwagę zwracają na funkcjonalność rozwiązań oraz ergonomię i komfort pracy. Nowoczesne rozwiązania, które obecnie są dostępne na rynku to stoły z regulowaną wysokością blatu, z bogatym wyposażeniem i ekonomicznym oświetleniem ledowym. – mówi Karolina Tokarz z PROMAG S.A..

 

Czy macie własne porady dotyczące konstrukcji stołu do warsztatu samochodowego? Podzielcie się nimi w komentarzach pod artykułem.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!