1, 2 czerwca 2006r. szkolenie z zasad rozliczeń szkód komunikacyjnych

, 24 maja 2006, 0:00

Właśnie ukazało się stanowisko Sądu Najwyższego, w którym SN wreszcie ustosunkował się całościowo do problemu rozliczeń części zamiennych przy likwidacji komunikacyjnych szkód ubezpieczeniowych. Sekcja Motoryzacji i Ubezpieczeń MULTI-EXPERT zaprasza 1 i 2 czerwca br. na specjalistyczne szkolenia dla warsztatów i serwisów blacharsko-lakierniczych, na których już zostaną szczegółowo omówione konsekwencje nowego stanowiska SN.
Szkolenia MULTI-EXPERT obejmują cały zakres zagadnień z zakresu aktualnych zasad likwidacji szkód, w szczególności nowe zasady wprowadzone przez PZU S.A. w 2005 oraz metody obrony stawki rbg warsztatu w kontaktach z ubezpieczycielami.


W zakresie likwidacji szkód w roku 2005 zaszły w Polsce istotne zmiany. W lecie 2005 znowelizowano niektóre zapisy w pakiecie ustaw ubezpieczeniowych (np. w zakresie wglądu do akt czy ustaleń będących podstawą wyznaczenia odszkodowań). Z kolei 1 sierpnia 2005 nastąpiła w całym kraju zmiana zasad rozliczeń szkód z OC w PZU S.A., tzn.: wdrożona została nowa klasyfikacja części zamiennych, zainstalowany został w inspektoratach nowy program komputerowy Monex do kalkulowania maksymalnych kosztów naprawy, ograniczona została możliwość stosowania oryginalnych części serwisowych, a w to miejsce wprowadzono nowe algorytmy obliczeniowe oparte o niższe ceny tzw. „części alternatywnych”. Wreszcie w maju 2006 ukazała się informacja o przyjęciu przez Sąd Najwyższy stanowiska w sprawie zasad rozliczeń części zamiennych w szkodach ubezpieczeniowych.
Brak znajomości tych wszystkich zasad może doprowadzić do poważnych strat, gdy ubezpieczyciel odmówi zrefinansowania pełnego kosztu naprawy (a np. w aucie ponad 3-letnim PZU S.A. odmówi zwrotu kosztu części zakupionych w ASO, chyba że zostały spełnione ściśle określone warunki).

Szkolenie ma na celu przygotowanie pracowników sektora motoryzacyjnego i wyposażenie ich w argumenty prawne służące obronie warsztatu/serwisu lub klienta w różnych, konkretnych sytuacjach praktycznych.


Omawianie są zarówno zagadnienia techniczne i ekonomiczne rozliczeń:
– klasyfikacja części zamiennych z podziałem na kategorie O, Q, P, Z,
– działanie nowych algorytmów obliczeniowych uwzględniających części O, Q, P, Z,
– „czytanie” wydruków z nowego systemu kosztorysowania napraw Monex®,
a także aspekty prawne:
– prawna analiza zasadności stosowania nowego systemu rozliczeń wprowadzonego przez rynek ubezpieczeniowy w świetle przepisów GVO, kodeksu cywilnego i ustaw ubezpieczeniowych,
– prawna odpowiedzialność warsztatu i serwisu za wykonaną usługę w ramach ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (…).


Dodatkowo na specjalne życzenie sektora warsztatów blacharko-lakierniczych omawiane są na szkoleniu metody obrony własnej stawki rbg w rozliczeniach z ubezpieczycielami.


Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Multi-Expert: www.expert.org.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!