Kryzys ekonomiczny pomaga rozwojowi ekologicznych technologii – raport Bloomberg

12 stycznia 2023, 9:53

Według najnowszych danych, zeszłoroczny skok cen energii spowodował wzrost inwestycji w sektorze nowych, ekologicznych technologii. W 2022 r. fundusze na start-upy, mające na celu dekarbonizację środowiska, wzrosły o 4% – wynika to z informacji opublikowanych w raporcie BloombergNEF.

Wzrost cen energii i kryzys gospodarczy

W ubiegłym roku gwałtownie rosnące koszty energii zwiększyły zapotrzebowanie inwestorów na technologię zmniejszającą zależność od paliw kopalnych. Ceny ropy, gazu i prądu poszybowały do niezwykle wysokich poziomów i od wielu miesięcy utrzymują się na takim pułapie. Według raportu grupy badawczej do spraw funduszy transportowych BloombergNEF, inwestycje w technologie klimatyczne czynione przez venture capital i kapitał prywatny wzrosły do 59 miliardów dolarów. Stanowi to przyrost o 4% w porównaniu z rokiem 2021. Wśród firm zajmujących się „czystą energią” – dla przykładu słoneczną i wiatrową – doprowadziło to do zawarcia 1182 transakcji w okresie minionych 12 miesięcy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę na początku zeszłego roku spowodowała, że ceny ropy osiągnęły trzycyfrową wartość. Dla gospodarek próbujących wrócić do normalności po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19 był to spory cios, ponieważ wówczas musiały one podnieść zużycie energii, a co za tym idzie także ceny swoich produktów i usług. Rok 2022 to ciężki okres dla światowych rynków. Zarówno obligacje jak i akcje odnotowały najgorszy rok od dekady. Według wstępnych danych firmy badawczej PitchBook, wyniki technologii klimatycznej zdołały przeciwstawić się tej zapaści, nawet przy około 30-procentowym spadku ogólnego finansowania venture capital w USA w latach 2021-2022.

Inwestycje w sektor technologii dekarbonizacyjnych

Mimo niekorzystnych wskaźników gospodarczych apetyt inwestorów może się utrzymać, ponieważ w nadchodzących latach jest mnóstwo kapitału do wykorzystania – według raportu około 60 funduszy technologii klimatycznych zostało zamkniętych w 2022 r., kumulując 24 miliardy dolarów. Mediana wielkości transakcji wzrosła w zeszłym roku do 10 mln USD w porównaniu z 7 mln USD w 2021 r.

Firmy w Stanach Zjednoczonych przyciągnęły w ubiegłym roku 38% finansowania, najwięcej ze wszystkich regionów, a następnie Chiny z wynikiem 25%. Według Antoine’a Vagneur-Jonesa, dyrektora ds. handlu i łańcuchów dostaw BloombergNEF, do inwestowania w innowacje związane z czystymi technologiami w kraju i za granicą zachęciły inicjatywy prezydenta Joe Bidena nazywane „Inflation Reduction Act”. Zachęty zawarte w tych dokumentach wzbudziły zainteresowanie inwestorów w wielu sektorach transformacji energetycznej – od producentów akumulatorów, przez przedsiębiorstwa zajmujące się fotowoltaiką, po specjalistów zajmujących się magazynowaniem wodoru i dwutlenku węgla.

Chiny liderem zysków z pojazdów elektrycznych

Liderem w inwestycjach w pojazdy elektryczne i transport niskoemisyjny były Chiny z wynikiem 49-procentowego wzrostu. Za nimi uplasowały się Stany Zjednoczone z rezultatem 19%. Producent pojazdów elektrycznych GAC Aion New Energy Automobile zarobił 2,6 miliarda dolarów, a Sunwoda Electronic Co. 1,2 miliarda dolarów.

Jednak nie każdy sektor zyskał, ponieważ w IV kwartale ubiegłego roku odnotowano około 17-procentowy spadek finansowania w porównaniu z rokiem 2021. Największy całoroczny spadek odnotowało rolnictwo – wynosił on 55%. Miało to związek z tym, że inwestorzy korzystali z korzystnych warunków politycznych w USA i w Europie dotyczących dekarbonizacji. Co jest warte odnotowania według Antoine’a Vagneur-Jonesa, fundusze na paliwa alternatywne spadały przez cały rok, a pieniądze dla sektora mobilności zostały ograniczone do minimum.

Źródło: bloomberg.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!