Sondaż – Stary za gotówkę

, 6 czerwca 2006, 0:00

Tylko 8% dorosłych Polaków kupiło w ubiegłym roku samochód dla siebie lub dla swojego gospodarstwa domowego – wynika z badania OMNIMAS przeprowadzonego przez TNS OBOP w lutym 2006 roku. Największą popularnością cieszyły się samochody 10-letnie i starsze – od stycznia do grudnia 2005 roku kupiło je 60% nabywców.
Stosunkowo nowe auta (z roczników 2003-2005) kupiło zaledwie 7% klientów. Niemal co dziesiąty nabywca (9%) kupił auto wyprodukowane w latach 2000-2002.

]1[

Wiek zakupionych aut ma swoje odzwierciedlenie w cenach – im starsze auto, tym niższa jego cena. Ponad połowa kupujących (51%) przeznaczyła na zakup samochodu nie więcej niż 10 tys. zł, kwotę, powyżej 30 tys. zł wydało tylko 7% badanych (Rys. 2). Średnia cena samochodu zakupionego w 2005 roku to 10 624 zł.

]2[

Z badania wynika, że zdecydowana większość samochodów została zakupiona za gotówkę. Co dziesiąty badany wybrał opcję mieszaną – gotówka plus kredyt. Jedynie 5% Polaków w całości sfinansowało zakup samochodu pożyczonymi pieniędzmi. Najmniej popularną formą finansowania samochodu był leasing.

]3[

„Przeprowadzone przez nas badanie wskazuje, że Polacy wolą kupować samochody za gotówkę, zwłaszcza te z drugiej ręki, które nie są zbyt drogie. Płatność gotówką jest zdecydowanie najszybszym i najtańszym sposobem na własne auto” – komentuje Anna Urbankiewicz, z TNS OBOP.

Źródło: TNS OBOP

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!