Sondaż – konsolidacja a miejsca pracy

, 29 sierpnia 2007, 0:00

Kontynuując głośny ostatnio temat konsolidacji dystrybutorów części zamiennych na polskim rynku, przedstawiamy wyniki naszego kolejnego sondażu. Tym razem temat dotyczył obaw pracowników o swoje miejsce pracy w wyniku zjawisk konsolidacyjnych.
Wydaje się, że dzisiejszy rynek pracy daje duże szanse na rozwój personalny. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Czy konsolidacja jest równoznaczna z redukcją liczby pracowników? Poniżej opinie głosujących.  

 Przy wyborze odpowiedzi, 87,6% respondentów zdecydowanie ma wyrobioną opinię na powyższą sprawę. Niemal taka sama liczba osób obawia się o swoje miejsce pracy, jak tych którzy ze spokojem podchodzą do sprawy.

Dla uspokojenia obaw chcielibyśmy przytoczyć krótkie wypowiedzi przedstawicieli firm obecnie w największym stopniu zaangażowanych w rozwój poprzez konsolidację.

Prezes firmy Inter Cars Pan Krzysztof Oleksowicz
Każda zmiana pociąga za sobą pewną obawę, jak będzie wyglądała przyszłość. W przypadku łączenia firm mamy właśnie do czynienia z taką zmianą, która ma wpływ na życie wielu ludzi. Nie dziwię się więc obawom pracowników łączących się firm o swoją przyszłość. Jednak zawsze w takich przypadkach należy patrzeć na cel takiego połączenia. Czy jest to tylko próba wyeliminowania konkurencji, czy też szansa na większy rozwój łączących się firm. Moim zdaniem współcześnie nie ma sensu pierwszy wariant. Natomiast w drugim wariancie problem zwalniania pracowników w ogóle nie występuje. W naszej branży trudno obecnie, ze względu na jej specyfikę i gwałtowny rozwój, pozyskać doświadczonych pracowników. Dlatego myślę że akurat pracownicy firm motoryzacyjnych nie powinni obawiać się konsolidacji.

Prezes firmy Fota Pan Bohdan Stankiewicz
Konsolidacja jest nieunikniona, a w tej sytuacji obawy pracowników przed zwolnieniami są naturalne. Jednak nasza firma przejmując kolejne, kieruje się nie tylko zyskiem, ale i dobrem pracowników. Staramy się, aby pracownicy zarówno naszej firmy jak i firm przez nas przejmowanych wymieniali się zawodowymi doświadczeniami i uczyli się nawzajem. Dobrzy pracownicy są gwarancją sukcesu firmy. 

Podsumowując powyższe wypowiedzi warto dodać, że na szczęście rynek motoryzacyjny rośnie bardzo szybko i nie zapowiada się, aby w najbliższych latach miało coś się w tej sprawie zmienić. Wzrost rynku oznacza również wzrost obrotu poszczególnych firm, zatem do tego potrzebni są wdrożeni (w bardzo specjalistyczną branżę) i zaangażowani pracownicy. Także śpijcie spokojnie, oczywiście nie w pracy 😉

Jednocześnie zapraszamy do udziału w naszym nowym sondażu.

Pytanie brzmi:
Czy wakacje to dla Twojego warsztatu lub sklepu okres zmniejszonej liczby klientów?

 

 

 

 

Komentarze

Brak komentarzy!