15, 16 marca – szkolenia z zasad likwidacji szkód z OC w PZU

, 1 marca 2006, 0:00

Sekcja Motoryzacji i Ubezpieczeń Multi-Expert zaprasza 15 i 16 marca 2006 na specjalistyczne szkolenia dla branży motoryzacyjnej z nowych zasad rozliczeń szkód komunikacyjnych z OC wprowadzonych przez PZU S.A. od 1 sierpnia 2005.
Nowe zasady zmieniły dotychczasowe warunki prawne likwidacji szkód i sytuację ekonomiczną branży motoryzacyjnej – nie wszystkie serwisy i warsztaty potrafią znaleźć się w tej nowej sytuacji, egzekwować przysługujące im uprawnienia oraz bronić swoich racji i interesów swoich klientów.
W zakresie likwidacji szkód w roku 2005 zaszły w Polsce istotne zmiany. W lecie 2005 znowelizowano niektóre zapisy w pakiecie ustaw ubezpieczeniowych (np. w zakresie wglądu do akt czy ustaleń będących podstawą wyznaczenia odszkodowań). Z kolei 1 sierpnia 2005 nastąpiła w całym kraju zmiana zasad rozliczeń szkód z OC w PZU S.A., tzn.: wdrożona została nowa klasyfikacja części zamiennych, zainstalowany został w inspektoratach nowy program komputerowy Monex do kalkulowania maksymalnych kosztów naprawy, ograniczona została możliwość stosowania oryginalnych części serwisowych, a w to miejsce wprowadzono nowe algorytmy obliczeniowe oparte o niższe ceny tzw. „części alternatywnych”.

Brak znajomości tych zasad może doprowadzić do poważnych strat, gdy ubezpieczyciel odmówi zrefinansowania pełnego kosztu naprawy (a np. w aucie ponad 3-letnim PZU S.A. odmówi zwrotu kosztu części zakupionych w ASO, chyba że zostały spełnione ściśle określone warunki).


Szkolenie ma na celu przygotowanie pracowników sektora motoryzacyjnego i wyposażenie ich w argumenty prawne służące obronie warsztatu/serwisu lub klienta w różnych, konkretnych sytuacjach praktycznych.


Omawianie są zarówno zagadnienia techniczne i ekonomiczne rozliczeń:
– klasyfikacja części zamiennych z podziałem na kategorie O, Q, P, Z,
– działanie nowych algorytmów obliczeniowych uwzględniających części O, Q, P, Z,
– „czytanie” wydruków z nowego systemu kosztorysowania napraw Monex, a także aspekty prawne:
– prawna analiza zasadności stosowania nowego systemu rozliczeń wprowadzonego przez rynek ubezpieczeniowy w świetle przepisów GVO, kodeksu cywilnego i ustaw ubezpieczeniowych,
– prawna odpowiedzialność warsztatu i serwisu za wykonaną usługę w ramach ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (…).
Dodatkowo na specjalne życzenie sektora warsztatów blacharko-lakierniczych omawiane są na szkoleniu metody obrony własnej stawki rbg w rozliczeniach z ubezpieczycielami.


Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Multi-Expert: www.expert.org.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!