Technologia BELT-IN-OIL – nowa aftermarketowa oferta Gates

11 kwietnia 2024, 15:19

Nowa gama zestawów Gates Belt-in-Oil jest już dostępna! Oprócz paska rozrządu i elementów montażowych , każdy zestaw będzie zawierał dodatkowe komponenty, takie jak śruby, uszczelki i uszczelnienia. Są to części uważane przez producentów OE za niezbędne do kompleksowej wymiany układu.

Projektanci silników i producenci samochodów nieustannie przesuwają granice, aby spełnić surowe wymogi emisji CO2. Jedną z technologii wykorzystywanych do przezwyciężenia wyzwań związanych z redukcją emisji jest Belt-In-Oil, określany również jako Hot-Oil-Belts (HOB) lub system mokrego paska rozrządu. Systemy te są na ogół o 30% bardziej wydajne w porównaniu z systemami napędzanymi łańcuchem. Szersze zastosowanie technologii Belt-In-Oil przez producentów samochodów oznacza również rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania w rynku wtórnym. Portfolio produktów Gates obejmuje konkurencyjną ofertę pasków Belt-In-Oil dla rynku wtórnego.

Dlaczego BELT-IN-OIL? Technologia i ewolucja.

Mimo że technologia łańcuchów ewoluowała na przestrzeni lat, istnieje kilka kluczowych czynników dla systemów Belt-in-Oil w porównaniu z systemami napędu łańcuchowego:

1. Mniejsze tarcie i ciężar
2. Mniejsza rozciągliwość
3. Elastyczność projektowania układu

1. Niższe tarcie i waga: Zmniejszenie zużycia paliwa i emisji

 • Potrzeba OEM zmniejszenia masy – zmniejszenie masy w synchronicznych systemach napędu pasowego (SBDS) wynika z węższych pasków i kół pasowych napinaczy. Z biegiem lat silniki stały się mniejsze, a przestrzenie w komorze silnika są bardziej kompaktowe,
 • Paski SBDS Belt-In-Oil mają zazwyczaj szerokość od 16 mm do 18 mm. Paski pompy oleju mają szerokość około 10 mm
 • Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji CO2 – 95% flot OEM musi spełniać < 95 g CO2/km do 2021 r. Systemy Belt-In-Oil = niższe tarcie = mniejsze zużycie paliwa = zmniejszona emisja spalin

2. Mniejsza rozciągliwość

 • Mniejsza rozciągliwość pasków synchronicznych w porównaniu z łańcuchami
 • Nawet dziesięciokrotnie większe wydłużenie łańcuchów w porównaniu do paska

UWAGA:

 • Niższe wydłużenie pomaga zmniejszyć zużycie paliwa. Im mniejsze wydłużenie, tym bardziej zsynchronizowany pozostaje wał korbowy z wałkiem rozrządu przez większą część okresu eksploatacji silnika. Oznacza to, że silnik pozostaje bliżej optymalnego ustawienia.
 • Gdyby wydłużenie było większe, synchronizacja wału korbowego z wałkiem rozrządu w czasie zmieniłaby się nieznacznie. Silnik musi się bardziej dostosować, aby pozostać optymalnie dostrojonym. Jednak ostatecznie odchodzi od optymalnej konfiguracji i staje się mniej wydajny

3. Projekt układu

 • Lepsza elastyczność owijania kół pasowych paskami zapewnia większą elastyczność
  projektowania układu
 • Usuwa złożoność w porównaniu z długimi prowadnicami łańcuchów
 • Systemy SBDS oferują lepszą wydajność NVH i cichszą pracę w porównaniu z systemami łańcuchowymi

Zmniejszone zużycie paliwa i emisja CO2 – Lepsza elastyczność projektowania układu

WYRAŹNA IDENTYFIKACJA

Paski Gates Belt-In-Oil mają numer części, który zaczyna się od litery T i kończy przyrostkiem HOB (Hot Oil Belt). Aby zapewnić wyraźną identyfikację między suchymi a mokrymi paskami rozrządu.

Gama Belt-In-Oil składa się z dwóch głównych kategorii: Paski pomp olejowych i paski synchroniczne.

