Fabryka baterii Grupy Volkswagen w Polsce? Niebawem się dowiemy

10 stycznia 2023, 12:53

Słowacja czy Polska? Gdzie powstanie inwestycja warta ponad 2 miliardy euro? To, którą lokalizację wybierze Grupa Volkswagen, będziemy wiedzieli już na dniach. 

Polska albo Słowacja – tylko spośród dwóch krajów zostanie wybrany jeden, na terenie którego powstanie fabryka baterii Grupy Volkswagen. W naszym kraju zostały już wstępnie wytypowane dwa miasta, w których ewentualnie miałaby ruszyć budować inwestycji szacowanej na 2 miliardy euro.

Jedna z opcji to okolice Głogowa, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, druga natomiast to Jawor znajdujący się na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak wiadomo, wcześniej inwestował tam już także Mercedes-Benz, a Volkswagen na terenie tej strefy ma zakład produkujący silniki w Polkowicach. Budowa fabryki miałaby ruszyć w 2025 roku, a start produkcji przewidziany jest na 2027 rok.

Informacje te zostały opublikowane kilka dni temu w dzienniku „Rzeczpospolita”, gdzie jednocześnie przypomniano że w grudniu 2022 r. niemiecki koncern wydał oświadczenie, w którym poinformował, iż „obecna sytuacja gospodarcza zmusza do odsunięcia decyzji w czasie. Ale Volkswagen AG oraz nasza firma zajmująca się produkcją baterii, PowerCo, nieustannie prowadzi ocenę potencjalnych lokalizacji dla naszej kolejnej gigafabryki w Europie”.

W tym samym czasie w mediach pojawiła się informacja, że dział akumulatorów Forda i SK Innovation anulował plany budowy fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Turcji, w związku z rosnącymi światowymi stopami procentowymi i słabszym popytem na pojazdy elektryczne w Europie. Jak widać, wszystkie decyzje odnośnie nowych inwestycji podejmowane są w oparciu o bieżąca koniunkturę.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Elo, 11 stycznia 2023, 12:33 0 0

Wielkopolska jest najlepsza w lokalizacji na taką fabrykę okolice Gniezna to blisko poznania jak i Wrześni tam są zakłady produkcyjne dziś transport jest drogi A będzie drożej

Odpowiedz