Sondaż – Rynek w liczbach

1 lipca 2004, 0:00

W nawiązaniu do poniżej przedstawionych wyników badań kierowców prezentujemy Państwu obecną sytuację dotyczącą importu samochodów używanych.
Większość przywożonych do naszego kraju samochodów stanowią pojazdy wieloletnie. Import używanych samochodów do Polski zwiększa obroty firm zajmujących się sprzedażą części zamiennych. Tym samym zwiększa wpływy z tytułu podatków. Dodatkowo pozwala utrzymać się na rynku warsztatom niezależnym, których liczba w Polsce przekracza 20 tysięcy. Jednocześnie, nie jest to korzystne zjawisko dla warsztatów autoryzowanych przez producentów samochodów.

Pomimo wysokich stawek akcyzy w miesiącu maju wzrósł import samochodów z krajów EU do poziomu około 50 tys. samochodów używanych, a wpływy z tytułu akcyzy wyniosły 75 mln zł. Dla porównania, w kwietniu było to 16,4 tys. samochodów, co dało wpływy z podatku akcyzowego w wysokości 17,7 mln zł.
Poniżej w nawiązaniu do tych danych przytaczamy wyniki ubiegłorocznych badań kierowców dotyczących ich planów zakupu samochodu.
14,6% – badanych kierowców wyraziło zamiar kupna samochodu

Wśród nich:
76% – planowało kupić samochód używany
24% – planowało kupić samochód nowy
Wśród planujących zakup samochodu:
49% – planowało kupić samochód z silnikiem benzynowym

32% – planowało kupić samochód z silnikiem diesla
19% – planowało kupić samochód zasilany gazem
Źródło: Gipa, Samar

Opublikowane przez: Redakcja

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!