Kärcher ukarany przez UOKiK – sztucznie zawyżał ceny przez ponad 20 lat

12 stycznia 2023, 13:21

Znany producent urządzeń czyszczących Kärcher, a dokładniej spółka należąca do grupy kapitałowej producenta, która działa na terenie Polski, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zebrane dowody wskazują na wieloletnią zmowę cenową.

Karcher

Od końca lat 90. spółka w porozumieniu ze swoimi dystrybutorami ustalała minimalne i sztywne ceny detaliczne produktów. Karcher produkuje sprzęt do wykorzystania profesjonalnego i domowego, np.: myjki, urządzenia wysokociśnieniowe, odkurzacze i inne. Tym samym marka, która od zawsze uchodziła za drogą i z wysokiej półki, mogłaby być bardziej przystępna dla klientów.

Mógłbyś kupić sprzęt Karcher taniej, ale nie w Polsce

Jak czytamy w komunikacie UOKiK, do 2005 roku spółka narzucała swoim sieciom sprzedaży ceny produktów zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i w Internecie. Po roku 2005 ustalane były głównie ceny w sklepach internetowych. Klienci nie mieli więc żadnej możliwości pozyskania sprzętu tej marki w niższych cenach w Polsce niż te, które zostały narzucone.

– Zmowa rozpoczęła się już pod koniec lat 90., co oznacza, że przez ponad 20 lat nie można było kupić w Polsce produktów popularnej marki Kärcher taniej niż po odgórnie narzuconych cenach. To bulwersująca sprawa przede wszystkim ze względu na okres trwania zmowy rynkowej. Porozumienie dotyczyło początkowo sklepów stacjonarnych, a następnie sprzedaży internetowej – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W umowach zawieranych przez Karcher z dystrybutorami i w ogólnych warunkach współpracy handlowej znajdowały się m.in. postanowienia, zgodnie z którymi dystrybutorzy mieli prawo kształtować ceny produktów tylko na warunkach ustalanych przez firmę Karcher. Oznacza to, że nabywcy produktów marki Karcher nie mogli ich kupić taniej, niż po odgórnie narzuconych cenach. Przedsiębiorcy, którzy sprzedawali produkty po niższych cenach, byli karani odbieraniem rabatów, pozbawianiem wsparcia marketingowego, a w skrajnych przypadkach możliwe było nawet wypowiadanie umów współpracy. Część sprzedawców aktywnie uczestniczyła w procederze dyscyplinowania reszty podmiotów, informując spółkę Karcher o niższych cenach.

Milionowe kary dla producenta sprzętu czyszczącego

Jak informuje UOKiK, za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na spółkę karę w wysokości 26 mln zł. Byłaby ona znacząco wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency. Przyznał się do złamania prawa i współpracował z UOKiK na etapie postępowania. Przekazał również nieznane wcześniej informacje i dowody, m.in. dotyczące czasu trwania zmowy oraz produktów, których ceny były odgórnie narzucane.

Spółka Karcher złożyła wstępnie wniosek o przystąpienie do procedury dobrowolnego poddania się karze, jednak po zapoznaniu się z wysokością kary wycofała się z tej procedury. Takie działanie sugeruje, że mimo istnienia niezbitych dowodów na zawarcie porozumienia, spółka planuje złożenie odwołania od decyzji do właściwego sądu. Jednocześnie spółka nie uzyskała odstąpienia od nałożenia sankcji pieniężnej. Nakłaniała bowiem innych przedsiębiorców do uczestnictwa w porozumieniu, a posiadane przez Prezesa UOKiK przed złożeniem wniosku leniency informacje pozwalały na wszczęcie postępowania antymonopolowego również bez współpracy ze strony spółki.

Opublikowane przez: Redakcja
Źródło: UOKiK

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

schumacher, 13 stycznia 2023, 3:23 1 -1

to jest chyba Niemiec. Czego nie rozumiecie?

Odpowiedz

rypy, 19 stycznia 2023, 9:19 1 -1

niemcy dobre bo dają nam kasę za darmo i dbają o naszą praworządność jak po 39

Odpowiedz

Anonim, 23 stycznia 2023, 10:24 0 0

twojej głupoty?

Odpowiedz

dunajec, 21 stycznia 2023, 21:21 0 -1

Ja mam dwa dwa padły wię proszę o zwrot kasiorki??????

Odpowiedz

CRIS, 25 stycznia 2023, 16:47 1 0

Jedna z nielicznych firm która dbała, aby dystrybutorzy zarabiali na ich produktach. Znając nasz wspaniałomyślny naród Polak kupuje myjkę w hurcie za 200zł i na allegro wystawia za 220zł, gdzie detal wynosi 300

Odpowiedz