 • Paski pomp olejowych są dostarczane jako pojedynczy pasek
 • Paski synchroniczne są dostarczane jako pojedynczy pasek lub w różnych zestawach

Formaty zestawów: (K0) lub (KP)

 • K0 kits = SBDS Belt-In-Oil pasek + Tensioner
 • Zestawy KP = SBDS Belt-In-Oil pasek + Napinacz + Pompa wodna

Przykład: Gates Belt-in-Oil (HOB – Hot Oil Belt) Numery części

 • T354HOB Pasek synchroniczny, Ford Applications
 • K01T354HOB Zestaw pasków synchronicznych (pasek + napinacz), Ford Applications
 • KP1T354HOB Zestaw pasków synchronicznych (pasek + napinacz + pompa wodna),
  Zastosowania Forda
 • T357HOB Pompa oleju pasek, Ford Zastosowania

Producenci OE stosujący technologię BELT-IN-OIL

Różni producenci OEM używali i nadal używają technologii Belt-In-Oil. Należą do nich Ford, PSA Group, VAG Group, Hyundai i Kia. Niektórzy z tych producentów instalują technologię Belt-In-Oil zarówno w układach napędowych z paskiem SBDS, jak i paskami pompy olejowej, podczas gdy inni instalują tylko technologię Belt-In-Oil w swoich układach napędowych.

Mieszanka, kordy i żebra w technologii OE

Firma Gates wyprodukowała swój nowy asortyment pasków Belt-In-Oil na rynek części zamiennych, wykorzystując tę samą technologię i standardy jakości, co w przypadku pasków Gates OE Belt-In-Oil. Każdy pasek zapewnia innowacyjne cechy konstrukcyjne i osiąga najlepszą możliwą wydajność systemu przez cały okres eksploatacji.

Gates NOWOŚĆ – Belt-In-Oil – konstrukcja

Gates NOWE paski Belt-In-Oil posiadają żółto-białe oznaczenie z tyłu paska. Oznaczenia te są wymagane w procesach produkcyjnych. Należy pamiętać, że oznaczenia te nie mają nic wspólnego z instalacją (NIE JEST TO ZNAK ROZRZĄDU !!!)

Gates NOWOŚĆ Belt-In-Oil z żółto-białym znacznikiem

OLEJ I SILNIKI SPALINOWE

Silniki spalinowe (ICE) wykorzystują olej, aby zapewnić smarowanie wszystkich ruchomych części i umożliwić wydajną pracę silnika. Jednak stosowanie niewłaściwego oleju może prowadzić do nieprawidłowych właściwości smarnych, a tym samym do zmniejszenia zarówno osiągów silnika, jak i żywotności. Olej jest zwykle wytwarzany z oleju bazowego rafinowanego z ropy naftowej, a następnie dodawane są różne dodatki, takie jak środki przeciwzużyciowe, modyfikatory tarcia, detergenty, inhibitory rdzy, bufory i przeciwutleniacze. Producenci olejów mają wiele formuł, aby zapewnić osiągnięcie prawidłowej specyfikacji oleju.

Producenci silników spędzają dużo czasu na badaniach, projektowaniu i testowaniu silników w celu określenia dokładnej SAE oceny lepkości oleju, która pozwoli osiągnąć najbardziej odpowiednie możliwości smarowania i wydajności. Jeśli olej jest zbyt lepki, może to spowodować przepracowanie silnika, a zatem będzie mniej wydajny. Wybór oleju o mniejszej lepkości może prowadzić do przedwczesnego zużycia silnika.

Do konserwacji pojazdu należy zawsze stosować właściwy olej o prawidłowej klasie lepkości SAE zalecanej przez producenta OE pojazdu. Zawsze należy instalować filtry oleju o jakości OE, aby upewnić się, że dopasowanie, kształt i funkcjonalność nie są zagrożone.

PASKI W OLEJU I JAKOŚĆ OLEJU

Podczas spalania paliwa w silniku gromadzą się szkodliwe zanieczyszczenia, które są wychwytywane przez olej silnikowy. Zanieczyszczenia, takie jak niespalone węglowodory (paliwo), mieszają się z olejem silnikowym wewnątrz miski korbowej. Powoduje to degradację oleju w czasie.

