Sondaż – Import starych samochodów do Polski

, 23 czerwca 2006, 0:00

Zdaniem połowy Polaków, import starych samochodów (ponad 10-letnich) do Polski stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w czerwcu 2006 roku. Innego zdania jest 30% badanych. Częściej ze stwierdzeniem, że import samochodów z drugiej ręki jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego, zgadzają się osoby mieszkające w dużych miastach niż na wsi i w małych miastach.

Sprowadzane do Polski stare samochody stanowią również zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników dróg – według 46% społeczeństwa. Inaczej sądzi 35% respondentów. Największy odsetek osób zgadzających się z tym twierdzeniem zanotowano wśród gospodyń domowych (63%), rolników (52%) oraz emerytów i rencistów (51%).

 ]1[

37% Polaków uważa, że import starych samochodów powoduje straty budżetu państwa, ale tyle samo osób wyraża odmienną opinię. Z kolei aż 52% prywatnych przedsiębiorców dostrzega w imporcie starych samochodów straty dla budżetu państwa.

 
Ponadto, zdaniem 39% respondentów, import starych samochodów odbiera miejsca pracy w salonach sprzedaży nowych samochodów i serwisach. Tego zdania jest także 62% prywatnych przedsiębiorców.

Jednocześnie 70% badanych zauważa, że sprowadzanie starych samochodów sprzyja tworzeniu miejsc pracy w komisach i warsztatach samochodowych.

Ponad połowa Polaków (65%) uważa, że import starych samochodów powoduje szybki spadek wartości samochodów używanych. Nie zgadza się z tym niemal co 4 badany (19%).

Źródło: TNS OBOP

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!