LKQ otworzy centrum dystrybucyjne w pobliżu Rotterdamu

5 lutego 2021, 15:57

Po zakończeniu trwających zaledwie rok prac budowlanych, pod koniec 2020 roku firma wykonawcza Heembouw oddała budynek LKQ Fource (spółka z grupy LKQ, do której należy również ELIT Polska). Magazyn o powierzchni 50 tys. m2 wpłynie na zasięg sieci logistycznej spółki LKQ w Europie.

Dbając o dostępność części i sprawną obsługę klientów, kierujemy się hasłem »Logistyka bez granic«  (ang. Logistics without Borders). Cyfryzacja daje nam możliwość wirtualnej integracji obecnych centrów krajowych i utworzenia jednej platformy logistycznej dla wszystkich naszych klientów w Europie. Nowy ośrodek dystrybucji umocni naszą pozycję w krajach Beneluksu oraz przyspieszy rozwój w szeregu obszarów biznesowych, z uwzględnieniem logistyki transgranicznej – wyjaśnia Arnd Franz, dyrektor generalny LKQ Europe.

W nowym ośrodku dystrybucji w Berkel en Rodenrijs zostanie zintegrowana działalność czterech centrów dystrybucji LKQ Fource. Budynek ma powierzchnię ponad 50 tys. m2: na 2,5 tys. m2 będą mieścić się biura, a przestrzeń magazynowa zajmie 49 tys. m2. W obiekcie będzie można przechowywać przeszło 130 000 artykułów. Natomiast na potrzeby transportu wydzielonych zostanie 56 doków. Do kompletacji zamówień wykorzystywany będzie w pełni zautomatyzowany system platform dostarczony przez austriacką firmę TGW Systems.

Technologie automatyzacji zostaną połączone z tradycyjnymi procesami magazynowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółka LKQ Fource będzie mogła zaoferować wyższy poziom obsługi.

W perspektywie krótkoterminowej nowy ośrodek dystrybucji pomoże w realizacji naszej strategii tworzenia skutecznej i spójniejszej bazy na potrzeby dostaw do klientów. Zgromadzenie wszystkich produktów pod jednym dachem znacznie to ułatwi. W perspektywie długoterminowej przyczyni się do zwiększenia zasięgu w Europie za sprawą prężnie działającej sieci skupionej na transgranicznych procesach logistycznych. Nowy ośrodek dystrybucji stanowi kluczowy element poprawy poziomu obsługi klientów – mówi Alex Gelbcke, dyrektor generalny LKQ Fource.

Spółka LKQ zainwestowała dotychczas ponad 100 mln euro w dwa nowoczesne centra dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Holandii. Projekt utworzenia ośrodka dystrybucji nieopodal Rotterdamu postępuje zgodnie z planem mimo pandemii COVID-19, co pozwoli LKQ Europe rozbudować sieć logistyczną w regionie Beneluksu.

W dniu 18 października 2019 r. spółka LKQ Fource poinformowała o tworzeniu nowego ośrodka dystrybucji na potrzeby swojej działalności w Holandii. Ceremonia towarzysząca rozpoczęciu budowy odbyła się w pierwszym tygodniu 2020 r. Budowę magazynu zakończono przed końcem roku 2020. Biuro Heembouw Architects stworzyło projekt nowego budynku. Do głównego wejścia prowadzi kładka umożliwiająca również dostęp do biur, sal konferencyjnych, stołówki oraz szatni.

Według przewidywań układ logistyczny, również realizowany przez TGW Systems, powinien zostać ukończony w drugim kwartale 2021 r. Wówczas LKQ Fource wkroczy w etap testów. Pod koniec tego roku LKQ Fource rozpocznie korzystanie z systemu platform i nowego oprogramowania. Od tej pory działalność obecnych centrów dystrybucji będzie stopniowo przenoszona do nowego ośrodka, który osiągnie pełną sprawność do 2023 r.

Zgodnie z programem zrównoważonego rozwoju realizowanym przez LKQ dach budynku będzie całkowicie pokryty panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu obiekt stanie się w pełni samowystarczalny energetycznie. Po części z uwagi na to przedsięwzięcie ośrodek dystrybucji otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. Duża liczba okien w budynku zapewni mnóstwo światła dziennego, co pozwoli stworzyć przyjemne środowisko pracy. Ponadto w budynku całkowicie zrezygnowano z używania gazu i stworzono infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych.

Spółka LKQ kontroluje emisje CO2 pochodzące ze swojej działalności, w tym z centrów dystrybucji, budynków, oddziałów, produktów i floty pojazdów dostawczych, aby zapewnić postępy w dążeniu do bezemisyjnej gospodarki i przyszłego rozwoju.

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Arek, 9 lutego 2021, 11:04 3 0

No i dobrze, że kupili Elit......zmienili politykę "pałowania" cen.

Odpowiedz

kapiszon w onucach, 10 lutego 2021, 10:04 3 0

na jeszcze większe pałowanie?

Odpowiedz