Ten zdegradowany olej ostatecznie negatywnie wpłynie na działanie paska, prowadząc do pęcznienia i pogorszenia jakości mieszanek gumowych/włókien paska. Powoduje to rozdzielenie połączenia między zębami paska, tkaniną nośną i włókna szklanego o wysokiej wytrzymałości. W końcu dojdzie do uszkodzenia paska, co doprowadzi do katastrofalnej awarii silnika.

Uszkodzenie i puchnięcie paska może mieć również negatywny wpływ na inne elementy ICE. Może to być spowodowane przedostawaniem się zanieczyszczeń z paska do układu smarowania i blokowaniem sitka oleju, elektrozaworów VVT, przewodów doprowadzających olej do turbosprężarki i filtrów oleju. Należy przestrzegać OE zalecanych okresów międzyobsługowych. Zawsze wybieraj oleje oraz filtry oleju o jakości OE. Zapewnia to maksymalną ochronę paska.

ŚWIADOMOŚĆ KIEROWCY

Właściciel pojazdu może napotkać problemy takie jak te wymienione poniżej:

1. Utrata mocy
2. Kontrolka ostrzegawcza ciśnienia oleju
3. Aktywny tryb awaryjny

Będzie to wymagało zbadania układu paska rozrządu i układu smarowania.

DIAGNOSTYCZNE KODY OBD/DTC REJESTROWANE W ECU

Jeśli właściciel pojazdu doświadcza problemów wymienionych powyżej, prawdopodobne jest, że kody OBD/DTC (jak pokazano poniżej) zostaną zarejestrowane w ECU, co doprowadzi do dalszych badań układu paska rozrządu i układu smarowania:

1. P15A1 – Układ smarowania: zbyt niskie ciśnienie oleju w trybie mechanicznym
2. P15A8 – Błąd ciśnienia oleju: Spójność z ciśnieniem atmosferycznym (zbyt niskie ciśnienie oleju w stosunku do ciśnienia atmosferycznego)

PSA – BENZYNOWY 1.0 & 1.2 EB0/EB2 – 3-CYLINDROWY – OKRES MIĘDZYOBSŁUGOWY SILNIKA PURETECH – ZALECANE KONTROLE

Kontrola wzrokowa paska powinna być przeprowadzana w okresach między przeglądami serwisowymi (około 20 000 – 25 000 km) lub co 12 miesięcy. Stan tylnej części paska rozrządu można ocenić po zdjęciu korka wlewu oleju silnikowego. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli tył paska jest błyszczący, gładki, czarny i bez oznak pękania, pasek jest w dobrym stanie. Jeśli widoczne są pęknięcia, konieczne będą dalsze badania.

Przed przejściem dalej warto skontaktować się z producentem pojazdu OE w celu potwierdzenia, czy istnieją jakieś zaległe powiadomienia o wycofaniu lub przeglądzie pojazdu. Może się zdarzyć, że wszelkie dalsze badania i naprawy zostaną pokryte przez producenta pojazdu w głównych punktach dealerskich.

Jeśli tylna część paska ma szorstką teksturę, z czarnymi plamami i pęknięciami, jest to zwykle znak, że tylna część paska zaczęła się pogarszać. Następuje oddzielenie powłoki paska spowodowane zanieczyszczeniem oleju (jak wyjaśniono wcześniej). Cząsteczki gumy będą teraz krążyć w układzie zasilania olejem, co może prowadzić do dalszych awarii podzespołów, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Konieczne jest dalsze postępowanie.

Olej silnikowy będzie musiał zostać spuszczony, aby umożliwić usunięcie miski ze skrzynią
korbową. Daje to dostęp do siatki sitka filtra olejowego. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek śladów zanieczyszczeń gumowego paska zaleca się wymianę pompy olejowej i paska.

# Obrazy tylko do celów ilustracyjnych #

Należy również wyjąć pompę próżniową i sprawdzić filtr znajdujący się z tyłu elementu. Jeśli widoczne są pozostałości paska, może to mieć negatywny wpływ na skuteczność pracy. Zaleca się wymianę pompy próżniowej.

