Jak wybrać złącza elastyczne do układu wydechowego? Czekają pułapki!

28 czerwca 2022, 12:05

Elastyczne złącza są projektowane w celu zmniejszenia hałasu i wibracji emitowanych przez układ wydechowy pojazdu. Najczęściej złącza elastyczne umieszcza się pomiędzy kolektorem wydechowym a przednią rurą w samochodach z silnikiem ułożonym poprzecznie i napędem na przednie koła.

Stopniowo zastosowanie elastycznych złączy rozprzestrzeniło się również na inne części układu wydechowego oraz w połączeniach z turbosprężarkami.
Różnorodne zastosowanie decyduje o tym, które z trzech typów konstrukcji złączy elastycznych powinno być zastosowane. W zasadzie rozróżnia się złącza ze względu na maksymalną temperaturę, na jaką mogą być narażone i na wymagania dotyczące zdolności tłumienia drgań.

Temperatura pracy do 650° C

W silnikach benzynowych na tylnym tłumiku zastosowano elastyczne złącza o zakresie pracy do 650°C. W silnikach wysokoprężnych tego typu złącze elastycznej rury jest stosowane bezpośrednio za filtrem cząstek stałych.

Temperatura pracy do 800° C

Elastyczne złącza, które wytrzymują temperatury do 800°C, są zwykle umieszczane na początku układu wydechowego. Oprócz tego, że jest miejscem o najwyższej temperaturze, ta część układu wydechowego jest również miejscem, w którym panuje najwyższe ciśnienie. Elastyczny łącznik musi zatem być zaprojektowany jako konstrukcja trójwarstwowa, w której warstwa wewnętrzna jest typu interlock.

To samo dotyczy przypadków, w których elastyczne złącze jest używane w połączeniu z zaworem upustowym/nadmiarowym układu turbosprężarki – na przykład w VW Touranie – w celu zmniejszenia wibracji przenoszonych na turbosprężarkę.

Specjalne wymagania dotyczące tłumienia drgań

W zastosowaniach o szczególnie wysokich wymaganiach w zakresie tłumienia drgań – na przykład w silnikach wysokoprężnych lub 3-cylindrowych silnikach benzynowych – zaleca się stosowanie złączek elastycznych typu softflex, jak pokazano poniżej. Chociaż zewnętrzna warstwa łącznika rury elastycznej jest pleciona w konstrukcji otwartej – i w porównaniu z gęstszym rodzajem oplotu na pierwszy rzut oka wydaje się mniej wytrzymała – w rzeczywistości jest odwrotnie. Sposób oplotu i zastosowany drut faktycznie dają elastycznemu łącznikowi większą wytrzymałość, a jednocześnie lepsze właściwości w zakresie tłumienia drgań.

  Łącznik elastyczny typu softflex
Łącznik elastyczny typu softflex nadaje się szczególnie do wysokich wymagań tłumienia drgań.

Program Triscana elastycznych łączników i łączników z zaciskami

Program łączników do rur elastycznych firmy Triscan obejmuje 57 referencji. 47 wykonanych jest w konstrukcji trójwarstwowej, która może być użytkowana w temperaturach poniżej 650°C. Pozostałe 10 referencji może być użytkowane w temperaturach do 800°C. 8 z 10 referencji jest typu softflex, a pozostałe 2 to rury uniflex, które można przystosować do zastosowania do trzech różnych średnic rur. Złączki do rur elastycznych są wykonane ze szczególnie dobrej jakości stali nierdzewnej – SS 304 – i są dostępne (w zależności od typu) z krótkimi lub długimi odgałęzieniami. Elastyczne złącza rurowe pracują w ciężkich warunkach, dlatego złącza Triscan są produkowane z bardzo trwałych materiałów. Oprócz elastycznych złączy rurowych, Triscan oferuje również program obejmujący łącznie 18 różnych złączy z zaciskami.

Łączniki rurowe Uniflex
Łączniki rurowe Uniflex wykonane są w konstrukcji trójwarstwowej, gdzie warstwa wewnętrzna jest typu interlock

Program złączy TRISCAN można zobaczyć tutaj.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!