Menu
Informacje Części Technika Po godzinach
22.11 Niespodziewane zmiany w “koszyku inflacyjnym” części samochodowych. Z czego wynikają? 22.11 5 typowych błędów – podczas wymiany świec zapłonowych 22.11 Za nami XIX Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego 22.11 Szkolenie online: “MAHLE – warsztat przyszłości” 21.11 Hankook kupuje koreańskiego producenta części samochodowych

Technika

10 najczęstszych błędów mechaników podczas obsługi układu klimatyzacji

Układ klimatyzacji samochodowej może pracować niezawodnie przez długie lata. Warunkiem jest jego odpowiednia eksploatacja oraz właściwy serwis. Obsługa klimatyzacji wymaga od mechanika dokładności i precyzji. Co zrobić, aby pomóc, a nie zaszkodzić? Eksperci z firmy Lauber radzą jakich błędów należy unikać.

Układ chłodzenia – awarie i alternatywa

Głównym zadaniem układu chłodzenia jest utrzymywanie optymalnej temperatury silnika. Bardzo ważną rolę pełnią w nim przewody układu chłodzenia, które są łącznikiem poszczególnych elementów i odpowiadają za prawidłowy przepływ cieczy chłodzącej.

Awarie pompy cieczy chłodzącej

Awaria pompy cieczy chłodzącej może nie tylko spowodować przegrzanie silnika, ale w niektórych przypadkach także zerwać pasek rozrządu. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie usterki. Eksperci firmy SKF radzą jak to zrobić.

Jak działa ogrzewanie w samochodach elektrycznych?

Do ogrzewania kabiny w pojazdach z silnikami spalinowymi służy nagrzewnica włączona w obieg cieczy chłodzącej silnik. W pojazdach elektrycznych tego źródła darmowego ciepła już nie ma. Co zatem odpowiada za ogrzewanie wnętrza?

Tak działa turbosprężarka z zaworem elektronicznym chłodzonym wodą

Downsizing, czyli zmniejszanie pojemności skokowej silnika, który stał się modny wśród producentów silników samochodowych w ostatnich latach, wpływa na wszystkie części układu napędowego w tym również na turbosprężarkę.

Wymiana tulei wahacza na filmie Tedgum

Na nowym filmie opublikowanym w serwisie YouTube Tedgum przedstawił wymianę tulei wahacza przedniego za pomocą ściągacza Tedgum TED42843. Ściągacz umożliwia prawidłowy montaż tulei bezpośrednio na samochodzie bez konieczności demontażu wspornika wahacza.

Hałas podczas hamowania

Za hałas podczas hamowania często obwinia się klocki, a w rzeczywistości dźwięki mogą pochodzić od innej części – łożyska lub sworznia kulowego. Specjaliści marki Ferodo prezentują przyczyny hałasu podczas hamowania oraz sposoby rozwiązania problemu.

Nietypowe awarie – szarpanie w silniku 1.9 TDI

Ośrodek Badawczo Rozwojowy Turbo-Tec to wyspecjalizowane laboratorium wraz z profesjonalnie wyposażonym serwisem, w którym diagnozowane są przypadki awarii trudnych do weryfikacji i naprawy. Jednym z nich był silnik 1.9 TDI koncernu VW, w którym występowało szarpanie.

VW Sharan: Zapalająca się lampka kontrolna silnika

W przypadku pojazdów VW Sharan 7M6 / 7M9, napędzanych silnikiem 1.9 TDI AUY, kierowcy zgłaszają spadek mocy w fazie przyspieszania i zapalającą się lampkę kontrolną silnika (MIL). Przyczyną jest niedostateczna jakość styku.

Możliwe źródła hałasu i wibracji po wymianie dwumasowego koła zamachowego

Nietypowe odgłosy słyszane podczas uruchamiania silnika, jazdy lub wyłączania silnika, bywają uznawane za defekt dwumasowego koła zamachowego. Ich przyczynami mogą być jednak na przykład duże spadki napięcia podczas uruchamiania silnika, usterki układu wtryskowego czy luz poosiowy wałka zdawczego skrzyni biegów.

Nawet najlepsi fachowcy potrzebują regularnie aktualizować i odświeżać swoją wiedzę. Czy wiesz, jakie możliwości ma najnowsze narzędzie do regulacji geometrii  zawieszenia? A może zastanawiałeś się, jaki wpływ na układ hamulcowy ma malowanie i zabiegi pielęgnacyjne felg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dziale “Technika”. To praktyczne informacje techniczne, wskazówki i porady przydatne podczas pracy w każdym warsztacie samochodowym. 

Publikujemy wysokiej jakości artykuły i poradniki, w których znajdują się liczne komentarze ekspertów z renomowanych firm dostarczających komponenty i akcesoria dla branży motoryzacyjnej.