Elektrozawory zmiennych faz rozrządu (VVT) wraz z przewodem doprowadzającym olej do turbosprężarki, śrubą mocującą i złączami banjo powinny zostać zdemontowane i sprawdzone pod kątem zanieczyszczenia paska. Jeśli obecne są zanieczyszczenia, zalecana jest wymiana solenoidów VVT. W razie potrzeby oczyścić przewód zasilający i przyłącza oleju turbosprężarki. Zaleca się wymianę uszczelek.

# Obrazy tylko do celów ilustracyjnych #

Jak sugerowano wcześniej, zanieczyszczenie oleju może spowodować pęcznienie paska.

Narzędzie Gates (GAT5249) zostało specjalnie zaprojektowane do identyfikacji obrzęku (Narzędzie PSA OE jest 1643190080).

Pęcznienie paska może powodować nadmierne zużycie i awarie w układzie napędu paska synchronicznego (SBDS).

Gates Tool (GAT5249)

Po zdjęciu korka wlewu oleju silnikowego pasek rozrządu będzie widoczny. Narzędzie Gates GAT5249 można włożyć przez otwór korka wlewu oleju.

Jeśli narzędzie przejdzie przez pasek, jak pokazano na ilustracji (rysunek 1), oznacza to, że pasek nie spuchł. Skorzystaj z okazji, aby sprawdzić stan paska, jak omówiono wcześniej. Ponadto należy sprawdzić układ smarowania pod kątem niedrożności filtra zbierającego olej i filtra pompy próżniowej. Sprawdzić zawory elektromagnetyczne VVT, przewody/złącza doprowadzające olej turbo oraz filtry oleju.

Jeśli narzędzie nie przejdzie przez pasek, jak pokazano na rysunku 2),, oznacza to, że pasek nadmiernie spuchł i będzie wymagał wymiany tak szybko, jak to możliwe. Skorzystaj z okazji, aby sprawdzić wygląd paska, jak omówiono wcześniej. Ponadto należy sprawdzić układ smarowania pod kątem niedrożności filtra zbierającego olej i filtra pompy próżniowej. Sprawdzić zawory elektromagnetyczne VVT, przewody/złącza doprowadzające olej turbo oraz filtry oleju.

Po sprawdzeniu układu smarowania pod kątem zanieczyszczeń i powiązanych elementów
(wymienionych powyżej) oraz ich wymianie w razie potrzeby, należy przystąpić do montażu nowego paska rozrządu i układu napędowego. Napełnij olejem o jakości OE i zamontujzamienne filtry oleju OE.

Sprawdź katalog online Gates pod kątem wszystkich wymagań
aplikacji. https://www.gatesautocat.com/

Uwaga:

 • Należy zawsze sprawdzać zalecane przez producenta pojazdu okresy wymiany paska rozrządu (np. okresy wymiany paska w niektórych silnikach benzynowych PSA 1.0 i 1.2 EB0/EB2 – 3-cylindrowych silnikach Puretech zostały skrócone).
 • Narzędzia Gates Belt-In-Oil są kompatybilne tylko z pojazdami i silnikami wymienionymi w arkuszach produkt
 • Gates Autocat wymienia narzędzia do montażu pasów w oleju według zastosowań w pojazdach
 • Firma Gates zaleca sprawdzanie przewodów odpowietrzających skrzyni korbowej pod kątem pęknięć, niedrożności (osad, zaciśnięcia) i w razie potrzeby ich wymianę w celu zapewnienia prawidłowej wentylacji skrzyni korbowej.
 • Dobrą praktyką warsztatową jest jednoczesna wymiana pompy wodnej i (ABDS).
 • Zawsze używaj wysokiej jakości olejów OE o właściwej specyfikacji i zawsze instaluj wysokiej jakości filtry oleju OE.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Użtkownik ( były ), 29 kwietnia 2024, 14:38 1 -1

Piękny Unijny syf !!! Skończyły się normalne silniki, nie dość że 3 cylindrowa pierdziołka to jeszcze awaryjna BRAWO UE !!!!

Odpowiedz