Koronawirus: Zawieszenie składek ZUS na 3 miesiące

, 18 marca 2020, 10:32

Wciąż czekamy na ogłoszenie przez rząd projektu specustawy w sprawie pomocy przedsiębiorcom narażonym na skutki pandemii koronawirusa. Tymczasem plan swoich udogodnień dla firm ogłosił ZUS.

ZUS umożliwi przedsiębiorcom odroczenie zapłaty składek ZUS za trzy miesiące: luty, marzec i kwiecień. Konieczne będzie jedynie wypełnienie prostego wniosku (możliwe także online). Składki będzie można wówczas zapłacić dopiero w maju.

Pełna lista propozycji ZUS:

  • odroczenie płatności składek – na wniosek płatnika możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek,
  • zawieszenie i wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych o 3 miesiące,
  • tryb uproszczony dla składek za okres luty–kwiecień 2020 r. –  wprowadzony zostanie uproszczony wniosek: jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności. Wszystkie wnioski będą kwalifikowane jako wnioski o pomoc de minimis. Wniosek będzie można złożyć na PUE, e-mailem lub do skrzynki w placówce ZUS. W odpowiedzi na wniosek ZUS odeśle do płatnika do podpisu umowę z ZUS oraz wydruk z SUDOP (informacja o wielkości otrzymanej pomocy w okresie ostatnich 3 lat),
  • wstrzymanie działań egzekucyjnych – na należności od lutego do kwietnia 2020 r. wobec aktywnych płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem składek.

Choć odroczenie składek o trzy miesiące może pomóc wielu firmom, przedsiębiorcy obawiają się sytuacji, w której w maju będą musieli jednorazowo zapłacić za cztery miesiące. Jak udało nam się dowiedzieć, organizacje zrzeszające przedsiębiorców będą wnioskowały o rozłożenie składek na dogodne raty. Nie wiadomo czy ZUS będzie w stanie zgodzić się na taki scenariusz.

Pełny pakiet pomocowy rządu dla firm miał pierwotnie zostać ogłoszony we wtorek (17 marca). Na ten moment nie wiadomo jak duże będzie opóźnienie. 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

mały kręciśruba, 18 marca 2020, 12:10 3 0

Co mi zawieszenia lub odroczenia płacenia składek. Skąd później na to wziąć? Zawieszę działalność i po ptokach.

Odpowiedz

Big B, 18 marca 2020, 23:35 2 0

Jak by wprowadzili zniżkę na ZUS na trzy miesiące czyli do zapłaty kwoty jak przy małym ZUSie to cos by poratowało . Tak to bezsens .

Odpowiedz

xman, 21 marca 2020, 10:07 2 0

Po 3 miesiącach każda firma będzie w jeszcze gorszej sytuacji niż obecnie, teraz są środki ze sprzedaży/usług z przed pandemii... Sytuacja jest wyjątkowa, i wymaga nadzwyczajnych i szybkich decyzji, tylko anulowanie i to na minimum 4-6 miesięcy ma jakiś sens i faktycznie pomoże przedsiębiorcom.

Odpowiedz